Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Недійсність шлюбного договору

Стабільність шлюбного договору забезпечується насамперед забороною одностороннього, тобто за волею лише одного з подружжя, внесення змін до нього чи його розірвання.

У Сімейному кодексі не визначено санкцій, які можна було б застосувати до особи, винної у невиконанні умов шлюбного договору.

Чи можна, відповідно до статті 7 СК, застосувати до цієї ситуації норми Цивільного кодексу про відшкодування матеріальної та моральної шкоди? Відповідь, на мою думку, може бути ствердною.

Запозичена від римлян формула про святість договору як загальний стандарт поведінки сторін у будь-якому договорі не може не стосуватися договорів і в сфері сімейних відносин. Це значить, що скривджена сторона має право у разі наявності такої шкоди, що виникла в результаті невиконання шлюбного договору, вимагати її відшкодування325.

Зміна шлюбного договору

Декому вважалося, що шлюбний договір - це своєрідна недоторканність і умови його мають бути незмінними. Законодавче закріплення цієї хибної тези було б відступленням від загальної теорії договірного права і водночас від принципу справедливості.

Можна змоделювати чимало реальних ситуацій, за яких виконання, наприклад, умови шлюбного договору про виселення у зв'язку із розірванням шлюбу було б несправедливим. Несправедливою суд міг би назвати й умову про те, що дружині, з якою залишилася проживати дитина - інвалід, у спільному майні належатиме значно менша частка, ніж чоловікові.

Ці та інші обставини, що мають істотне значення, можуть призвести до примусового, за рішенням суду, внесення змін до шлюбного договору.

Зміни до шлюбного договору можуть бути у будь-який час внесені за волею подружжя.

Недійсність шлюбного договору

Шлюбний договір може бути визнано недійсним з різних підстав. Оскільки мова йде про договір, то підставами для визнання його недійсним можуть бути ті обставини, що визначені у Цивільному кодексі України. Недійсною може бути визнана окрема умова договору.

Шлюбний договір або окремі його умови можуть бути визнані недійсними за позовом насамперед одного з подружжя.

Чи може заявити таку вимогу інша, третя особа? Відповідь на підставі змодельованої нижче ситуації може бути ствердною.

Т., порушивши правила дорожнього руху, заподіяв М. значну шкоду. З метою уникнення повного її відшкодування Т. разом зі своєю дружиною уклали шлюбний договір, у якому йому була визначена 1/10 частка спільного майна подружжя. М. має підстави заявити вимогу про визнання цього договору недійсним як фіктивного і як такого, що спрямований на завдання шкоди її інтересам.

Ця ситуація достатньою мірою підтверджує можливість використання інституту шлюбного договору виключно з метою виникнення негативних правових наслідків у сфері інтересів іншої особи, тому може бути дуже яскравим прикладом зловживання правом.

Недійсність шлюбу є автоматичною підставою для нікчемності шлюбного договору326.

Припинення шлюбу і доля шлюбного договору

Що відбувається із шлюбним договором у разі смерті одного із подружжя або розірвання шлюбу?

"Смерть припиняє шлюбний договір повністю"327. Однак для такого категоричного висновку, на мій погляд, немає достатньої підстави.

Майнові права та обов'язки померлого, які виникли із цього договору і не можуть бути предметом правонаступництва, припиняються. Так, якщо, наприклад, один із подружжя зобов'язався утримувати дитину другого з подружжя, то у разі смерті першого його обов'язок припиниться автоматично від дня смерті.

Майнові права та обов'язки, передбачені у шлюбному договорі, які за своєю суттю можуть входити до складу спадщини, не припиняються у зв'язку зі смертю одного з подружжя. Право на проживання у будинку, належному одному із подружжя, яке було надано, наприклад, батькам другого з подружжя, зі смертю власника не припиниться, воно лише обтяжить спадщину, якщо, звичайно, у шлюбному договорі не було особливого застереження з цього приводу.

Права вдови чи вдівця щодо права власності чи права користування майном, що виникли із шлюбного договору, залишаться чинними.

Чи можна за рішенням суду змінити шлюбний договір, розірвати його чи визнати недійсним після смерті одного з подружжя?

Принципова ствердна відповідь на це запитання не може виключити специфічних моментів, за наявності яких у позові може бути відмовлено.

Окремі умови шлюбного договору наперед запрограмовані на розірвання шлюбу, яке буде трактуватися як відкладальна або як скасувальна обставина. Відповідно, ці умови починають діяти лише з моменту розірвання шлюбу. Розірвання шлюбу як скасувальна обставина може призвести до припинення права користування житлом. І навпаки, розірвання шлюбу як відкладальна обставина може призвести до виникнення у іншої особи права на утримання.

Припинення шлюбу і доля шлюбного договору
ГЛАВА 8. Зміна та припинення шлюбних правовідносин
1. Встановлення режиму окремого проживання подружжя
Сторінки історії
Фактична сепарація
Юридична сепарація
Конкуренція позовів
Правові наслідки сепарації
Цінність сепарації
Майбутнє інституту сепарації
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru