Трудовий процес - це матеріально і технічно обумовлений, організований процес прикладання людиною розумових та фізичних зусиль для одержання корисного результату, це процес перетворення наявних ресурсів у потрібні (суспільно корисні) цінності та блага, що здійснюється і керується людиною.
Оскільки трудові процеси різноманітні, то серед організаційних аспектів виділяють насамперед класифікацію трудових процесів наведену у табл. 7.1.
Таблиця 7.1
КЛАСИФІКАЦІЯ ТРУДОВИХ ПРОЦЕСІВ
Ознаки класифікації | Види процесів |
Характер предмета і продукту праці | - матеріально-енергетичні: характерні для робітників, оскільки предметом і продуктом праці для них є матеріальні речі (сировина, матеріали, деталі, машини або енергія); - інформаційні: характерні для працівників розумової праці (спеціалістів, керівників, технічних виконавців), у яких основним предметом і продуктом праці є інформація. |
Виконувані функції | - трудові процеси робітників, технічних виконавців, спеціалістів, керівників; - основні: що безпосередньо змінюють форму і стан предметів праці, виробляють продукцію; - допоміжні: які створюють необхідні умови для ефективного здійснення основних. |
Ступінь механізації праці | - ручні; - машинно-ручні; - машинні; - автоматизовані. |
Повторюваність процесів | - повторюються; - не повторюються; - періодично повторювані; - різноманітні. |
Трудовий процес є складовою частиною технологічного процесу та одночасно має власну структуру. Структурно будь-який трудовий процес складається з технологічних операцій. Технологічна операція - це частина трудового процесу, що виконується одним або групою працівників на одному робочому місці над одним предметом праці без переналагодження обладнання. Кожна операція має свою структуру, до якої входять трудові рухи, дії та прийоми.
Трудовий рух - це одноразове переміщення робочих органів людини при виконанні трудової дії (наприклад, "взяти інструмент", "натиснути кнопку" тощо).
Трудова дія - це логічно завершена сукупність трудових рухів, що виконуються без перерви одним або кількома робочими органами люди при незмінних предметах і засобах праці (наприклад, дія "вимкнути комп'ютер" виконується очима і руками людини з одним комп'ютером за допомогою кількох трудових рухів - натиснення на кнопки).
Трудовий прийом - це певна сукупність трудових дій і рухів працівника з незмінними предметами і засобами праці, що послідовно виконуються один за одним і мають конкретне цільове призначення (наприклад, зробити копію документа за допомогою розмножувальної техніки).
Ефективність будь-якого трудового процесу, більша або менша економія матеріальних і трудових витрат, якість продукції і послуг значною мірою залежать від прийомів і методів праці, що застосовуються на підприємстві.
Знаючи склад трудових прийомів у структурі операцій та послідовність їх виконання, можна визначити способи здійснення процесу праці, тобто методи праці.
Метод праці - це спосіб здійснення процесу праці, певна послідовність і склад трудових прийомів і операцій.
Прийоми і методи праці слід вважати раціональними, якщо їх застосування дає ефективні результати при забезпеченні високої якості продукції, дотриманні вимог щодо правил використання обладнання, норм витрат матеріалів та енергії, інтенсивності праці виконавців.
Раціоналізація трудового процесу передбачає послідовне проведення таких етапів: виявлення, вивчення, аналіз, узагальнення, проектування та освоєння раціональних прийомів та методів праці.
7.4. Організація та обслуговування робочих місць
7.5. Умови праці та фактори їх формування
7.6. Визначення економічної ефективності від заходів із вдосконалення організації праці
7.7. Зміст, завдання, функції і принципи нормування праці. Об'єкти нормування праці
7.8. Робочий час та режим праці і відпочинку. Класифікація витрат робочого часу та методи його вивчення
7.9. Нормативи і норми праці. Методи встановлення норм
7.10. Якість норм праці. Аналіз виконання норм праці та порядок їх перегляду
Розділ 8. ПРОДУКТИВНІСТЬ І ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРАЦІ
8.1. Ефективність праці: зміст та критерії оцінки