Товарознавство продовольчих товарів - Бірта Г.О. - Хвощ болотний

Телиптерис болотный

Родина теліптерисові

Ця невисока, декоративна папороть зроста на болотах, у вільшняках Полісся та Лісостепу України. Теліптерис - багаторі на рослина (20-60 см заввишки) з тонким, повзучим, чорнуватим кореневищем. Листки поодинокі, на довгих ламких черешках, віддалені один від одного. Пластинки їх двічіпірчасті, в обрисі - видовжено-ланцетні; окремі частки - лінійно-ланцетні або трикутно-серцевидні із загорнутим краєм. Розмножується спорами, що утворюються в спорангіях, які зібрані купками (сорусами) на нижньому боці листків. Зверху соруси прикривають плівчасті луски нирковидної форми, так звані покрива-льця, що захищають від негоди спорангії зі спорами. Спороносить у червні-серпні. У вільшняках, на вологих місцях, по краях боліт, майже по всій території України зростає інша дуже декоративна папороть - дріоптерис чоловіча. Вона має великі темно-зелені довгасто-овальні двічіперисті ваї, що зібрані в щільний прикореневий лійковидний пучок. Рослина лікарська. Масово збирається на букети, тому потребує дбайливого ставлення.

Тонконіг болотний

Мятлик болотный

Родина злакові

У злакових травостоях вологих заплавних луків, по болотах, берегах водойм тонконіг болотний часто відіграє переважну роль. Це багаторічний нещільнодернистий злак з повзучим кореневищем. Стебло прямостояче або висхідне (30-90 см заввишки), округле, гладеньке з багатьма вкороченими облистне-ними пагонами. Листки лінійні, плоскі, біля основи широкі, до верхівки поступово звужені в тонке вістря, язичок гострий, довгастий. Квітки дрібні, невиразні, біля основи з пасмою білих волосків, у 2-5-квіткових яйцевидно-ланцетних, жовтувато-зелених або блідо-фіолетових колосках, що зібрані у багатоквіткову розлогу волоть з довгими тонкими гілочками. Тичинок три, маточка одна. Цвіте в червні-серпні, запилюється вітром. Плід - зернівка. Тонконіг болотний - одна з кращих дикорослих кормових трав.

На суходільних та особливо заплавних луках зростає інший вид тонконога - тонконіг лучний, що також високо цінується як кормова і пасовищна рослина. Обидва види тонконогів розповсюджені майже по всій Україні.

Хвощ болотний

Хвощ болотный

Родина хвощові

Майже по всій території України, особливо на Поліссі та у північній частині Лісостепу, на болотах, заболочених луках, у вільшняках, по берегах водойм, поодиноко або цілими заростями зростає хвощ болотний. Це багаторічна, з розгалуженим кореневищем рослина. Стебла (15-50 см заввишки) зелені, жорсткі, ребристі, розгалужені, глибоко-борозенчасті з 4-12 випуклими ребрами і невеликою центральною порожниною. Листки редуковані лусковидні, як і гілочки, розміщені кільцями, зрослі в зубчасті піхви. Піхви циліндричні, вгорі лійковидні, зелені, з 4-5 зубцями. Зубці трикутно-ланцетні, гострі, темно-коричневі, з широким білим плівчастим краєм. Бічні гілочки не розгалужені, 5-6-гранні, піхви їх з трикутними зубцями. Спороносні колоски верхівкові, складаються із щитковидних, розташованих кільцями споролистків, що несуть по 5-10 спорангіїв зі спорами. Спороносить у травні-вересні. Часто разом з хвощем болотним зростає близький вид - хвощ річковий. Він відрізняється товстим високим (50-150 см заввишки), темно-зеленим, слаборебристим стеблом.

Цикута отруйна

Вех ядовитый

Родина зонтичні

На болотах, заболочених луках, по берегах річок та озер на Поліссі й Лісостепу України подекуди зростає ця дуже отруйна рослина. Цикута - багаторічна досить висока (50-120 см заввишки) рослина з товстим, порожнистим, почленованим на окремі камери кореневищем. Стебло порожнисте, прямостояче, тонкоборозенчасте, вгорі розгалужене, облистнене, часто з фіолетовим відтінком. Листки чергові, досить великі, довгочерешкові, 2-3-перистороздільні, з лінійно-ланцетними частками. Квітки білі, дрібні, правильні, з подвійною, п'ятичленною оцвітиною, зібрані у верхівкові, багатоквіткові суцвіття

- складні зонтики. Цвіте в липні-серпні, запилюється комахами. Плід

- двосім'янка. Особливо отруйні кореневища та молоді пагони. Нерідко поряд з цикутою на заболочених луках, болотах, по берегах річок, озер зростає схожа на неї, також отруйна, рослина - вех широколистий з родини зонтичних, що відрізняється щільним, непочленованим кореневищем та відносно широкими, довгасто-ланцетними частками пєристорозсічених листків.

Цикута отруйна
Чемериця Лобелієва
Череда трироздільна
Чистець болотний
Чорниця
Шавлія лучна
Щавель кінський
Щучник дернистий
9. Степові рослини
Айстра заміщуюча
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru