Географія - Гілецький Й. Р. - Природні умови і ресурси

Росія багата на запаси мінеральних ресурсів, які здебільшого концентруються у східній (азіатській) частині держави. Поклади вугілля (одні з найбільших у світі), залягають в межиріччі Єнісею і Лени (Тунгуський і Ленський басейни) і на півдні Західного Сибіру (Кузнецький басейн — найбільший у світі за запасами коксівного вугілля). В європейській частині запаси вугілля значно менші (східна частина Донбасу, Печорський кам'яновугільний та Підмосковний буровугільний басейни).

Провідні позиції у світі Росія займає за запасами природного газу (36 % світових запасів — перше місце) та нафти (5 % світових запасів — восьме місце). Найбільші родовища цих видів палива сконцентровані у Західному Сибіру. Має вона також великі запаси уранових руд.

Найбільші поклади залізних руд зосереджені у межах Курської магнітної аномалії, на Кольському півострові і південному заході азіатської частини Росії. Великі запаси руд різноманітних кольорових металів є на Уралі, а окрім того, нікелевих і мідних — на Кольському півострові та півночі Середнього Сибіру, свинцево-цинкових та олов'яних — на півдні Сибіру і Далекому Сході, алюмінієвих — на північному заході європейської частини, золота — у басейнах Лени та Амуру.

Росія має значну сировинну базу для розвитку основної хімії, зокрема великі поклади калійних і кам'яної солей у Приураллі (в районі Солікамська та Березняків), апатитів — на Кольському півострові і фосфоритів на північному заході та в центрі європейської частини.

За запасами прісних вод Росія посідає одне з провідних місць у світі. Недоліком є розміщення водних ресурсів переважно у слабонаселених і слабоосвоєних східних районах (Сибір). Значні водні ресурси мають північні райони європейської частини Росії. Там зосереджені великі запаси гідроресурсів.

Середня лісистість території Росії сягає до 40 %, а в Сибіру і на Далекому Сході — до 50 %. У межах держави концентрується 53 % хвойних лісів світу. Основні лісові масиви зосереджені у північноєвропейській частині Росії, Сибіру та на Далекому Сході.

Більшість європейської частини держави та західну частину Сибіру займають рівнини. Основна територія держави розміщена в межах помірного, а північні райони — субарктичного та арктичного кліматичних поясів. Однак помірний клімат у європейській частині є помірно континентальним, а у районах Середнього Сибіру стає різко континентальним з порівняно спекотним літом і дуже холодною (середні температури січня становлять -35°...-45 °С), малосніжною зимою. Тому там далеко на південь простягається область поширення вічної мерзлоти.

На південний захід від величезної за площею лісової зони розміщені зони лісостепу та степу. У Прикаспійській низовині сформувалися напівпустелі.

Отже, ґрунтово-кліматичні умови більшості території Росії не зовсім сприятливі для розвитку високопродуктивного сільського господарства.

Приблизно 600 млн га (40 %) земель Росії використовуються сільськогосподарськими підприємствами і господарствами, але з них лише трохи більше третини становлять сільськогосподарські угіддя. Орні землі займають 7 % загальної площі держави і за розмірами поступаються тільки США та Індії. Концентруються орні землі, в основному, в зонах степу та лісостепу, на півдні лісової зони.

Унікальні природні ландшафти Сибіру є передумовою для розвитку екологічного і спортивного туризму. В європейській частині країни розташовані Причорноморсько-Кавказький (Сочі, Анапа, Геленджик та ін.) і Північнокавказький рекреаційні райони (Кисловодськ, П'ятигорськ, Мінеральні Води та ін.). Туристів приваблюють архітектурні ансамблі Санкт-Петербурга, Москви та міст "Золотого кільця Росії".

Загальні риси господарства
Промисловість
Сільське господарство
Транспорт
Японія
ЕГП
Населення
Природні умови і ресурси
Загальні риси господарства
Промисловість
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2018
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru