Навчальний посібник розроблено насамперед для застосування студентами економічних спеціальностей при вивченні дисципліни "Фінансове право". Курс "Фінансове право" є нормативною навчальною дисципліною з циклу професійної підготовки й посідає особливе місце серед правових дисциплін, ЯКІ викладаються студентам економічних спеціальностей.
Фінансове право - це одна з провідних галузей системи права України й належить саме до тих галузей, які досить динамічно розвиваються. Це пов'язано переважно із загальною тенденцією еволюції держави й права в сучасних глобальних перетвореннях як всередині країни, так і на міжнародній арені. Знання принципових основ фінансового права й конкретних положень фінансового законодавства є необхідною складовою професійної економічної підготовки, що й визначає значення навчального курсу "Фінансове право". Адже для майбутніх спеціалістів економічних спеціальностей, зокрема з фінансової справи, обліку й аудиту, важливим є розуміння сутності механізмів фінансово-правового регулювання, оскільки у своїй щоденній роботі вони будуть мати справу з конкретними нормативно-правовими актами, які регулюютьсь сферу фінансових відносин. Незнання ж такими спеціалістами правових аспектів питань, пов'язаних з фінансовою діяльністю, може призвести до порушення прав і законних Інтересів фізичних та юридичних осіб, завдати шкоди підприємствам, установам, організаціям, де вони будуть працювати, а відповідно й державі загалом.
У навчальному посібнику на підставі аналізу чинного законодавства та сучасного стану розвитку науки фінансового права розкривається зміст основних категорій та понять Загальної та Особливої частин навчальної дисципліни "Фінансове право".
Завданнями вивчення вказаної дисципліни є розуміння студентами основних інститутів фінансового права, найважливіших категорій та конструкцій фінансового законодавства, основних тенденцій його розвитку та застосування. Після засвоєння Матеріалів курсу студент повинен знати зміст основних фінансово-правових понять та категорій, сутність предмету й методу фінансового права, його джерела та систему, загальні засади фінансової діяльності держави й органів місцевого самоврядування, правові основи фінансового контролю, правові засади регулювання фінансових відносин у галузі бюджетної діяльності. Податків, державного й муніципального кредиту, державних і місцевих видатків, страхування, банківської діяльності, грошового Обігу, розрахунків та валютного регулювання. Водночас студент має орієнтуватись у системі фінансового законодавства України, вирішувати на базі національного та міжнародного законодавства конкретні правові ситуації, які виникають у фінансовій діяльності, застосовувати знання основних положень Нормативно-правових актів на практиці.
Фінансове право як навчальна дисципліна в системі загальноправових курсів є системним викладенням теоретичного та прикладного матеріалу з метою підготовки кваліфікованих кадрів, які здатні аналізувати складні процеси у сфері фінансової діяльності держави й місцевого самоврядування. Систему курсу фінансового права як навчальної дисципліни побудовано відповідно до системи фінансового права, де навчальний матеріал зосереджений у Загальній та Особливій частинах.
Посібник призначений для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, а також науковців, викладачів, працівників фінансових органів і може використовуватися іншими студентами та всіма, хто вивчає фінансове право й цікавиться питаннями фінансового законодавства.
МОДУЛЬ 1
Тема 1. Фінанси та фінансова діяльність держави й органів місцевого самоврядування
1. Поняття, зміст і функції фінансів
2. Фінансова система України, її складові
3. Поняття та зміст фінансової діяльності держави й органів місцевого самоврядування
4. Форми та методи фінансової діяльності держави й органів місцевого самоврядування
5. Органи публічної влади, які здійснюють фінансову діяльності держави й місцевого самоврядування
Тема 2. Фінансове право як галузь права
1. Поняття фінансового права, його предмет і метод