У складі Державного бюджету України і місцевих бюджетів утворюються цільові фонди коштів для їх найефективнішого та оперативного використання для досягнення певної соціальної й економічної мети.
До Державного бюджету України включені Державний фонд сприяння зайнятості населення; Фонд соціального захисту інвалідів; Фонд охорони навколишнього природного середовища, Фонд розвитку паливно-енергетичного комплексу, Державний дорожній фонд та ін.
Крім того, відповідно до статей 2 і 3 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", з подальшими змінами та доповненнями щорічно в Державному бюджеті України, бюджеті АРК і місцевих бюджетах передбачаються асигнування на ремонт й утримання, а також будівництво і реконструкцію відповідних доріг державного та місцевого значення.
Згідно з п. 1 ст. 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" витрати, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розміри та цільове призначення визначається місцевими бюджетами цих громад; витрати, пов'язані із здійсненням районними й обласними радами заходів щодо забезпечення загальних інтересів територіальних громад - відповідними обласними і районними бюджетами.
Так, згідно зі ст. 21 Закону України "Про плату за землю" для централізованого виконання робіт з охорони землі, підвищення родючості ґрунтів, фінансування утворення земельного інноваційного фонду, відшкодування витрат власників землі та землекористувачів, що пов'язані з господарюванням на землях гіршої якості й інших заходів, 30 % коштів від земельного податку, які поступили на спеціальні бюджетні рахунки місцевих бюджетів, централізуються на спеціальному бюджетному рахунку Державного Комітету України по земельних ресурсах, а 10 % - на спеціальних бюджетних рахунках АРК і областей.
Схожий механізм застосовується відносно розподілу коштів, що поступають від збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, введеного Законом України "Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства".
У даний час законодавством України досить детально врегульовані питання формування і використання коштів цільових бюджетних фондів. Одним із них є Фонд соціального страхування України. Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове соціальне страхування" збір на обов'язкове соціальне страхування, окрім збору на обов'язкове страхування на випадок безробіття, платниками сплачується на рахунок Фонду соціального страхування України.
Положення про Фонд соціального страхування України затверджено постановою КМУ "Про організаційні питання діяльності Фонду соціального страхування України".
Фонд соціального страхування є єдиним органом, який у межах наданих йому повноважень здійснює керівництво та управління обов'язковим державним соціальним страхуванням.
Основними завданнями Фонду є:
- забезпечення надходження і акумуляції збору на обов'язкове соціальне страхування та інших коштів, призначених для фінансування витрат на виплату допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, інших видів допомоги, встановленої законодавством, а також на санаторно-курортне лікування і оздоровлення працюючих та членів їх сімей; контроль за цільовим використанням коштів, які знаходяться на рахунку Фонду;
- здійснення організаційно-управлінських заходів щодо забезпечення виплати допомоги по соціальному страхуванню, оплати витрат на санаторно-курортне лікування і оздоровлення працюючих та членів їх сімей.
Кошти Фонду не входять до складу Державного бюджету України і формуються за рахунок: збору на обов'язкове соціальне страхування (окрім збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття), надходжень за путівки на санаторно-курортне лікування і оздоровлення, добровільних внесків підприємств, установ, організацій та інших надходжень фізичних осіб.
Органами управління Фонду є правління і виконавча дирекція Фонду, а також правління відділень Фонду в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, виконавчі дирекції відділень Фонду.
Фонд соціального захисту інвалідів. Згідно зі ст. 10 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" фінансування роботи по соціальній захищеності інвалідів здійснюється українським фондом соціального захисту інвалідів. Положення про фонд затверджено постановою КМУ "Про створення Фонду соціального захисту інвалідів". Фонд соціального захисту інвалідів є органом державної виконавчої влади, підвідомчим Міністерству праці України, створеним для фінансування робіт і державних програм по соціальному захисту інвалідів. Його головними завданнями є:
- фінансування загальнодержавних програм та інших заходів щодо соціального захисту, соціально-трудової і медичної реабілітації інвалідів та залучення їх до суспільно корисної діяльності;
- акумуляція добродійних коштів і коштів, які поступають від підприємств (об'єднань), установ, організацій, трудових колективів та громадян; здійснення розширеного відтворення позабюджетних коштів Фонду;
- контроль за дотриманням підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;
- участь у визначенні нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів;
Бюджет фонду формується за рахунок коштів, які передаються Фонду з Державного бюджету, надходжень від підприємств (об'єднань), установ і організацій, які не забезпечили дотримання встановлених нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, добродійних внесків організацій, трудових колективів і громадян та інших надходжень.
Кошти Фонду соціального захисту інвалідів витрачаються в межах затвердженого Міністерством праці кошторису доходів і видатків та прямують на фінансування державних довгострокових і короткострокових програм по соціальному захисту інвалідів, трудовій та медичній реабілітації і залученню їх до суспільно корисної діяльності; витрат на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та на здійснення заходів щодо їх соціально-трудової і професійної реабілітації; витрат на надання інвалідам грошової допомоги, засобів пересування, протезування, орієнтації та сприйняття інформації, на санаторно-курортне лікування, телефонізацію квартир інвалідів, установлення підвищеної стипендії інвалідам, які навчаються у вищих навчальних закладах; розвиток матеріально-технічної бази підприємств і організацій, створених за сприяння Фонду; поточної діяльності та змісту органів управління Фонду і його відділень. Органами управління Фонду соціального захисту інвалідів є правління Фонду, виконавча дирекція, ревізійна комісія та відділення Фонду в АРК, областях, містах Києві і Севастополі.
Державний фонд охорони навколишнього середовища. Цей фонд утворюється у складі Державного бюджету України з метою концентрації коштів та цільового фінансування природоохоронних і ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, а також заходів зі зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення. Положення про Державний фонд охорони навколишнього природного середовища затверджено постановою КМУ "Про затвердження Положення про Державний фонд охорони навколишнього природного середовища" згідно з Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Фонд формується за рахунок збору за забруднення навколишнього середовища та інших коштів відповідно до законодавства, які зараховуються в доходи Державного бюджету України.
Отже, джерелами формування Фонду охорони навколишнього середовища є:
- платежі за викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє середовище від стаціонарних джерел забруднення та розміщення відходів у межах установлених лімітів і від пересувних джерел;
- суми штрафів за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
- суми грошових стягнень на відшкодування збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища в результаті господарської чи іншої діяльності юридичних осіб;
- цільові та інші добровільні внески юридичних осіб і громадян, а також надходження від реалізації конфіскованого відповідно до законодавства майна, яке було предметом екологічного порушення.
Використовуються кошти бюджетного цільового фонду на розробку та здійснення загальнодержавних і регіональних комплексних програм щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального користування природними ресурсами, на вжиття заходів у надзвичайних екологічних ситуаціях і на проведення робіт з ліквідації негативних екологічних наслідків від аварій та катастроф.
Тема 8. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ДОХОДІВ
8.1. Сутність і значення державних доходів
8.2. Структура і методи забезпечення державних доходів
Тема 9. ПОДАТКОВЕ ПРАВО
9.1. Система оподаткування в Україні. Непрямі податки
9.2. Податок на прибуток підприємств
9.3. Правове регулювання податків з населення
9.4. Податки, що сплачують юридичні та фізичні особи
9.5. Відповідальність за порушення податкового законодавства