Черговість спадкування за законом. Спадкоємці за законом отримують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, окрім випадків, встановлених ст. 1259 Цивільного кодексу України (ст. 1258 Цивільного кодексу України).
Зміна черговості отримання права на спадкування. Черговість отримання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині.
Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду отримати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані (ст. 1259 Цивільного кодексу України).
Перша черга спадкоємців за законом. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, утому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 Цивільного кодексу України).
Друга черга спадкоємців за законом. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 Цивільного кодексу України).
Третя черга спадкоємців за законом. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця (ст. 1263 Цивільного кодексу України).
Четверта черга спадкоємців за законом. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 Цивільного кодексу України).
П'ята черга спадкоємців за законом. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення (ст. 1265 Цивільного кодексу України).
Прийняття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом і3 спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого терміну він не заявив про відмову від неї.
Незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ст. 1268 Цивільного кодексу України).
Спадковий договір. За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача (ст. 1302 Цивільного кодексу України).
Законодавство
1 Конституція України. — К., 1996.
2 Сімейний кодекс України від 10.12.2002 р.
З Господарський кодекс України від 16.01.2003 р.
4 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р.
5 Закон України "Про власність" від 07.02.1991 р.
Література
1. Цивільне право України: Підручник / Е. О. Харитонов, и О. Саніахметова. — К.: Істина, 2003.
" 2. Цивільний кодекс України: Наук.-практ. коментар: У 2 ч. / За ред. Я. М. Шевченко. — К.: Ін Юре, 2004. — Ч. 1.
4.1. Поняття та зміст підприємництва
4.2. Свобода підприємництва. Принципи підприємницької діяльності. Умови здійснення під приємництва
4.3. Суб'єкти підприємництва
4.4. Фізичні особи — підприємці
4.5. Юридичні особи — суб'єкти підприємництва. Поняття та види підприємств
Види підприємств
4.6. Організаційно-правові форми підприємств
Виробничі кооперативи.
Приватні підприємства.