Спортивний туризм - різновид туризму з подолання певного відрізку земної поверхні, який називають маршрутом. При цьому під "земною поверхнею" мається на увазі не лише ґрунтова поверхня Землі, але також і кам'яна, і водна. Під час проходження маршруту долаються різні специфічні природні перешкоди. Наприклад, гірські вершини і перевали (у гірському туризмі) або річкові пороги (у сплавах річками).
Класифікація маршрутів.
Залежно від складності подоланих перешкод, району походу, автономності, новизни, довжини маршруту й ряду інших його факторів, характерних для різних видів спортивного туризму, по зростаючій складності походи поділяються на:
o походи вихідного дня;
o походи І - 3 ступеня складності - в дитячо-юнацькому туризмі;
o категорійні походи. У різних видах туризму число категорій складності різна: у пішохідному, гірському, водному, лижному, велосипедному та спелеотуризм - шість категорій складності (к. с); В автомото-і вітрильному туризмі - п'ять; в кінному - три.
За видами спортивний туризм різниться:
o пішохідний туризм - пересування на маршруті проводиться в основному пішки;
o лижний туризм - пересування на маршруті здійснюється в основному на лижах;
o гірський туризм - піші походи в умовах високогір'я;
o водний туризм - сплав по річках залежно від категорії, річки, як правило, гірські;
o спелеотуризм - подорожі по підземних порожнинах;
o вітрильний туризм - подорожі на суднах під вітрилом по морю або акваторіями великих озер;
o на засобах пересування - розділ, що включає в себе велосипедні, кінні та авто-м ото подорожі;
o комбінований туризм - подорожі, що поєднують в собі елементи різних видів туризму;
За віково-соціальною ознакою спортивний туризм поділяється на:
o дитячий туризм;
o юнацький туризм',
o дорослий туризм;
o сімейний туризм;
o туризм для людей з обмеженими можливостями. Розряди зі спортивного туризму.
Розряд туриста-спортсмена дозволяє розглядати його спортивну кваліфікацію, що виражається у здатності до проходження маршрутів певних категорій складності. Для отримання спортивного розряду з туризму перед проходженням маршруту групі потрібно зареєструвати його і отримати дозвіл в маршрутно-кваліфікаційної комісії (МКК). Після завершення походу, в МКК здається звіт, на підставі якого відбувається розгляд матеріалів, і в разі позитивного рішення присвоюються розряди учасникам та керівнику Згідно з розрядних вимог зі спортивного туризму можуть бути присвоєні розряди (по зростанню спортивної майстерності):
o Значок "Турист України" - нагороджуються туристи, які досягли 12-річного віку;
o 3-й юнацький розряд;
o 2-й юнацький розряд;
o 1-й юнацький розряд;
o 3-й розряд;
o 2-й розряд;
o 1-й розряд;
o Кандидат у майстри спорту (KMC);
o Майстер спорту України (МС);
o Майстер спорту міжнародного класу (МСМК).
Стоматологічний туризм
Стоматологічний туризм - різновид туризму, головною метою
якого є стоматологічне лікування чи перебування у стоматзакладах за межами своєї країни.
Стоматологія - розділ медицини, що стосується зубів, ротової порожнини і суміжних структур. Включає діагностику та лікування їх захворювань і відновлення втрачених чи уражених тканин.
Захворювання зубів є найбільш поширеними хворобами людини. За статистичними даними, більше 90% населення земної кулі страждає хворобами зубів. Настільки значне поширення цього страждання ставить перед органами охорони здоров'я завдання, спрямовані на розробку заходів профілактики виникнення хвороб зубів, вдосконалення методів лікування, вивчення причин, що породжують ці захворювання, одним з таких методів боротьби став і стоматологічний туризм. До хвороб зуба відносяться карієс, пульпіт, періодонтит. Крім того, в клініці зустрічаються прояви різних форм недостатності емалі та дентину (гіпоплазія, клиновидний дефект, стирання зубів), які мають зовсім іншу етіологію та клініку.
Суїцидальний туризм (туризм для самогубців) - різновид туризму, головною метою якого є суїциїдальні дії.
У деяких країнах світу смертельно хвора людина може отримувати "пасивну" допомогу при здійсненні суїциду. Така допомога, наприклад, може виражатися в наданні смертельної дози препарату - за тієї умови, що в того, що допомагає відсутні які б то не були особисті причини або можливість заробити на смерті вмираючого. При цьому активне сприяння - у тому числі і допомога в прийнятті смертельної дози - заборонено. Відмінність такої країни як Швейцарії в цій сфері від інших європейських країн настільки велика, що виник особливий феномен - суїциїдальний туризм. Пацієнти-іноземці приїздять до країн, де дозволено евта-назію і через кілька годин або днів уже вмирають, перед тим вдово льняючись турами довколишньою місцевістю та проживанням у місцевих готелях.
Тематичний туризм (подієвий туризм)
Темний туризм (чорний туризм, туризм суму, танатотурнзм, туризм по в'язницях)
Термальний туризм (геотермальний туризм)
Толкін-туризм
Туризм для домашніх тварин
Туризм солодощів (солодкий туризм)
Фермерський туризм
Фото-туризм
Фруктовий туризм