Товарознавство продовольчих товарів - Бірта Г.О. - Вербозілля лучне

Вербейник монетчатый

Родина первоцвіті

У травостоях вологих луків, на галявинах, по берегах річок, переважно в лісових та лісостепових районах України, часто зростає ця невисока, приземкувата гарна рослина з чималими жовтими квітками. Вербозілля лучне - багаторічна гола рослина (15-30 см заввишки) з повзучим, тонким, вкоріненим у вузлах стеблом. Листки супротивні, яйцевидно-округлі, цілокраї, короткочерешкові. Квітки правильні, з подвійною п'ятичленною зрослопелюстковою оцвітиною, тичинок п'ять, маточка одна. Квітки поодинокі, на квітконіжках, що виходять з пазух листків. Цвіте в червні - серпні, запилюється комахами. Плід - куляста, багатонасінна коробочка. Рослина декоративна та фарбувальна. Поряд з вербозіллям лучним майже по всій території України зростає близький вид - вербозілля звичайне. У нього прямостояче, досить високе, м'яковолосисте стебло, густе верхівкове, пірамідальне багатоквіткове волотисте суцвіття та яйцевидно-ланцетні листки, що зібрані на стеблі кільцями по три-чотири. Цвіте в червні-серпні.

Вероніка струмкова

Вероника поточная

Родина ранникові

Майже по всій території України на заболочених луках, болотах, по берегах водойм, у вільшняках зростає ця невисока струнка рослина з невеликими гарними квіточками. Вероніка струмкова - багаторічна гола рослина (заввишки 15-60 см) з округлим, висхідним, порожнистим, облистненим стеблом та лежачими пагонами, що укорінюються. Листки супротивні, блискучі, темно-зелені, довгасто-овальні або округлі, короткочерешкові, дрібногородчасто-пилчасті. Квітки правильні, з подвійною зрослопелюстковою оцвітиною, зібрані у супротивні пазушні багатоквіткові китиці. Чашечка та віночок 4-роздільні. Пелюстки блідо-голубі, яскраво-сині або темно-фіолетові з синіми жилками. Тичинок дві, маточка одна. Цвіте в кві-тні-вересні, запилюється комахами. Плід - багатонасінна коробочка. Серед болотних представників роду вероніка на вологих та заболочених луках більшої частини України зростають вероніка щиткова та вероніка джерельна, які на відміну від вероніки струмкової мають вузькі ланцетні або лінійні сидячі листки, стебла від гранчастих до майже чотиригранних.

Вільха клейка, або чорна

Ольха клейкая

или чёрная Родина березові

Майже по всій території України, особливо на Поліссі, на лісових болотах, берегах та долинах річок, по знижених місцях з проточною водою зростає вільха клейка, що часто утворює чисті лісові насадження - вільшняки. Вільха - високе (10-30 м заввишки) струнке дерево з темно-сірою тріщинуватою корою та яйцевидною кроною. Листки темно-зелені, голі, блискучі, чергові, оберне-но-яйцевидні або округлі, черешкові, зубчасті по краю. Молоді листки, як і бруньки, клейкі. Квітки одностатеві, дрібні, невиразні, зібрані в тичинкові та маточкові сережки, що розташовані на одній рослині. Тичинкові сережки довгі, пониклі, темно-коричневі містяться на кінцях пагонів; маточкові - короткі, зелені. Цвіте у квітні - травні до появи листків, запилюється вітром. Плоди - чорно-бурі горішки, містяться в так званих шишечках, що утворюються з маточкових сережок після запилення. Вільха має легку, міцну, стійку проти гниття деревину. Кора разом з шишечками застосовується для виготовлення лікувальних препаратів. Вільха широко використовується для закріплення берегів водойм та озеленення знижених вогких місць.

Вовконіг європейський

Зюзник европейский

Родина губоцвіті

Майже по всій Україні на болотах, вогких луках, по берегах водойм, у вільшняках зростає ця досить декоративна рослина з густими кільцями невеликих білих квіток. Вовконіг європейський - багаторічна гола або короткоопушена, кореневищна рослина (60-120 см заввишки). Стебло прямостояче, борозенчасте, чотиригранне, облистнене. Листки супротивні, довгасто-ланцетні, ко-роткочерешкові; нижні - біля основи перистороздільні. Квітки дрібні, з подвійною зрослопелюстковою оцвітиною, дзвониковидною п'ятизубчастою чашечкою та чотирилопатевим, білим з червоними плямами, майже правильним дзвоникуватим віночком, що тільки трохи довший від чашечки. Тичинок чотири, дві з яких нерозвинені, маточка одна. Квітки зібрані в багатоквіткові густі, віддалені один від одного кільця, що розташовані в пазухах стеблових листків. Цвіте в липні - вересні, запилюється комахами. Плід - дрібний горішок. Рослина лікарська та фарбувальна. Поряд з вовконогом європейським нерідко зростає інший вид - вовкогон високий, що на відміну від попереднього виду має всі листки перистороздільні та біло-лілові квітки.

Вероніка струмкова
Вільха клейка, або чорна
Вовконіг європейський
Вовче тіло болотне
Волошка лучна
Гадючник оголений
Герань лучна
Гірчак перцевий, водяний перець
Грястиця збірна
Деревій звичайний
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru