Екологія - Васюкова Г.Т. - 8.3.3. Кислотні дощі

Окиси сірки й азоту, що надходять у атмосферу в результаті роботи ТЕС і автомобільних двигунів, з'єднуючись з атмосферною вологою, створюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислот, що переносяться вітрами у вигляді кислотного туману і випадають на землю кислотними дощами. Ці дощі здійснюють такий негативний вплив на чинники зовнішнього середовища:

- врожайність багатьох сільськогосподарських культур знижується на 3-8% внаслідок ушкодження листя кислотами;

- кислотні опади викликають вимивання з ґрунту кальцію, калію і магнію, що викликає деградацію фауни і флори;

- деградують і гинуть ліси (особливо сприйнятливими до дії кислотних дощів є кедр, бук, тис);

- отруюється вода озер і ставків, у яких гине риба (в першу чергу цінні види - лосось, форель) і багато видів комах;

- знищення лісів у гірських районах (Карпат) зумовлює збільшення кількості гірських оповзнів і обвалів;

- вдихання людьми повітря, забрудненого кислотним туманом, призводить до захворювань дихальних шляхів, подразнення очей.

Взимку біля ТЕС, металургійних заводів випадає кислотний сніг. Він є ще більш шкідливим, ніж кислотний дощ. Райони, де випадає такий сніг, одержують відразу 4-5-місячну дозу забруднення, а в період його танення навесні здійснюється процес концентрації шкідливих речовин, при цьому тала вода містить вдесятеро більше кислот.

Деякі країни вже зараз відчувають шкідливу дію кислотних дощів. Так, заданими екологів, у Швейцарії від кислотних дощів засихає третина лісів. У Швеції 18 тис. озер отруєно цими дощами, із них у 9тис. риба вже частково вимерла. Значною погрозою є "інтернаціональний" характер цього забруднення, тому що повітряні плини розносять кислотні тумани на тисячі кілометрів від місць їхнього виникнення. Ці ж шведські озера ушкодили кислотні дощі, що утворилися від викидів ТЕС і металургійних підприємств Великобританії. Переважно західні вітри в цьому районі розносять отруту далеко від Британських островів - аж до Скандинавії.

8.3.4. Масове зведення лісів

Одна з найбільш важливих глобальних екологічних проблем сучасності - масове зведення лісів. Забруднення атмосферного повітря позначається на стані природних екосистем, особливо на зеленому покриві нашої планети. Одним із самих наочних показників стану біосфери служать ліси, їхнє самопочуття.

Кислотні дощі, що викликаються головним чином діоксидом сірки й оксидами азоту, завдають величезну шкоду лісовим біоценозам. Встановлено, що хвойні породи страждають від кислотних дощів у більшій мірі, ніж широколисті. Тільки на території нашої країни загальна площа лісів, вражених промисловими викидами, досягла 1 млн. га. Значним чинником деградації лісів в останні роки є забруднення навколишнього середовища радіонуклідами. Так, у результаті аварії на Чорнобильській АЕС уражено 2,1 млн. га лісових масивів.

Особливо сильно страждають зелені насадження в промислових містах, атмосфера яких містить велику кількість забруднюючих речовин.

Відомо, що лісові співтовариства грають найважливішу роль у нормальному функціонуванні природних екосистем. Вони поглинають атмосферні забруднення антропогенного походження, захищають ґрунт від ерозії, регулюють нормальний стік поверхневих вод, перешкоджають зниженню рівня ґрунтових вод і замулюванню рік, каналів і водойм.

Зменшення площі лісів порушує процес кругообігу кисню і вуглецю в біосфері. Незважаючи нате, що катастрофічні наслідки зведення лісів уже широко відомі, знищення їх продовжується. В даний час загальна площа лісів на планеті складає біля 42 млн. км2, але вона щорічно зменшується на2%. Особливо інтенсивно знищуються вологі тропічні ліси в Азії, Африці, Америці і деяких інших регіонах світу. Так, в Африці ліси займали раніш біля 60% її території, а зараз - усього біля 17%. Значно скоротилися площі лісів і в нашій країні.

Зведення лісів спричиняє собою загибель їхньої багатющої флори і фауни. Людина збіднює образ своєї планети.

Проте, здається, людство вже усвідомлює, що його існування на планеті нерозривно пов'язане з життям і добробутом лісових екосистем. Серйозні попередження вчених, що пролунали в деклараціях Організації Об'єднаних Націй, інших міжнародних організацій, почали знаходити відгук. У останні роки в багатьох країнах світу стали успішно проводитися роботи зі штучного лісорозведення й організації високопродуктивних лісових плантацій.

8.3.4. Масове зведення лісів
8.3.5. Відходи виробництва
8.3.6. Сільське господарство
8.3.7. Виробництво енергії
8.4. Екологічна криза як криза антропоцентричної свідомості
Лекція 9. Міжнародне співробітництво в галузі охорони навколишнього середовища. Майбутнє людства в контексті глобальних екологічних проблем
9.1. Міжнародна екополітика
9.2. Діяльність урядових та неурядових міжнародних організацій у галузі охорони навколишнього середовища
9.2.1. Діяльність МСОП
9.2.2. Діяльність ООН
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru