Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України - Патик Л.Л. - Перша група способів часткового підроблення

Характеризується механічним та хімічним втручанням у зміст паспорта та здійснюється через підчищення, травлення, змивання та знебарвлення природним способом.

1. Підчищення - це спосіб зміни початкового змісту документа внаслідок механічного видалення штрихів тексту шляхом стиранням або зіскобу гострим предметом. Підчищення застосовують для зміни друкованих, рукописних, поліграфічних текстів та їх частинах, для зміни підписів, печаток та штампів (див. додаток В, рис. 17-22).

Під час стирання використовуються різні види гуми, пемзи та м'якоть хліба, а в разі зіскобу гострими предметами - голки, леза бритв, ножів та інше канцелярське приладдя. Основною ознакою, що відмежовує ці способи підроблення один від одного, є те, що при стиранні змісту відбувається вплив на прилеглі ділянки штрихів, водночас, при зіскобі, який здійснюється по контурах видалених штрихів, прилеглі ділянки залишаються незмінними.

Прикладом зміни прізвища, дати народження та інших даних у паспорті, виконаного виключно підчищенням, слугуватиме видалення окремих елементів письмових знаків або їх частин. Наприклад, у цифрі "8" зіскоблюють її частини і отримують цифру "3", або якщо у прізвищі "Бондарьов" стерти букви "ьов" можна отримати прізвище "Бондар", у прізвищі "Попович" видалити букви "ич", отримують - "Попов".

До основних ознак підчищення належать: 1) пошкодження структури поверхневого шару паперу, при якому спостерігається зменшення оптичної щільності, його розволокнення, втрата глянцю (матовості), кошлатість, пошкодження захисної сітки і ліній графлення, а також збільшується поглинальна здатність паперу; 2) пошкодження штрихів букв, прилеглих до ділянки підчищення; 3) залишки штрихів первинних знаків; 4) розпливи барвника внесених записів у місці підчищення; 5) рельєф від видалених штрихів; 6) сліди маскування підчищення.

Може здійснюється маскування підчищення, наприклад, через пригладжування волокон паперу предметом із гладенькою поверхнею, тому будуть спостерігатися сліди тиску та траси від такого приладу.

2. Травлення - це спосіб зміни початкового змісту документа, через дію хімічних реактивів на фарбувальну речовину з метою її руйнування або знебарвлення. Травлення може бути як повним (знебарвлення всього тексту чи відбитку печатки) та частковим (знебарвлення окремих фрагментів паспорта).

3. Змивання - це спосіб зміни початкового змісту документу видаленням речовини штрихів з поверхні паперу за допомогою води, спирту (метилового або етилового), ацетону, хлороформу, речовин комбінованої дії (які мають властивості травлення і змивання: миючі засоби, господарське мило, плямовивідники тощо) та інших сумішей. При такому способі внесення змін повне видалення змісту тексту неможливе.

Як бачимо, під час процесів травлення і змивання досягається один результат - знебарвлення штрихів фарбувальної речовини, але механізм впливу різниться за групами препаратів (розчином або речовинами). Паспорти, бланки яких піддавалися травленню, з часом руйнуються і неозброєним оком можна помітити розмиви, тріщини, відокремлення частин захисної сітки тощо. Як показує практика, у паспортах змивання застосовується здебільшого при видаленні відбитків печаток та штампів.

До ознак травлення та змивання належать: 1) зміна кольору захисної сітки в місці дії розчину чи речовини; 2) зміна кольору штрихів, що розташовані поряд із місцем травлення чи змивання; 3) порушення проклейки паперу (втрата глянцю, ослаблення міцності зчеплення волокон, поява матових плям, потовщення тощо); 4) порушення щільності паперу (наявність тріщин, розривів, відокремлення шматочків паперу); 5) наявність слабовидимих штрихів початкового змісту тесту, що залишилися в товщі паперу та їх люмінесценція; 6) розпливи внесених на витравлене місце штрихів та проникнення барвника на зворотну сторону паперу; 7) відмінність за кольором барвників нового тексту з початковим; 8) люмінесценція речовини, яка використовувалася для травлення.

4. Трапляються випадки видалення тексту (крім спеціальних чорнил) або відбитків печаток та штампів через дію сонячних променів, яке полягає у залишенні необхідної сторінки паспорта в сонячному місці, де з часом вони стануть невидимими. Характерною ознакою такого видалення даних є залишення рельєфу від кліше та пишучого засобу на зворотній стороні аркуша, що помітно при дослідженні у косо спрямованому освітленні.

Друга група способів часткового підроблення
Третя група способів часткового підроблення
Глава 6. Можливості судово-технічної експертизи підробленого паспорта громадянина України
Глава 7. Методичні основи техніко-криміналістичного дослідження підробленого паспорта громадянина України
Глава 8. Криміналістична профілактика підроблення паспорта громадянина України
Висновки
Бібліографічний список
Основана використана література


© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru