Видатки Державного бюджету регламентуються відповідними законодавчими та нормативними актами — Бюджетним кодексом, Законом про Державний бюджет на поточний рік, Бюджетною класифікацією, іншими юридичними актами органів влади.
Починаючи з 2000 р. у Державному бюджеті, в його видатковій частині передбачаються два фонди — загальний і спеціальний.
У ст. 30 Бюджетного кодексу передбачено, що видатки Державного бюджету включають бюджетні призначення, встановлені Законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, пов'язані з реалізацією державних програм.
У Бюджетному кодексі передбачено чітке розмежування повноважень, а також механізм делегування повноважень між рівнями бюджетної системи.
Міжбюджетні відносини — це відносини між державою, Автономною Республікою Крим та місцевим самоврядуванням щодо забезпечення відповідних бюджетів фінансовими ресурсами, необхідними для виконання функцій, передбачених Конституцією України та законами України.
Метою регулювання міжбюджетних відносин є забезпечення відповідності між повноваженнями на здійснення видатків, закріплених законодавчими актами України за бюджетами, та бюджетними ресурсами, які мають забезпечувати виконання цих повноважень.
Ст. 82 Бюджетного кодексу передбачає види видатків на здійснення повноважень, які мають фінансуватися з Державного бюджету. Це видатки на забезпечення конституційного ладу держави, державної цілісності та суверенітету, незалежного судочинства, а також інші передбачені цим кодексом видатки, які не можуть бути передані на виконання Автономній Республіці Крим та місцевому самоврядуванню.
Держава може передати Раді міністрів Автономної Республіки Крим чи органам місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідного передання бюджетних ресурсів у вигляді закріплених за відповідними бюджетами загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) або їх частки, а також трансфертів з Державного бюджету України.
У ст. 87 перелічені державні програми, які мають фінансуватися з Державного бюджету.
1. До видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на:
державне управління:
законодавчу владу;
виконавчу владу;
Президента України;
судову владу;
міжнародну діяльність;
фундаментальні та прикладні дослідження і сприяння науково-технічному прогресу державного значення, міжнародні наукові та інформаційні зв'язки державного значення;
національну оборону;
правоохоронну діяльність та забезпечення безпеки держави;
освіту:
спеціалізовані школи (у тому числі школи-інтернати), засновані на державній формі власності;
загальноосвітні школи соціальної реабілітації;
охорону здоров'я;
соціальний захист та соціальне забезпечення:
державні спеціальні пенсійні програми (пенсії військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їх сімей, пенсії військовослужбовцям та особам керівного і рядового складу органів внутрішніх справ, пенсії, призначені за іншими пенсійними програмами);
державні програми соціальної допомоги (грошова допомога біженцям; компенсації на медикаменти; програма протезування; програми і заходи щодо соціального захисту інвалідів, у тому числі програми і заходи Фонду України соціального захисту інвалідів; відшкодування збитків, заподіяних громадянам; заходи, пов'язані з поверненням в Україну кримськотатарського народу та осіб інших національностей, які були незаконно депортовані з України; щорічна разова грошова допомога ветеранам Великої Вітчизняної війни);
державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських;
державні програми і заходи стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї;
державну підтримку молодіжних громадських організацій, на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї;
державні програми підтримки будівництва (реконструкції) житла для окремих категорій громадян;
культуру і мистецтво;
державні програми підтримки телебачення, радіомовлення, преси, книговидання, інформаційних агентств;
фізичну культуру і спорт;
державні програми підтримки регіонального розвитку та пріоритетних галузей економіки;
програми реставрації пам'яток архітектури державного значення;
державні програми розвитку транспорту, дорожнього господарства, зв'язку, телекомунікацій та інформатики;
державні інвестиційні проекти;
державні програми щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха;
створення та поповнення державних запасів і резервів;
обслуговування державного боргу;
проведення виборів та референдумів;
інші програми, які мають виключно державне значення.
Фінансування окремих програм економічного і соціального
спрямування за місцем реалізації цих програм здійснюється через механізм міжбюджетних трансфертів.
Бюджетним кодексом передбачені таємні видатки. Це видатки на утримання органів державної влади, функціональне призначення яких — забезпечення національної безпеки. Вони включаються до Державного бюджету України без деталізації. Звіти про проведені таємні видатки розглядаються комітетами Верховної Ради України з питань бюджету, законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, боротьби з організованою злочинністю і корупцією, з питань національної безпеки і оборони. Окремі звіти про проведені таємні видатки розглядаються Верховною Радою України на закритому засіданні.
У Державному бюджеті обов'язково передбачається резервний фонд бюджету.
Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів із резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Резервний фонд бюджету не може перевищувати одного відсотка обсягу видатків загального фонду відповідного бюджету.
Кабінет Міністрів України щомісячно звітує перед Верховною Радою України про витрачання коштів резервного фонду бюджету.
Висновки
1. Видатки бюджету — особлива економічна категорія, яка відображає відносини з приводу витрат держави на здійснення своїх повноважень.
2. Видатки бюджету регламентуються відповідними законодавчими та нормативними актами органів державної влади.
3. Бюджетне фінансування передбачає дотримання певних принципів, спрямованих на забезпечення ефективності використання бюджетних асигнувань.
4. Контрольні запитання і завдання
5. Назвіть ознаки видатків.
6. Розкажіть про принципи бюджетного фінансування.
7. У чому сутність міжбюджетних відносин?
8. Назвіть основні напрями, які фінансуються з Державного бюджету.
9. Розкажіть про призначення резервного фонду бюджету.
18.1. Загальна характеристика видатків
18.2. Видатки бюджету на економічну діяльність
18.3. Видатки бюджету на соціальний захист населення і соціальну сферу
18.4. Видатки бюджету на науку
18.5. Видатки бюджету на оборону та забезпечення правопорядку
18.6. Видатки бюджету на управління та міжнародну діяльність
Розділ 19. ВИДАТКИ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ
19.1. Сутність видатків місцевих бюджетів
19.2. Склад видатків