Поділ юридичних осіб на види може проводитися за різними підставами. Так, юридичні особи можна класифікувати залежно від:
o порядку утворення - публічного права та приватного права.
Юридичні особи публічного права створюються на підставі розпорядчих актів відповідних органів державної влади або органу місцевого самоврядування для здійснення спеціальних функцій (міністерства, відомства, органи забезпечення правопорядку, державні навчальні заклади тощо). Юридичні особи приватного права створюються саме для участі у цивільному обігу для досягнення мети, яка має приватний характер;
o підстав фінансування - госпрозрахункові та бюджетні. Перші здійснюють свою діяльність на засадах самоокупності, другі - фінансуються державою;
o організаційно-правової форми - господарські товариства, установи, об'єднання громадян, об'єднання юридичних осіб тощо;
o мети створення і діяльності - комерційні й некомерційні юридичні особи. До комерційних юридичних осіб належать ті, що виникають заради досягнення прибутку - це головна мета їх діяльності.
Такими особами є господарські товариства, виробничі кооперативи, державні підприємства. Некомерційні юридичні особи створюються насамперед для задоволення певних потреб громадян (наприклад, у житлі) і покликані виконувати управлінські, освітянські, культурно-пропагандистські та інші невиробничі функції (громадські й релігійні організації, їх об'єднання, благодійні та інші фонди); - від виду права власності - державні та комунальні, приватні та ті, що засновані на спільній власності юридичних і фізичних осіб та юридичних осіб і громадян іншої держави;
- за складом засновників - юридичні особи, засновниками яких можуть виступати виключно юридичні особи, тільки держава та будь-які суб'єкти права;
- залежно від обсягу прав юридичної особи на майно, яке вона використовує - юридичні особи, які володіють майном на праві власності або на праві оперативного управління (державні підприємства), або на праві господарського відання.
5.5. Господарські товариства
5.5.1. Поняття господарського товариства
Господарські товариства є найбільш поширеною та універсальною організаційно-правовою формою юридичної особи і разом з виробничими кооперативами становлять групу підприємницьких товариств. В основі інституту господарського товариства лежить відомий ще римському приватному праву договір товариства (societas). Господарське товариство є засобом концентрації коштів з метою отримання прибутку. Інтереси контрагентів на відміну від інших договорів є не протилежні, а спільні.
Для господарських товариств характерним є об'єднання не стільки особистих зусиль учасників товариства, скільки їх майна.
Господарське товариство - це родове поняття, що визначає юридичну особу, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства створюються з метою одержання прибутку від підприємницької діяльності та наступного його розподілу між учасниками.
Статутний капітал існує у товариствах з обмеженою відповідальністю, додатковою відповідальністю та в акціонерному товаристві, а складений - у повному товаристві та в командитному товаристві.
Найменування господарського товариства повинно містити найменування товариства, а також назву виду товариства ("акціонерне товариство", "повне товариство" та інші).
Установчими документами повного і командитного товариства є засновницький договір, а інших видів господарських товариств -статут. Відповідно до ст. 88 ЦК України, в установчих документах має бути зазначено:
- найменування юридичної особи; 2) її місцезнаходження; 3) адреса; 4) органи управління товариством; 5) компетенція і порядок прийняття рішень органами управління товариства; 6) порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені ЦК України або іншим законом. Учасники господарського товариства мають право:
- брати участь в управлінні товариством у порядку;
- брати участь у розподілі прибутку товариства й одержувати його частину (дивіденди);
- вийти у встановленому порядку з товариства;
- здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві;
- одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку. З усіх видів господарських товариств, що відомі господарській практиці, вітчизняний законодавець вибрав п'ять видів: повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю та акціонерне товариство.
5.5.2. Повне товариство
5.5.3. Командитне товариство
5.5.4. Товариство з обмеженою відповідальністю
5.5.5. Товариство з додатковою відповідальністю
5.5.6. Акціонерне товариство
5.5.7. Виробничий кооператив
Глава 6. Держава та територіальні громади як суб'єкти цивільних правовідносин
Глава 7. Об'єкти цивільних прав
7.1. Поняття об'єктів цивільного права