Українське цивільне право - Заіка Ю.О. - 5.5.7. Виробничий кооператив

Товариством з додатковою відповідальністю є товариство, засноване однією або кількома особами, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких визначений статутом, а учасники якого несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов'язаннями своїм майном у розмірі однаково кратним до вартості внесеного кожним учасником вкладу.

На відміну від товариства з обмеженою відповідальністю, майнова відповідальність учасників якого обмежується вартістю їх вкладів до статутного фонду товариства, учасники товариства з додатковою відповідальністю при недостатності майна товариства для задоволення вимог кредиторів, відповідають додатково (субсидіарно) у солідарному порядку. Розмір такої відповідальності визначається лише тієї частиною, майна, яка кратна внесеному ними вкладу.

5.5.6. Акціонерне товариство

Акціонерним є товариство, статутний капітал якого поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості. Учасники акціонерного товариства (акціонери) не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з його діяльністю у межах вартості, набутими ними акцій.

У радянські часи розвиток акціонерних товариств був пов'язаний із введенням нової економічної політики. Було затверджене відповідне Положення про акціонерні товариства. Але після відмови від НЕПу і "ліквідації куркульства як класу", заборони приватним особам організації магазинів та лавок, посередницької діяльності, акціонерні товариства за участю приватних осіб були ліквідовані, а з участю держави - перетворені на державні підприємства. Відомості про діяльність акціонерних товариств тих часів дійшли до нас через збірник спогадів колишнього працівника прокуратури Льва Шейніна "Записки слідчого"... Діяльність акціонерних товариств почала поновлюватися на початку 90-х років.

Акціонерні товариства створюються з метою швидкого накопичення коштів, необхідних для здійснення господарської діяльності. Для цього товариство випускає в обіг цінні папери - акції, з коштів від продажу яких і створюється статутний капітал акціонерного товариства. Статутний капітал акціонерного товариства не може бути меншим від суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про господарські товариства").

Вищим органом AT є загальні збори акціонерів, у яких мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать. При голосуванні на загальних зборах кожний акціонер має таку кількість голосів, якої кількості акцій він є власником.

5.5.7. Виробничий кооператив

Виробничим кооперативом є добровільне об'єднання громадян на засадах членства для спільної виробничої або іншої господарської діяльності, яка базується на їхній особистій трудовій участі та об'єднанні його членами майнових пайових внесків.

Виробничий кооператив є юридичною особою приватного права.

На відміну від господарських товариств, які утворюються шляхом об'єднання капіталів учасників, виробничий кооператив - це не лише об'єднання капіталів його учасників, а й об'єднання їх праці. Установчим документом виробничого кооперативу є статут, що затверджується загальними зборами його членів. Найменування кооперативу має містити його назву, а також слова "виробничий кооператив". Виробничий кооператив має адресу. Вищим органом кооперативу є загальні збори його членів. Склад, компетенція органів управління кооперативу та порядок ухвалення ним рішень повинні бути зазначені у статуті виробничого кооперативу. Від імені виробничого кооперативу діють його виконавчі органи.

Майно, що є у власності виробничого кооперативу, поділяється на паї його членів відповідно до статуту кооперативу.

Член виробничого кооперативу зобов'язаний внести до дня державної реєстрації кооперативу не менше десяти відсотків пайового внеску, а частину, що залишилася, - протягом року з дня його державної реєстрації, якщо інший строк не встановлений статутом кооперативу.

Прибуток виробничого кооперативу розділяється між його членами відповідно до їхньої трудової участі, якщо інший порядок не встановлений статутом кооперативу.

Член виробничого кооперативу має право на вихід із кооперативу. У цьому разі йому виплачується вартість паю або видається майно, пропорційне його паю, а також здійснюються виплати, встановлені статутом кооперативу.

У разі смерті члена виробничого кооперативу його спадкоємці набувають право на майно або майно, яке відповідає цьому паю. Спадкоємці можуть бути прийняті у члени кооперативу, якщо інше не передбачене статутом.

У разі ліквідації виробничого кооперативу, насамперед задовольняються вимоги кредиторів, а те майно, що залишилося, після задоволення цих вимог розділяється між членами кооперативу відповідно до їхньої трудової участі.

Глава 6. Держава та територіальні громади як суб'єкти цивільних правовідносин
Глава 7. Об'єкти цивільних прав
7.1. Поняття об'єктів цивільного права
7.2. Речі
7.3. Результати роботи та послуги
7.4. Гроші
7.5. Цінні папери
7.6. Види цінних паперів
Глава 8. Особисті немайнові права
8.1. Поняття та ознаки особистих немайнових прав
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru