Повним е товариство, учасники якого відповідно до укладеного між ними договору здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов'язаннями усім майном, що їм належить.
Саме слово "повне" свідчить про те, що учасники несуть повну відповідальність за зобов'язаннями товариства, тому законодавець і передбачає, що особа може бути учасником лише одного повного товариства.
Перші на зразок повного товариства торговельні компанії з'являлися ще на початку XII століття у Венеції та Генуї на основі сім'ї, оскільки сама сутність такої торговельної компанії передбачає ступінь найвищої довіри учасників.
Установчим документом сучасного повного товариства є засновницький договір, який підписується усіма його учасниками і повинен містити, крім загальних відомостей, відомості про розмір та склад складеного капіталу товариства, розмір та порядок зміни часток кожного з учасників у складеному капіталі, розмір, склад та строки внесення учасниками вкладів.
Для учасників повного товариства характерні довірчі відносини, оскільки кожен з них може впливати на ведення справ. Управління діяльністю повного товариства здійснюється за спільною згодою всіх учасників.
Прибуток та збитки повного товариства розподіляються між його учасниками пропорційно до їхніх часток у складеному капіталі, якщо інше не передбачено засновницьким договором або домовленістю учасників.
Учасник повного товариства відповідає за боргами товариства незалежно від того, виникли ці борги до чи після його вступу в товариство.
Субсидіарна відповідальність учасників означає, що кредитор має право вимагати від учасників повного товариства виконання зобов'язань товариства у частині, яка не покрита складовим капіталом товариства.
5.5.3. Командитне товариство
Командитним товариством (а в деяких країнах - товариством на вірі) є товариство, в якому разом з учасниками, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за зобов'язаннями товариства (тобто є повними учасниками) є один або декілька учасників (вкладників), які несуть ризик збитків, пов'язаних із діяльністю товариства, у межах сум, зроблених ними вкладів та не беруть участі в діяльності товариства.
Тобто командитне товариство ніби включає у себе дві самостійні структури: повне товариство і товариство вкладників, які у веденні справ участі не беруть.
Єдиним установчим документом командитного товариства є засновницький договір, який підписують усі повні учасники.
Засновницький договір командитного товариства повинен містити окрім загальних відомостей, також відомості про: розмір та склад складеного капіталу товариства; розмір та порядок зміни часток кожного з повних учасників у складеному капіталі; сукупний розмір вкладів вкладників.
Вкладники несуть ризик збитків, пов'язаних із діяльністю товариства, у межах сум, зроблених ними вкладів та не беруть участі у діяльності товариства. Сукупний розмір вкладів вкладників не повинен перевищувати 50-ти відсотків складеного капіталу повного товариства.
Командитне товариство ліквідовується, окрім загальних підстав, ще й у разі вибуття всіх вкладників, але повні учасники мають право у цьому випадку перетворити його у повне товариство.
5.5.4. Товариство з обмеженою відповідальністю
Товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Учасники товариства з обмеженою відповідальністю не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, лише у межах своїх внесків.
Оскільки учасники товариства не відповідають своїм майном за борги товариства, то істотне значення набуває статутний капітал товариства, який складається із вартості вкладів його учасників. До моменту державної реєстрації товариства його учасники повинні сплатити не менше ніж 50 відсотків суми своїх вкладів. Відповідно до ст. 152 Закону України "Про господарські товариства", статутний фонд товариства з обмеженою відповідальністю повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам (на момент створення).
Єдиним установчим документом, який визначає предмет, мету і порядок діяльності товариства, є його статут.
Вищим органом управління товариства є загальні збори учасників. Поточне керівництво здійснює виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який звітує про свою роботу загальним зборам.
Кожен член товариства з обмеженою відповідальністю має право отримувати дохід відповідно до розміру свого вкладу в статутний капітал.
При відчуженні учасником товариства своєї частки третім особам інші учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права (ст. 147 ЦК України).
5.5.6. Акціонерне товариство
5.5.7. Виробничий кооператив
Глава 6. Держава та територіальні громади як суб'єкти цивільних правовідносин
Глава 7. Об'єкти цивільних прав
7.1. Поняття об'єктів цивільного права
7.2. Речі
7.3. Результати роботи та послуги
7.4. Гроші
7.5. Цінні папери