Фінансовий ринок - Шелудько В.М. - 20.10. Використання готівкової валюти па території України

Основним платіжним засобом для здійснення готівкових розрахунків на території України є національна валюта. Однак у визначених випадках для розрахунків між резидентами та нерезидентами, юридичними й фізичними особами може використовуватись готівкова іноземна валюта.

Згідно з Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України використання готівкової іноземної валюти з власних поточних рахунків юридичними особами-резидентами та розташованими на території України представництвами юридичних осіб-нерезидентів дозволяється в таких випадках.

1. Для забезпечення витрат працівників па відрядження за кордон у сумі, що не перевищує на одного працівника 300 дол. США на добу, чи еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті. Видача готівкової іноземної валюти з поточного рахунку або продаж дорожніх чеків у вільно конвертованій валюті на відрядження за кордон здійснюється уповноваженим банком.

Для забезпечення під час відрядження за кордон транспортних витрат працівника видача готівки здійснюється у сумі до 1000 дол. США на одного працівника. Виплата коштів на представницькі витрати відбувається відповідно до чинного законодавства України.

Якщо сума витрат на відрядження за кордон перевищує встановлені норми, для здійснення розрахунків за кордоном використовується корпоративна шіастикова картка однієї з міжнародних платіжних систем.

2. Для оплати праці працівників-нерезидентів, які працюють в Україні за контрактом в офіційних представництвах та представництвах юридичних осіб-нерезидентів, які не здійснюють підприємницької діяльності, а також у юридичних осіб — резидентів, постійних представництвах юридичних осіб — нерезидентів.

3. Для відшкодування фізичним особам втрат у разі виникнення рекламацій або форс-мажорних обставин, що призвели до невиконання юридичною особою — резидентом або постійним представництвом юридичної особи — нерезидента, яка надає послуги з оплатою в іноземній валюті, зобов'язань перед фізичною особою, яка сплатила в іноземній валюті вартість послуги.

Готівкова іноземна валюта, отримана юридичними особами — резидентами або представництвами юридичних осіб — нерезидентів в уповноважених банках, використовується винятково на цілі, обумовлені у відповідних документах. На власників рахунків згідно з чинним законодавством України покладено відповідальність за цільове використання цих копітів.

Використання на території України готівкової іноземної валюти як засобу платежу або як застави фізичними особами — резидентами та нерезидентами дозволяється у разі відсутності у них коштів у гривнях і неможливості здійснити валютно-обмінну операцію через пункт обміну іноземної валюти тільки на територіях митниць, вокзалів, аеропортів, портів та в деяких інших випадках.

На територіях митниць використання готівкової валюти дозволяється для сплати мита, митних платежів та зборів, платежів за охорону та супроводження митними органами підакцизних і транзитних товарів. При цьому нерезиденти можуть здійснювати оплату у готівковій валюті дорожних та консульських зборів, зборів при оформленні перевезень негабаритних, великовагових та небезпечних вантажів, послуг з обов'язкового медичного страхування, а також послуг, наданих прикордонними санітарно-карантинними, ветеринарними та іншими службами контролю.

Суб'єкти підприємницької діяльності можуть за наявності відповідного дозволу Державної митної служби України реалізовувати на території митниць товари та надавати послуги з оплатою в готівковій іноземній валюті.

На територіях вокзалів, аеропортів та портів готівкова іноземна валюта може використовуватись у разі реалізації нерезидентам суб'єктами підприємницької діяльності горючо-мастильних матеріалів, продуктів харчування, медикамсптів, надання послуг з обслуговування іноземних транспортних засобів, їх пасажирів та членів екіпажу, а також надання послуг із застосуванням дорожніх чеків у вільно конвертованій валюті.

В інших випадках на території України готівкова валюта може використовуватись у разі надання суб'єктами підприємницької діяльності готельних послуг нерезидентам, у разі виплати іноземної валюти готівкою за пластиковими картками міжнародних платіжних систем, а також для здійснення розрахунків між юридичними особа-ми-резидентами та нерезидентами (фізичними чи юридичними особами) за наявності індивідуальної ліцензії НБУ.

Використання готівкової іноземної валюти як засобу платежу дозволяється також у разі здійснення суб'єктами підприємницької діяльності торгівлі та падання послуг за межами України на транспортних засобах, що їм належать або зафрахтовані і формуються в Україні. У готівковій валюті може здійснюватись оплата за реалізовані товари та надані послуги на повітряних, морських, річкових суднах, у поїздах та автобусах, а також оплата за надані послуги з міжнародних пасажирських перевезень та поромних переправлень у прикордонних з Україною зонах.

Уповноваженим банкам дозволяється зараховувати готівкову іноземну валюту на рахунок в іноземній валюті юридичної особи — резидента у разі отримання її як благодійного впеску від нерезидента, а також у разі сплати юридичними та фізичними особами державного мита за позовами, що подаються до суду та арбітражного суду згідно з чинним законодавством України.

Каси уповноважених банків можуть приймати (за наявності відповідних документів) готівкову вільно конвертовану валюту як платіж за товари від повноважного представника юридичної особи — нерезидента у сумі до 10 ООО дол. США.

Для підкріплення власної каси уповноважені банки мають прано надавати один одному міжбанківські кредити у готівковій іноземній валюті і здійснювати купівлю-продаж готівкової іноземної валюти за безготівкову грошову одиницю України або за безготівкову іноземну валюту відповідно до чинного законодавства України.

20.11. Українська міжбанківська валютна біржа
Розділ 21. МІЖНАРОДНИЙ ФІНАНСОВИЙ РИНОК
21.1. Основи функціонування міжнародного фінансового ринку
21.2. Міжнародний валютний фонд та Світовий банк
21.3. Європейський банк реконструкції і розвитку та інші міжнародні організації
21.4. Фінансові інструменти міжнародного ринку
21.5. Фінансова інформація на міжнародному ринку© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru