Економічний аналіз діяльності підприємства - Савицька Г.В. - Балансовий метод в аналізі господарської діяльності

Балансовий метод застосовують переважно для відображення співвідношень, пропорцій двох груп взаємопов'язаних економічних показників, підсумки яких мають бути тотожними.

Цей спосіб широко застосовують для аналізу забезпеченості підприємств трудовими, фінансовими ресурсами, сировиною, паливом, матеріалами, основними засобами виробництва і т. д., а також для аналізу повноти використання їх. Визначаючи, наприклад, забезпеченість підприємства трудовими ресурсами, складають баланс, в якому, з одного боку, відображають потребу в трудових ресурсах, а з іншого - фактичну наявність їх.

Аналізуючи використання трудових ресурсів, порівнюють можливий фонд робочого часу з фактичною кількістю відпрацьованих годин, визначають причини надпланових втрат робочого часу.

Для визначення платоспроможності підприємства використовують платіжний баланс, в якому платіжні засоби співвідносяться з платіжними зобов'язаннями.

Як допоміжний засіб балансовий метод використовують в аналізі для перевірки правильності визначення впливу різних факторів на приріст величини результативного показника. У детермінованому аналізі алгебраїчна сума величини впливу окремих факторів має відповідати величині загального приросту результативного показника (АУ3аг = 2^**)' ^кщо так01 рівності немає, то це засвідчує або неповне врахування факторів, або допущені помилки в розрахунках.

Іноді балансовий метод застосовують для визначення величини впливу окремих факторів на приріст результативного показника. Наприклад, коли із впливу трьох факторів відомо вплив двох, то вплив третього можна визначити, віднявши від загального приросту результативного показника результат впливу перших двох факторів:

ЛУс^ЛУзар-ЛУа-ДУ!,.

Евристичні методи в аналізі господарської діяльності

Евристичні методи належать до неформальних методів вирішення економічних завдань. їх використовують переважно для прогнозування стану об'єкта за умов часткової або повної невизначеності" коли основним джерелом одержання необхідних відомостей є наукова інтуїція вчених і спеціалістів, що працюють у певних сферах науки і бізнесу.

Найпоширенішим із них є метод експертних оцінок. Суть його полягає в організованому зборі суджень і пропозицій спеціалістів (експертів) з досліджуваної проблеми з наступною обробкою одержаних відповідей.

Основою цього методу е опитування спеціалістів. Опитування може бути індивідуальним, колективним, очним, заочним, анонімним і т. д. Організатори опитування визначають об'єкт і мету експертизи, підбирають експертів, перевіряють їхню компетентність, аналізують і узагальнюють результати експертизи.

Евристичні методи широко застосовують у функціонально-вартісному аналізі, у фінансовому аналізі для діагностики й оцінювання ступеня фінансових ризиків.

Методи табличного подання аналітичних даних

Результати аналізу зазвичай викладають у формі таблиць. Це найраціональніша і найзручніша для сприймання форма подання аналітичної інформації про досліджувані явища за допомогою цифр, розташованих у певному порядку. Аналітична таблиця являє собою систему думок, суджень, виражених мовою цифр. Вона значно виразніша і більш наочна від словесного тексту. Показники в ній розташовуються логічніше і послідовніше, займають менше місця порівняно з текстовим викладом і досягають пізнавального ефекту значно швидше. Табличний матеріал дає можливість охопити аналітичні дані загалом як єдину систему. За допомогою таблиць значно легше простежити зв'язки між досліджуваними показниками.

Складання аналітичних таблиць - важливий елемент у методиці економічного аналізу. Цей процес потребує знання сутності явищ, що вивчаються, методики аналізу їх, правил оформлення таблиць.

В аналізі широко застосовують і графічне відображення інформації. Графіки становлять масштабне відображення показників, чисел за допомогою геометричних знаків (ліній, прямокутників, кіл) або умовно художніх фігур. Вони мають велике ілюстративне значення. Завдяки їм досліджуваний матеріал стає дохідливішим і зрозумілішим.

Велике й аналітичне значення графіків. На відміну від табличного матеріалу, графік дає узагальнювальний рисунок стану чи розвитку досліджуваного явища, дає змогу зором помітити ті закономірвості, які має числова інформація. На графіку виразніше проявляються тенденції і зв'язки досліджуваних показників.

Основні форми графіків, які використовують в аналізі, - діаграми. Вони за своєю формою бувають стовпчикові, смугові, колові, квадратні, лінійні, фігурні.

За змістом розрізняють діаграми порівняння, структурні, динамічні, графіки зв'язку, графіки контролю і т. ін.

Графічні способи можна застосовувати і для вирішення методичних завдань аналізу і, передовсім, для побудови різноманітних схем наочного зображення внутрішньої будови досліджуваного об'єкта, послідовності технологічних операцій, взаємозв'язків результативних і факторних показників і т. д.

Сучасні комп'ютерні технології обробки даних значно полегшують процес побудови графіків і підвищують їхню якість (виразність, контрастність, масштабність, естетичність). Завдання аналітика нині зводиться до того, щоб обрати найвдалішу форму графічного подання даних.

Евристичні методи в аналізі господарської діяльності
Методи табличного подання аналітичних даних
1.6. Системи виміру впливу факторів у детермінованому аналізі.
1.7. Способи виміру впливу факторів у стохастичному аналізі
1.8. Методика виявлення і підрахунку резервів
1.9. Організація та інформаційне забезпечення економічного аналізу господарської діяльності підприємств
Глава 2. АНАЛІЗ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Значення і завдання аналізу маркетингової діяльності
2.2. Аналіз попиту на продукцію і формування портфеля замовлень
2.3. Оцінювання ризику незатребуваності продукції
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru