Українське цивільне право - Заіка Ю.О. - 20.4. Договор роздрібної купівлі-продажу

За договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його.

Цей договір належить до числа публічних договорів, оскільки повинен укладатися на однакових умовах з будь-якою особою, яка забажає укласти його з підприємством роздрібної торгівлі.

Головна особливість цього договору полягає у тому, що він укладається за правилами публічної форти, тобто підприємства роздрібної торгівлі пропонують укласти цей договір будь-якій особі.

Окрім окремих статей ЦК України, цей договір регулюється Законом України "Про захист прав споживачів" та окремими правилами торгівлі (на ринках, у розстрочку, транспортних засобів і номерних агрегатів, правилами продажу продовольчих товарів, правилами продажу непродовольчих товарів та іншими).

Окрім загальних обов'язків, продавець зобов'язаний надати інформацію щодо найменування і ціни товару, його споживчих властивостях, умовах набуття, правилах і способах використання і зберігання, гарантійних зобов'язаннях і порядку пред'явлення претензій. Продавець, який не надав покупцеві можливості одержати повну і достовірну інформацію про товар, несе відповідальність за недоліки товару, які виникли після його передачі, якщо покупець доведе, що вони виникли у зв'язку з відсутністю у нього такої інформації.

Істотною умовою договору роздрібної купівлі-продажу є ціна, однакова для всіх покупців.

У роздрібній торгівлі, як виняток, покупцеві надається право протягом 14 днів з дня продажу обміняти непродовольчий товар на аналогічний іншого розміру, фасону, кольору чи комплектації.

У разі виявлення покупцем протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов'язковими для сторін правилами чи договором, недоліків не застережених продавцем, покупець має право на свій вибір:

o вимагати безоплатного усунення недоліків або відшкодування витрат, здійснених покупцем на їх виправлення;

o замінити товар на аналогічний належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком у разі різниці в ціні;

o вимагати зменшення ціни товару;

o розірвати договір і вимагати повернення сплаченої суми.

При розірванні договору розрахунки з покупцем у разі підвищення ціни на товар проводяться, виходячи із його вартості на момент звернення, при зниженні ціни на товар - виходячи із ціни, яка була сплачена на момент купівлі (ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів").

20.5. Права покупця при купівлі товарів належної якості

У роздрібній торгівлі покупцеві надане унікальне право. При купівлі непродовольчого товару належної якості, який не підійшов покупцеві за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або не може бути використаний за інших причин, покупець має право обміняти такий товар на аналогічний у продавця, який йому цей товар продав.

Таким правом покупець може скористатися:

o протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі;

o якщо товар не був у користуванні;

o зберіг товарний вигляд, споживні властивості;

o покупцем надано товарний чи касовий чек, чи інші докази укладення договору саме з цим продавцем;

o у наявності ярлики, пломби;

o товар відсутній в переліку товару, який не підлягає обміну. Перелік товарів належної якості, які не підлягають обміну

(поверненню), затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів" від 19 березня 1994 р. № 172 (з наступними змінами).

Не підлягають обміну: продовольчі товари, ліки, предмети санітарної гігієни; світлочутливі, корсетні товари, парфумо-косметичні вироби, пір'яні, пухові, дитячі м'які та гумові надувні іграшки, зубні щітки, мундштуки, грамплатівки, рукавички, тканини, тюлегардинні і мереживні полотна, метражні коврові вироби, натільна та постільна білизна, панчішно-шкарпетні вироби, товари в аерозольних упаковках, друковані видання, лінійний та листовий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, матеріали погон аж ні (плінтус, наличник), плітві (деревоволокняні та деревостружні плити, фанера) скло, нарізане або розкроєне під розмір, зазначений покупцем (замовником) некондиційні товари, аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом; вироби з натурального та штучного волосся (перуки); товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо); інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо).

Гарантії прав покупця у роздрібній торгівлі.

Покупець при порушенні його прав має можливість звернутися з позовом до суду за місцем проживання чи за місцем знаходження відповідача - торговельної організації.

Покупець звільняється від сплати державного мита за позовами, пов'язаними із захистом його прав (ст. 24 Закону України "Про захист прав споживачів).

Позовна заява про захист прав покупця може мати такий вигляд:

До Галицького районного суду м. Львова Позивач: Башмачніков Акакій Акакієвич, який Проживає за адресою: вул. Пасічна, 62-а м. Львів, Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Фроім іК",м. Львів, вул. Пекарьска, 12.

ЗАЯВА про розірвання договору купівлі-продажу та стягнення сплаченої суми

16 лютого 2008 р. я придбав у салоні-магазині TOB "Фроім і К" шинель вартістю 350 гривень і чоботи вартістю 500 гривень. Через два тижні чоботи втратили товарний вигляд: фарба на них потріскалася, підошви відклеїлися, шви на халявах розійшлися. Оскільки дефекти виявлені в період гарантійного строку, я звернувся в магазин з проханням повернути мені гроші за бракований товар, але отримав відмову. Спочатку мені запропонували обміняти неякісні чоботи, на що я згоди не дав, а потім запропонували звернутися з претензією про повернення грошей до виготівника ~ Архангельської взуттєвої фабрики "Сапожок".

Керуючись спи 14 Закону України "Про захист прав споживачів", ст. 798 ЦК України, п. 84 Правил продажу непродовольчих товарів ПРОШУ

1. Стягнути з TOB" Фроім і К" на мою користь сплачені за неякісний товар гроші у сумі 500 (п'ятсот) гривень. Підпис: Башмачнікова АА.

При задоволенні вимог покупця суд водночас вирішує питання про відшкодування йому моральної шкоди.

Якщо торговельна організація відмовляється задовольнити законні вимоги покупця (наприклад, щодо заміни неякісного товару, повернення за нього грошей, відшкодування витрат, пов'язаних з ремонтом тощо) Державний комітет України по захисту прав споживачів чи його органи в областях, містах Києві та Севастополі має право накласти штраф на торговельну організацію у розмірі 10 кратної вартості товару, щодо якого виник спір (ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів").

Торговельна організація може бути оштрафована за реалізацію товару:

- який заборонено до реалізації - на 500 відсотків від вартості, одержаної для реалізації товару;

- строк придатності якого закінчився - на 200 відсотків вартості залишку одержаної для реалізації партії;

- без попереджувальних написів, а також без інформації щодо правил і умов безпечного використання, якщо товар належить до категорії небезпечних (отрути, отрутохімікати, вибухові та вогненебезпечні речовини) - на 100 відсотків;

- за відсутності достовірної та доступної інформації про товар - на 30 відсотків та інше.

20.5. Права покупця при купівлі товарів належної якості
20.6. Купівля-продаж житлових будинків (квартир)
Глава 21. Договір поставки (ст. 712 ЦК)
Глава 22. Договір контрактації (ст. 713 ЦК)
Глава 23. Договори на постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу (ст. 714 ЦК)
Глава 24. Договір довічного утримання (догляду). Рента (Глави 56, 57 ЦК)
24.1. Договір довічного утримання (догляд).
24.2. Рента (статті 731-743 ЦК)
Глава 25. Договір майнового найму (оренди)
25.1. Загальна характеристика договору (ст. 759 ЦК)
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru