Психодіагностика - Галян І.М. - Класифікація і характеристика тестів

Психологія розглядає тест як основний інструмент психодіагностичного обстеження, призначений для вста-новлененя психологічного діагнозу шляхом вимірювання кількісних і якісних психологічних відмінностей.

Тест (англ. test - проба, випробування, перевірка) психологічний - сукупність стандартизованих, стимулюючих певну форму активності, іноді обмежених часовими межами завдань і запитань, результати яких піддаються кількісному і якісному оцінюванню і дають змогу встановити індивідуально-психологічні відмінності особистості

Психологічний тест є ефективним за його відповідності таким основним вимогам: застосування шкали інтервалів, надійність, валідність, дискримінативність, наявність нормативних даних або можливість опису з високою точністю за моделлю Раша і їй подібними, а в індивідуально-орієнтованих тестах - наявність критеріїв, встановлених експертами.

Отже, тест є інструментом, який дає змогу за короткий період часу і незначних матеріальних затрат отримати максимально об'єктивну і повну інформацію про досліджуваного. Однак для забезпечення досягнення цієї мети тест повинен відповідати комплексу основних психометричних вимог.

Класифікація і характеристика тестів

Тести класифікують за різними ознаками. Поширення набув технологічний підхід до класифікації (С. Розенцвейг), заснований на виявленні рівня об'єктивності отримання та інтерпретації психологічних даних, як найпродуктивніший (табл. 1.1). Ця класифікація охоплює основні методики, які застосовують на практиці. За способами отримання інформації для психодіагностування тести поділяють на об'єктивні, суб'єктивні та проективні.

Таблиця 1.1. Узагальнена класифікація психодіагностичних методів

Методики

Основа діагностики

Види тестів (методик)

1

2

3

Об'єктивні

Результативність і спосіб (особливості) виконання діяльності

Тести особистості (особливості інтелекту).

Тести дії (цільові особистісні тести). Тести ситуаційні (ухвалення рішення в ситуації).

Тести інтелекту (рівень розвитку інтелекту). Тести здібностей. Тести досягнень. Критеріально-орієнтовані тести

Суб'єктивні

Інформація, надана

досліджуваним про самого себе

Особистісні і спеціальні питальники. Характерологічні питальники. Мотиваційні питальники. Емоційно-вольові питальники. Комунікативні питальники. Анкети.

Актуальні і ретроспективні інтерв'ю.

Біографічні методики.

Опис власної поведінки у визначених

ситуаціях.

Герменевтичні методики (бесіда, спостереження)

Проективні

Слабоструктурований стимульний матеріал, що доповнює досліджуваний, проектуючи власну особистість

Конститутивні (структурування, оформлення стимулів, додання змісту) тести.

Конструктивні тести (створення з оформлених деталей осмисленого цілого).

Інтерпретацій ні тести (тлумачення якої-небудь події, ситуації).

Катартичні тести (здійснення ігрової діяльності в організованих умовах). Експресивні тести (малювання на вільну чи задану тему). Імпресивні тести (перевага одних стимулів над іншими). Адитивні тести (завершення речень, розповіді, історії, ситуації). Семантичні тести (емоційне ставлення до об'єкта як вираження особистісного змісту)

Об'єктивні методики

Вони засновані на уявленні про можливість вимірювання результативності, способу і особливостей виконання діяльності людини. Успішність людини (її оцінка в балах) залежить від кількості правильно розв'язаних завдань, часу, витраченого на цю дію, помилок тощо.

Характеристика досліджуваних за даними об'єктивних тестів може бути отримана з огляду на особливості проведення дій і досягнення ними певного критерію або норми. Оцінку особливостей дії отримують шляхом порівняння темпу або результату дій досліджуваних при виконанні специфічної діяльності з встановленим еталоном, який має відомі характеристики. Оцінювання рівня дій здійснюється через порівнювання результату з нормативними або критерій ними оцінками. У методиці пропонують завдання, що відображають цілісну структуру досліджуваної діяльності. Рівень розвитку досліджуваного (рівень уміння, навичок, функції) оцінюються за кількістю розв'язаних завдань або виконаних дій за одиницю часу.

Об'єктивні тести поділяють на тести особистості і тести інтелекту.

Об'єктивні методики
Тести особистості
Тести інтелекту
Суб'єктивні методики
Особистісні та спеціальні опитувальники, анкети, інтерв'ю
Проективні методики
Тести, орієнтовані на статистичну норму
Критеріально-орієнтовані тести (КОрТ)
Комп'ютеризовані і комп'ютерні психодіагностичні тести
Вимоги до тестів як методів психодіагностичного дослідження та їх користувачів
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru