Правознавство - Олійник А.Ю. - § 2. Система та джерела фінансового права

Для фінансового права є характерною наявність великої кількості фінансово-правових норм, що формують відповідну систему. Система фінансового права - це внутрішня структура даної галузі, яка складається з окремих фінансових норм права, інститутів і галузей права, що тісно взаємопов'язані між собою. Система фінансового права вказує, з яких підгалузей, інститутів, частин складається ця галузь права і як ці складові взаємодіють між собою.

За загальноприйнятою в теорії права тенденцією, фінансове право складається з двох частин: Загальної та Особливої.

Загальна частина містить у собі норми, що визначають принципи фінансового права, регулюють його структуру, порядок і принципи функціонування вітчизняної фінансової системи, зміст фінансового законодавства України та встановлюють порядок здійснення фінансового контролю, а також особливості притягнення до відповідальності за порушення фінансового законодавства.

Особлива частина включає в себе правові норми, які складають підгалузі та фінансово-правові інститути і регулюють однорідні суспільні відносини у сферах: бюджету, державних доходів, податків, державного кредиту, державних видатків, державного страхування, банківського кредитування і безготівкових розрахунків, грошового обігу і валютного регулювання.

Норми загальної частини фінансового права конкретизуються у нормах особливої частини, а відтак, загальна і особлива частини фінансового права перебувають у нерозривному зв'язку, оскільки у своїй основі вони є відображенням єдиного цілого і його елементів.

Джерела фінансового права - це законодавчі та нормативно-правові акти, що містять у собі фінансово-правові норми, які регулюють фінансові відносини.

Залежно від того, які органи приймають фінансово-правові акти, вони поділяються на дві групи: акти органів державної влади та акти органів державного управління. За юридичною силою фінансово-правові акти поділяються на закони та підзаконні акти. У свою чергу всі фінансово-правові акти можна розділити | на правові акти органів державної влади й органів місцевого самоврядування.

Основним джерелом фінансового права є Конституція України. Багато з її норм мають пряму фінансово-правову спрямованість, зокрема ст. 67, визначає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Або ж, за ст. 92, виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування! податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу та ін.

Важливе місце в системі джерел фінансового права займають кодекси, закони, укази президента, постанови уряду, парламенту тощо. Наприклад, прийнятий Бюджетний кодекс України містить норми, що регулюють відносини, які виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання.

Велику групу джерел фінансового права складають відомчі нормативно-правові акти, основне місце серед яких займають акти центральних органів виконавчої влади - Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, НБ України, ДПА України та ін. Усі відомчі фінансово-правові акти повинні прийматися на основі і на виконання законів, у відповідності з актами Президента України та уряду.

З розвитком інституту місцевого самоврядування розширився перелік фінансово-правових актів, що приймаються місцевими радами та їх виконавчими органами.

Розглядаючи систему фінансового права, треба розуміти її відмінність від системи фінансового законодавства як системи усіх належно упорядкованих нормативно-правових актів, норми яких регулюють фінансові відносини. Сучасне фінансове законодавство представлене великою кількість фінансово-правових актів, серед яких лише близько трьохсот законів, а загалом фінансово-правові норми наповнюють зміст близько п'ятнадцяти тисяч нормативно-правових актів.

§ 3. Бюджет і бюджетна система
§ 4. Система оподаткування та її значення
§ 5. Поняття, функції та види податків
§ 6. Платники податків та об'єкти оподаткування
§ 7. Особливості оподаткування юридичних та фізичних осіб
§ 8. Відповідальність за порушення законодавства про податки
§ 9. Поняття, функції та структура банківської системи України
Глава XVII. Основи адміністративного права і адміністративного судочинства України
§ 1. Поняття державного управління та співвідношення його з виконавчою владою
§ 2. Державна служба: поняття, правовий статус державних службовців
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru