7.1. Зміст, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансового стану підприємства
Для виживання підприємства в умовах постійного загострення конкурентної боротьби необхідно вміти реально оцінити фінансовий стан як свого підприємства, так й існуючих потенційних конкурентів.
Фінансовий стан підприємства – це сукупність економічних параметрів, які відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.
Фінансовий стан підприємства характеризує забезпеченість власними оборотними коштами, оптимальне співвідношення запасів товарно-матеріальних цінностей з потребами виробництва, своєчасне проведення розрахункових операцій, платоспроможність.
Слід розрізняти поняття "фінансовий аналіз" і "аналіз фінансового стану".
Фінансовий аналіз більш широке поняття, оскільки воно включає нарівні з аналізом фінансового стану ще і аналіз формування і розподілу прибутку, окремі елементи аналізу собівартості продукції, аналіз грошових потоків тощо.
Як у міжнародній, так і у вітчизняній практиці для аналізу фінансового стану застосовується система абсолютних і відносних показників (абсолютне і відносне відхилення), а також пов'язаних з ними низки фінансових коефіцієнтів, які відображають цілі та інтереси різних користувачів: управлінський персонал підприємства (внутрішній аналіз) та інтереси зовнішніх користувачів — податківців, банки, інвестори, постачальники, аудитори тощо (зовнішній аналіз).
Для оцінки фінансового стану підприємства найважливішими вважаються показники:
— платоспроможності і ліквідності - характеризують фінансові можливості підприємства щодо погашення заборгованості, покриття підприємством позичкових коштів;
— прибутковості — дають можливість порівняти отриманий прибуток з вкладеним капіталом, тобто міру ефективності авансованого у виробництво і реалізацію капіталу;
— ділової активності — характеризує кругообіг засобів підприємства;
— фінансової стійкості — характеризує співвідношення власних і залучених коштів.
Фінансовий стан підприємства може бути стійким, нестійким, кризовим. Здатність підприємства своєчасно здійснювати платежі, фінансувати свою діяльність на розширеній основі свідчить про стійкий фінансовий стан. Стійкий фінансовий стан підприємства залежить від результатів виробничої, комерційної і фінансової діяльності.
Сучасні управлінці повинні знати зміст таких понять ринкової економіки, як платоспроможність, ліквідність, кредитоспроможність підприємства, поріг рентабельності, запас фінансової стійкості, ефект цінового важеля, леверидж, ступінь фінансового ризику, небезпека банкрутства та і н., а також методику розрахунку показників, що їх характеризують, та їх аналіз.
Відносні показники оцінки фінансового стану підприємства необхідно порівнювати з:
— аналогічними даними за попередній період;
— аналогічними даними інших підприємств;
— загальновизнаними нормами;
— кращими зразками.
Першочергові завдання аналізу фінансового стану:
— виявлення забезпеченості підприємства фінансовими ресурсами і перевірка їх цільового використання;
— оцінка ступеня виконання планових фінансових заходів, програм, плану фінансових показників;
— визначення платоспроможності підприємства і ліквідності балансу;
— оцінка дотримання фінансової, розрахункової і кредитної дисципліни;
— оцінка ефективності використання капіталу;
— оцінка оборотності капіталу;
— оцінка ділової активності підприємства;
— своєчасне виявлення і усунення недоліків у фінансовій діяльності, пошук резервів і можливостей економного, раціонального використання фінансових ресурсів та розробка конкретних заходів щодо втілення їх у виробничий процес.
Джерелами інформації для проведення аналізу фінансового стану підприємства є фінансова звітність: —- 4Баланс", Ф № 1;
— "Звіт про фінансові результати", Ф № 2;
— "Звіт про рух грошових коштів", Ф № 3;
— "Звіт про власний капітал", Ф№ 4.
Крім фінансової звітності використовується інша інформація, яка доступна тільки персоналу підприємства, зокрема, планово-нормативна (фінансовий план, нормативи), конструкторсько-технологічна інформація, позаоблікова інформація (маркетингові дослідження, закони, інструкції, експертна інформація та ін.) тощо.
7.2. Загальна оцінка балансу підприємства
7.3. Аналіз платоспроможності і ліквідності
7.4. Аналіз фінансової стійкості підприємства
7.5. Аналіз ділової активності підприємства
7.6. Аналіз прибутковості капіталу
7.7. Діагностика ймовірності банкрутства підприємства
ДОДАТКИ
ДОДАТОК А. Баланс за звітний період
ДОДАТОК Б. Баланс за попередній період