Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Припинення правовідносин

Спосіб захисту - це концентрований вираз міри державного примусу, за допомогою якого для особи, право чи інтерес якої порушені, настає бажаний правовий результат.

У частині 2 ст. 18 СК було подано приблизний перелік способів захисту сімейного права або інтересу. Законом України від 22 грудня 2006 р. його було доповнено і тепер він фактично дублює ті способи захисту, які визначені у ст. 16 ЦК України. Встановлення Суть цього способу захисту полягає у на-правовідносин данні сторонам у спорі кореспондуючих прав та обов'язків. Він використовується, наприклад, у разі задоволення позову про визнання батьківства чи материнства.

Припинення правовідносин

Припинитися можуть лише ті правовідносини, як виникли законно.

Припинення сімейних правовідносин як спосіб захисту - це їх примусова смерть після більш-менш тривалого періоду існування.

Таким способом захисту є передусім розірвання шлюбу за рішенням суду: з моменту набрання ним законної сили особи втрачають статус подружжя. Проте "залишкові явища" припинених шлюбних правовідносин можуть ще тривати протягом певного часу або навіть довічно. Йдеться про право на аліменти колишньої дружини чи колишнього чоловіка, а також про відносини між ними як співвласниками майна, набутого у шлюбі, які можуть тривати доти, поки воно не буде поділено між ними.

Припиненням правовідносин буде скасування усиновлення, хоча і в цьому випадку можуть зберегтися також "залишки" неіснуючого уже усиновлення: збереження права дитини на прізвище (ч. 5 ст. 239 СК), на аліменти (ч. 6 ст. 239 СК). Припиненням правовідносин буде і розірвання договору про, наприклад, надання утримання дитині чи шлюбного договору.

Зміна правовідносин

У цивільному праві зміна правовідносин може полягати у зміні суб'єкта, предмета зобов'язання, а також прав та обов'язків сторін.

У сімейному праві зміна правовідносин як спосіб захисту може полягати лише у зміні обсягу прав та обов'язків і проявитися у збільшенні або зменшенні розміру аліментів, у внесенні змін до шлюбного договору, у передачі дитини від одного з батьків до другого, у внесенні змін до договору про аліменти.

Відновлення правовідносин

Якщо точніше, то мова мала б йти про відновлення попереднього становища, адже відповідні фактичні порушення не можуть, як правило, змінити правовідносини між певними особами.

Л. викрав сина, коли він грався з дітьми біля будинку.

Його протиправна поведінка не може перекреслити рішення суду, згідно з яким дитина має проживати з матір'ю. У цій ситуації дитина має бути повернута матері, якщо це не загрожує її життю чи здоров'ю. Це і буде відновленням становища, яке існувало до порушення права.

Про відновлення існуючих раніше правовідносин можна говорити і в разі поновлення батьківських прав.

Анулювання правовідносин

Як уже було зазначено, припинитися може лише те правове явище, яку виникло законно. Те ж, що виникло незаконно, анулюється.

У Сімейному кодексі анулювання правовідносин як спосіб захисту передбачено у разі:

1) недійсності шлюбу;

2) анулювання запису про батьківство, материнство;

3) недійсності усиновлення;

4) визнання недійсним шлюбного чи іншого договору.

У першому випадку анулюється актовий запис про шлюб; у другому - з актового запису про народження дитини виключається інформація про певну особу як батька чи матері дитини; у третьому - скасовується рішення суду про усиновлення.

Анулювання сімейних правовідносин (точніше - квазі чи псевдо-правовідносин) - це своєрідна реституція, тобто повернення ситуації до початкової позиції.

Зміна правовідносин
Відновлення правовідносин
Анулювання правовідносин
Припинення дії, яка порушує право
Примусове виконання обов'язку
Відшкодування матеріальної шкоди
Визнання права
Визнання незаконним рішення, дії
Органи захисту
Самозахист
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru