Комплекс послуг, що надаються туристичною фірмою, передбачає виокремлення основних (профільних) послуг з туристичного обслуговування і допоміжних послуг, що забезпечують власне проведення туру (див., наприклад, табл. 1.4).
До основних (профільних) послуг турагентства належать:
· вибір виду туризму і маршруту туру (місця відпочинку);
· уточнення кількості днів туру;
· вибір категорії готелю;
· організація харчування;
· вибір трайлера (засоби доставки туристів);
· організація культурної програми;
· уточнення ціни туру з урахуванням системи знижок.
За кількістю днів тури можна поділити на три категорії:
· короткострокові (2—5 днів);
· середньострокові (6—14 днів);
· тривалі (понад 2 тижні).
Найбільшою популярністю користуються середньострокові тури. Обираючи місце проживання, туристи, як правило, орієнтуються на 3, 4 і 5-зіркові готелі залежно від ціни і платоспроможності клієнта.
Організація харчування в турі передбачає такі варіанти:
· одноразове харчування (як правило, сніданок);
· напівпансіон (дворазове харчування на добу, як правило, сніданок і вечеря);
· пансіон (сніданок, обід, вечеря).
Основним засобом доставки туристів до місця відпочинку в міжнародних турах, як правило, є авіапереліт, рідше — подорож морським шляхом або залізницею.
Під час організації культурної програми враховуються специфіка країни (регіону, міста) туру в історичному, культурному, національному, релігійному аспектах, а також тривалість і вид туру (в шоп-турі, діловій поїздці і бізнес-турі культурна
Таблиця 1.4. Приблизні вимоги до обслуговування сімейних туристів, які подорожують з метою відпочинку (за середнім класом обслуговування)
Пакет послуг | Вимоги до умов розміщення | Рекреаційні умови |
• Проживання в 3— 4-зіркових готелях. • Харчування, як правило, повний пансіон, обов'язково дитяче меню. • Екскурсії (загальні для дітей і дорослих, тільки для дітей і окремо для дорослих). • Послуги з нагляду за дітьми. • Дитячий педагог-організатор. • Послуги відновлювального характеру. • Спортивні послуги | • Переважання в номерному фонді готелю 2-місних номерів (до 80—90 % від загальної їх кіль кості) з організацією додаткового дитячого спального місця. • Наявність у номері сушильних і прасувальних засобів, міні-кухонь (для дитячого харчування). • Приміщення для дітей під наглядом вихователів. • Приміщення для відпочинку і дозвілля. • Приміщення для спортивно-оздоровчих занять | • Розміщення серед зелених масивів. • Наявність власної озелененої території з обладнаними дитячими, спортивними майданчиками. • Водні атракціони, горки в басейні і на пляжі. • Спеціальні стежки для прогулок. • Аквапарки, зоопарки, тематичні парки атракціонів, національні парки, дельфінарій |
програма скорочена), можливості сторони, що приймає, і, відповідно, платоспроможність клієнта.
З урахуванням певних профільних послуг встановлюється остаточна ціна туру, яка може бути скоректована у зв'язку з наданням додаткових послуг і різних знижок, як правило, знижок із загальної ціни для дітей (від 10 до 20 %) і постійних клієнтів (від 15 до З0 %).
Необхідно зазначити специфіку окремих видів туризму. Велику частину ціни туру становить вартість так званої провідної послуги, що визначає призначення туру:
· лікування в оздоровчому турі;
· навчання в бізнес-турі, переговори з іноземними фірмами в діловому турі;
· організація покупок у шоп-турі;
· участь у спортивних заходах, спорт-турі, відвідування релігійних святих місць у паломницькому турі, концертна програма в шоу-турі тощо.
До допоміжних, або додаткових, послуг, що забезпечують проведення туру (а також включаються в остаточну ціну), належать:
· візова підтримка (оформлення ваучера або віз на групу туристів) і оформлення закордонних паспортів (за їх відсутності);
· супровід (дорослих і/або дітей — за бажанням туриста);
· оформлення авіаквитків і багажу;
· розмитнення вантажу (після прибуття у країну з міжнародних турів);
· доставка туристів до трайлера (аеропорту, залізничного вокзалу тощо) і назад після прибуття з туру, як правило, автобусом;
· страхування туриста і багажу (вантажу) — виплата стипендії туристові на кишенькові витрати в дол. США або валюті країни місцеперебування після прибуття до місця відпочинку (для міжнародних турів).
Згідно з визначенням Всесвітньої туристичної організації туризм (tourism є похідним від франц. tour (прогулянка, поїздка)) — подорож у вільний час, один з видів активного відпочинку.
З цього визначення можна зробити декілька висновків правового характеру.
1. Тур (прогулянка, поїздка) — вужче поняття, ніж туризм, це один з різновидів туризму, туристичої діяльності в цілому.
2. Туризм — різновид подорожі, але саме подорожі за певної умови (у вільний час).
3. Туризм — один з видів активного відпочинку, що вимагає виконання певних дій.
Правові відносини в туристичній діяльності можуть розглядатися як відношення з надання (пропозиції та реалізації) туристичних послуг між:
· туристичною фірмою і туристом (клієнтом, споживачем турпослуг);
· туристичною фірмою та іншими організаціями, які контактують з нею.
Таким чином, учасниками правовідносин у туризмі є:
· туристична фірма (турагентство, туристична організація);
· турист (клієнт, споживач туристичних послуг);
· організації, що взаємодіють з туристичною фірмою.
Договірні відносини туриста і туристичної фірми — відносини покупця (замовника) і продавця (виконавця). До того ж слід підкреслити особливий характер "продукту" туристичної фірми. Вступаючи у договірні відносини з туристичною фірмою, турист розраховує на отримання необхідного йому набору послуг. Фірма надає йому, як правило, не послуги, а права (гарантії) отримання в певний час у визначеному місці послуг, безпосередньо (фізично) здійснюваних іншими фірмами, що мають прямі договірні відносини не з цим туристом, а з "його" туристичною фірмою. Такою, наприклад, є гарантія проживання в готелі певного класу, дворазового харчування, трансферу, екскурсійного обслуговування відповідно до програми тощо.
Зокрема, йдеться про придбання гарантій надання певних видів послуг і самого туру туристичною фірмою безпосередньо "своєму" туристові (наприклад, супровід за маршрутом, зустріч з представниками фірми в проміжних пунктах маршруту тощо). Як правило, сукупність цих прав (гарантій), набута туристом, оформляється "його" туристичною фірмою у вигляді туристської путівки. Таким чином, туристська путівка є кінцевим "продуктом" діяльності туристичної фірми і відповідно предметом її реалізації. Вона є сукупністю прав (гарантій) отримання туристом кількісно та якісно визначених послуг.
1.4. Розробка туристичного продукту
1.5. Формування туристичного продукту
1.6. Міжнародні принципи розрахунків у туристичному бізнесі
1.7. Канали збуту туристичних послуг
Тема 2 МАРКЕТИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТУРИСТИЧНОЇ ГАЛУЗІ
2.1. Загальна сутність маркетингових досліджень на підприємстві
2.2. Сутність і функції маркетингового дослідження у туристичній галузі
2.3. Доцільність проведення та нормативна база маркетингових досліджень
2.4. Стандарти якості маркетингових досліджень у маркетингу послуг