На території Київської області, південніше Києва, сформувався Білоцерківський промисловий вузол. Це моноцентричне утворення, ядром якого є місто Біла Церква (200 тис. осіб). До складу цього вузла входять поселення, розташовані в зоні тяжіння до ядра (виробничі зв'язки, трудові поїздки, комунікаційні, матеріально-технічні, сировинні зв'язки).
Вузол має вигідне транспортно-географічне положення стосовно Києва і промислових центрів Придніпров'я, що сприяє його промисловому розвитку. До профілюючих галузей вузла належать: хімічна промисловість (об'єднання "Білоцерківщина"), машинобудування і харчова промисловість. Розвинута легка промисловість і галузі будівельної індустрії. Машинобудування представлено підприємствами, що спеціалізуються на виробництві . сільськогосподарської техніки, електроприладів, ремонтних операціях для певних галузей. Розвинено також багато галузей легкої та харчової промисловостей, а саме: взуттєва, трикотажна, м'ясна, овочеконсервна. Є підприємства деревообробної промисловості (найбільше з них - меблева фабрика) та будівельної (домобудівний комбінат і "Будіндустрія").
За промисловим потенціалом Білоцерківський промисловий вузол може прирівнюватись до тих вузлів, які сформувались на основі обласних центрів України і Київського промислового району.
Чернігівський промисловий вузол
Розміщений на перетині залізничних, автомобільних та річкових шляхів, на правому березі Десни за 141 км від Києва. Для нього характерне моноцентричне розташування промислових підприємств у межах ядра - міста Чернігова (305 тис. осіб). Економіко-географічне положення вузла - один із провідних факторів, які впливають на його формування. Вузол має постійні виробничі зв'язки з Києвом і головними промисловими центрами Чернігівської області - Ніжинським та Прилуцьким.
У структурі зайнятості населення провідне місце посідає промисловість, транспорт, зв'язок і будівництво. Основними галузями промисловості є: машинобудування і металообробка (радіо-приладобудування, виробництво автомобільних запасних частин, інструменту, металоконструкцій і металооснащення), легка (камвольно-суконний комбінат, швейне виробниче об'єднання, взуттєва, валяльно-войлочна фабрики та первинна обробка шерсті), хімічна (виробниче об'єднання "Хімволокно", фабрика гумово-технічних виробів), харчова (хлібний, м'ясний і птахокомбінати, кондитерська і макаронна фабрики, овочесушильний завод, виробниче об'єднання пивобезалкогольної промисловості "Десна" та ін.). Унікальним підприємством є Чернігівська фабрика музичних інструментів.
Зовнішня зона промислового вузла охоплює територію переважно сільських поселень прилеглих до Чернігова районів, що спеціалізуються на виробництві сільськогосподарської сировини для промислової переробки.
На Чернігівщині виокремлюють два найбільші полігалузеві промислові центри - Ніжинський і Прилуцький.
До основних галузей промисловості Ніжина належать: сільськогосподарське машинобудування (завод "Ніжинсільмаш"), хімічна (побутова хімія, виробництво гумово-технічних виробів), харчова (виробниче об'єднання консервної промисловості, молочна, жиркомбінат та ін.). Розвинені швейна, меблева галузі, виробництво будівельних матеріалів.
Прилуцький промисловий центр
Розміщений на відстані 156 км від Чернігова. Він спеціалізується на виготовленні машин для будівельної промисловості, тваринницьких ферм та протипожежного устаткування, на виробництві пластмас, будівельних матеріалів, меблів та виробів легкої промисловості (панчішне, швейне, взуттєве, шкіргалантерейне, прядильне виробництва). Розвинені галузі харчової промисловості (плодоконсервна, м'ясомолочна і тютюнова); діє нафтогазопромисел (видобуток нафти і газу та первинна переробка).
Ніжинський і Прилуцький промислові центри розташовані на перетині важливих залізничних і автомобільних шляхів. Поступово, з розвитком промисловості вони можуть стати ядрами однойменних промислових вузлів.
Прилуцький промисловий центр
Житомирський промисловий вузол
Черкаський промисловий вузол
Уманський промисловий вузол
7.5. Львівсько-Карпатський промисловий район
Машинобудівний комплекс
Хімічний комплекс
Паливно-енергетичний комплекс
Лісопромисловий комплекс