Здійснення готівкових операцій з іноземною валютою організовано в уповноважених банках за тією ж схемою, що і здійснення касових операцій із національною валютою.
Уповноважені банки через свої валютні каси здійснюють такі операції:
• для забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон резидентами – юридичними особами і фізичними особами – підприємцями та іноземними представництвами;
• для забезпечення експлуатаційних витрат, пов'язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном, юридичними особами – резидентами та іноземними представництвами і морськими агентами з метою виконання зобов'язань перед нерезидентами;
• для оплати праці, виплати премій і призів працівникам - нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом, для здійснення своєї статутної діяльності представництвом Бюро міжнародної організації з міграції, у тому числі для покриття витрат, пов'язаних із забезпеченням виїзду мігрантів на батьківщину;
• для виплат фізичним особам – резидентам за передані права інтелектуальної власності за кордоном;
• для виплат фізичним особам – резидентам, які уклали контракт (договір) з юридичною особою-нерезидентом про їх працевлаштування за межами України, для оплати витрат, пов'язаних із проїздом територією іноземної держави.
Усі операції оформляються на підставі заяви на видавання готівки, доручення уповноваженому представникові на отримання іноземної валюти в касі уповноваженого банку та листа-розрахунку і підтверджувальних документів, у яких обов'язково мають бути зазначені повна назва платника, повна назва бенефіціара, валюта і сума платежу.
Порядок здійснення готівкових операцій в іноземній валюті регламентується Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України, затвердженими постановою № 200 Правління НБУ від 30.05.2007 р.
7.2.5. Перекази іноземної валюти
Операції із переказування іноземної валюти регламентуються Правилами здійснення переказів іноземної валюти за дорученням та на користь фізичних осіб, затвердженими постановою № 486 Правління НБУ від 14.10.2004 р. (із змінами і доповненнями).
Перекази іноземної валюти та їх виплата можуть здійснюватися як з поточних рахунків фізичних осіб в іноземній валюті, так і без їх відкриття.
Якщо переказ здійснюється з поточного рахунку, фізична особа (резидент та нерезидент) подає працівникові банку такі документи:
- платіжне доручення в іноземній валюті;
- документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює);
- документи, що підтверджують наявність у фізичних осіб підстав для здійснення переказу за межі України.
Документи, що складені іноземною мовою, мають бути перекладені на українську мову. Переклад засвідчується нотаріально. Офіційні документи, складені і засвідчені на території іноземних держав, піддягають консульській легалізації відповідно до законодавства.
Якщо переказ здійснюється без відкриття поточного рахунку, клієнт подає:
- заяву на переказ готівки;
- документ, що ідентифікує особу;
- документи, що підтверджують наявність у фізичних осіб - резидентів підстав для здійснення переказу;
- документи, що підтверджують джерела походження іноземної валюти у фізичних осіб - нерезидентів;
- митну декларацію на ввезення готівкової іноземної валюти в Україну;
- документ банку (установи) про видачу готівкової іноземної валюти з власного поточного (депозитного) рахунку, відкритого в банку (установі) України (заява на видавання готівки);
- документ банку (установи) про видачу готівкової іноземної валюти чеком (заява на видавання готівки).
Відповідальний працівник банку на оригіналах відповідних підтверджувальних документів робить позначку про перерахування коштів за межі України.
Паспорт або документ, що його замінює, після перевірки повертається відповідальним працівником банку фізичній особі (резидентові та нерезидентові).
Банк відмовляє фізичній особі (резидентові та нерезидентові) у проведенні переказу в разі неподання необхідних для його здійснення документів.
У разі одержання суми переказу з поточного рахунку, а також без зарахування на поточний рахунок фізична особа подає заяву на видавання готівки або документ на одержання переказу в готівковій формі, та документ, що ідентифікує особу (паспорт або документ, що його замінює).
Під час здійснення або одержання переказу фізична особа у платіжному дорученні, у заяві на переказ (видачу) готівки та в документах відповідних платіжних систем на відправлення (одержання) переказу має зробити напис: "Ця операція не пов'язана із здійсненням підприємницької та інвестиційної діяльності" і засвідчити його своїм підписом. Якщо такий напис передбачений на бланках зазначених документів, то фізична особа засвідчує його своїм підписом.
Якщо одержувач коштів протягом шести місяців з дня надходження із-за кордону не одержав суму переказу, що має бути виплачена в готівковій формі, то іноземна валюта протягом трьох робочих днів після завершення зазначеного строку повертається банком одержувача банку відправника переказу.
У разі письмової відмови фізичної особи від одержання коштів іноземна валюта протягом трьох робочих днів повертається банку - відправникові переказу.
Якщо банки для використання доручень фізичних осіб щодо термінових переказів використовують міжнародні платіжні системи переказу коштів, то такі перекази мають здійснюватися згідно з вимогами Правил здійснення переказів іноземної валюти за дорученням та на користь фізичних осіб, інших нормативно-правових актів НБУ та з урахуванням правил відповідної платіжної системи.
Відповідно до цих правил фізичні особи - резиденти можуть здійснювати за межі України перекази з поточних рахунків в іноземній валюті на певні цілі (див. Правила здійснення переказів іноземної валюти за дорученнями та на користь фізичних осіб, затверджені постановою № 486 Правління НБУ від 14.10.2004 р.).
Переказ коштів, сума яких перевищує встановлені норми, а також перекази на інші цілі здійснюють на підставі ліцензії.
Порядок видавання ліцензій регламентується Положенням про порядок видачі індивідуальних ліцензій та переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій, затвердженим постановою № 266 Правління НБУ від 17.06.2003 р. (зі змінами і доповненнями).
Перекази іноземної валюти на користь фізичних осіб, які проживають за кордоном, на оплату витрат судовим нотаріальним та іншим повноважним органам (у тому числі сплата зборів та інших обов'язкових платежів) послуг адвокатів, і на оплату зборів (мита) за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності, в сумі, що не перевищує 600 доларів СІЛА, а також на оплату інших послуг, що отримують у нерезидентів за кордоном, на оплату продукції, що купується за кордоном для власного споживання, і на оплату вступних членських внесків до міжнародних організацій у сумі, що не перевищує 200 доларів США, можуть здійснюватися без відкриття поточних рахунків.
Переказування іноземної валюти здійснюється шляхом використання платіжного доручення. З порядком оформлення платіжного доручення можна ознайомитися на основі Положення про оформлення та надання клієнтам платіжних доручень в іноземній валюті, заяв про купівлю або продаж іноземної валюти, затвердженого постановою № 82 Правління НБУ від 05.03.2003 р. (зі змінами і доповненнями).
Зарахування на поточні рахунки фізичних осіб - резидентів переказу із-за кордону та подальша їх виплата з цих рахунків здійснюються без обмежень за сумами.
Іноземна валюта, що переказана на користь фізичної особи - резидента із-за кордону для одержання без відкриття поточного рахунку, може бути:
1) виплачена одержувачеві переказу готівкою в сумі, що не перевищує З 000 доларів США, або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті. Переказ у сумі, що перевищує цю норму, зараховується на поточний рахунок одержувача, а з нього йому виплачується сума;
2) зарахована на поточний рахунок одержувача переказу. Виплата переказів із-за кордону як з поточного рахунку, так і без його відкриття на підставі заяви фізичної особи - резидента може здійснюватися в гривнях (за курсом банку, що діє на час здійснення операції) або у валюті переказу за умови наявності цієї валюти в касі банку, на підставі заяви фізичної особи.
Більш детально з порядком переказів можна ознайомитись у вже згаданих Правилах.
7.2.6. Операції з чеками в іноземній валюті і з пластиковими картками міжнародних платіжних систем
ТЕМА 7.3. ТОРГОВЕЛЬНІ ПОТОЧНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ
7.3.1. Порядок продажу-купівлі іноземної валюти юридичними особами на Українському міжбанківському валютному ринку
7.3.2. Види угод на валютних ринках
7.3.3. Валютні ризики і методи їх страхування
7.3.4. Сутність міжнародних розрахунків уповноважених банків.
7.3.5. Міжнародні розрахунки акредитивами
7.3.6. Порядок здійснення міжнародних інкасових розрахунків
7.3.7. Отримання індивідуальної ліцензії резидентами та нерезидентами на здійснення розрахунків у межах торговельного обороту у валюті України