Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей - Пангелов Б.П. - Термічні опіки

Під час походів туристи долають труднощі, іноді небезпеку, спричинені реальними перешкодами - проходженням перевалів, боліт, порожистих рік, несприятливі погодні умови епізодичного або сезонного характеру. Найчастіше труднощі пов'язані зі зміною погоди, за якої туристи не вміють правильно поводитись.

Травми і захворювання, зумовлені неправильними діями туристів

Неправильні дії туристів та умови проведення подорожі часто спричиняють різні небезпечні ситуації, у яких вони зазнають травм.

Термічні опіки

Небезпечна поведінка під час розпалювання та підтримування вогню, багаття, невміння користуватися туристським примусом, похідною газовою кухнею, перекидання на себе посуду з гарячою їжею і ошпарення окропом або паром є найрозповсю-дженішими причинами травм у мандрівках.

Профілактика термічних опіків. Для попередження травм, пов'язаних із опіками, необхідно дотримуватися таких правил:

- чергові біля багаття повинні бути одягнені у довгі штани, взуття і рукавиці, мати рогульки для вогнища;

- поперечина і трос для підвішування відер мають бути надійними;

- посудини з готовою гарячою їжею слід ставити тільки в те місце, де вони не заважатимуть людям ходити і ті не наступлять на них;

- взимку посуд із гарячою їжею не рекомендовано ставити у сніг, бо під час його танення посуд може перекинутись;

- біля багаття необхідно користуватись довгими черпаками;

- слід уникати іскристих дров, які під час горіння "стріляють";

- не допускати ігор і розваг із вогнем.

Щоб посуд із гарячою їжею при користуванні примусом (особливо під час приготування їжі у наметі) не перекидався, а також для скорочення витрат бензину можна самостійно зробити похідну кухню.

Перша допомога при термічних опіках. Під час опіку полум'ям перш за все необхідно загасити на потерпілому палаючий одяг (завернути у щільну тканину, занурити у воду, закидати снігом) і швидко зняти його. Якщо турист опікся окропом або гарячою їжею, також потрібно швидко звільнити його від одягу, намоченого гарячою рідиною. При невеликому опіку рекомендується протерти його тампоном, змоченим спиртом, відтак накласти пов'язку зі стерильного бинта. Лікування локальних опіків І-П ступеня у похідних умовах полягає у змащенні обпечених ділянок шкіри синтоміциновою маззю Вишневського. Вийшовши до населених пунктів, туристам слід звернутись до лікаря.

Успішне лікування залежить від швидкості дій потерпілого та інших туристів. За відсутності необхідних ліків доводиться використовувати підручні засоби. Так, опікову поверхню потрібно охолодити чистою проточною водою, відтак для попередження запалення обробити мильною піною. До втручання лікаря слід змінювати пов'язки, змочені міцно завареним чаєм, а при нагниванні - накладати пов'язки зі слабким розчином кухонної солі (1 чайна ложка на півсклянки води). Якщо потерпілий отримав поширені опіки або у нього глибоко вражені тканини (опіки III-IV ступенів), його необхідно терміново транспортувати у найближчий медпункт. Із пов'язок можна накласти лише стерильні. Якщо опіком пошкоджено ділянку шкіри поблизу суглобів, перед транспортуванням на кінцівку накладають шину з підручних матеріалів.

Потерпілому рекомендовано вжити внутрішньо анальгін, амідопірин, седуксен (або еленіум), настойку валеріани. Кращий ефект матиме внутрішньом'язова ін'єкція із знеболювальних і серцевих засобів (анальгіну, димедролу, кордіаміну) або введена підшкірно камфора і протиправцева сироватка. За відсутності ліків до втручання лікаря потерпілому можна давати міцний солодкий чай.

Під час надання першої долікарської допомоги при опіках не слід робити нічого, що може зашкодити подальшому лікуванню. Не варто самостійно змазувати поверхню опіку жирами або маслами; вдаватись до таких народних засобів, як павутина або сеча, оскільки це може забруднити рану і погіршити стан уражених тканин.

Поранення гострими предметами
Хірургічні захворювання
Потертості, попрілості, мозолі
Розтягнення і розриви зв'язок, вивихи, забиті місця (удари), переломи, струси мозку
Гостра судинна недостатність, втрата свідомості
Травми і захворювання, пов'язані з несприятливими метеорологічними умовами
Озноб, відмороження, переохолодження, застуда, запалення легень
Тепловий удар
Сонячний удар, опік, снігова сліпота
Охолодження від вітру, засмічення очей
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru