Дискусії про національну конкурентну перевагу точаться щодо сфери виробництва товарів. У сфері послуг завжди існувала певна міжнародна конкуренція. Сфера послуг набирає міжнародного характеру. Країни вирізняються між собою за характером національної переваги у сфері послуг. Перелік послуг швидко зростає. Те, що колись було окремою послугою, стає частиною товару або пов'язується з ним. Зростання потреб фірм і закладів у послугах стимулюється їх зрослою складністю, інтернаціональністю і комплексністю керівництва послугами. Створюються спеціалізовані сервісні фірми. Діяльність з надання послуг деінтегрується. Відбувається приватизація сектора громадських послуг у ряді країн.
Міжнародна конкуренція у сфері послуг набуває різноманітних форм:
o мобільні покупці їдуть до тієї країни, де послуги створюються;
o фірми певної країни надають послуги в інших країнах, використовуючи для цього свій внутрішній персонал і технічні засоби;
o фірми певної країни надають послуги в інших країнах через сервісні фірми, що знаходяться за кордоном і обслуговуються персоналом, який надіслано з країни базування фірми або набраним з-поміж місцевих жителів.
Зростає інтернаціоналізація послуг.
На світовому ринку формуються альянси з фірмами з інших країн. У більшості галузей послуг міжнародні конкуренти співіснують з місцевими. У сервісних галузях існують різні форми протекціонізму.
Ті ж самі детермінанти національних конкурентних переваг притаманні як виробничим, так і сервісним галузям.
Географічне розташування відіграє важливу роль у деяких галузях послуг.
Вартість праці кваліфікованих і напівкваліфікованих працівників у своїй країні не є важливим джерелом конкурентної переваги.
У багатьох галузях послуг важливу роль може відігравати мова країни та володіння її громадянами іноземними мовами.
Країни, де держава активно втручається у сферу послуг, належать до ряду найслабкіших у сфері міжнародних послуг.
Галузям послуг притаманні кластери. Кластери часто географічно концентруються.
Відсутність конкурентних переваг у сфері послуг може бути серйозним гальмом для зростання національної продуктивності.
Наявність національних конкурентних переваг у споріднених і підтримуючих галузях призводить до виникнення нових галузей послуг.
Відбувається процес диверсифікації у середовищі суміжних галузей.
Жорстка конкуренція на внутрішньому ринку створює сприятливий ґрунт для виникнення сервісних фірм світового класу.
Галузі послуг - складові частини кластерів. Вони часто концентруються географічно.
Моделі національних конкурентних переваг (глава 7 книги)
Деякі національні конкурентні переваги мають столітню історію. Інтернаціоналізація конкуренції віддає галузі найвдалішим світовим суперникам. Національні несприятливі умови породжують енергію для інновацій та змін.
Моделям національних конкурентних переваг притаманні значні відміни. Удосконалення економіки є результатом розширення і покращення конкурентних переваг фірм країни.
Критичним фактором є здатність фірм країни досягати високих конкурентних переваг, постійно і успішно конкурувати у нових передових галузях з метою найпродуктивнішого використання національних ресурсів.
Порівняльні переваги - результат комбінації специфічних рис економіки на рівні галузей, секторів і господарств у цілому.
Національний економічний розквіт залежить від здатності промисловості країни вдосконалюватися з плином часу.
Індустріальна історія після Другої світової війни - це не історія експлуатації добробуту, а історія створення добробуту, зокрема, Німеччина і Японія вийшли з війни у руїнах.
Стратегія компаній (глава 11 книги)
Урядова політика (глава 12 книги)
2.5. Література
Розділ 3. Облік, звітність і аналіз зовнішньоекономічної діяльності
3.1. Навчально-методичне та правове забезпечення обліку, звітності та аналізу зовнішньоекономічної діяльності
З.1.1. Вітчизняні нормативно-правові акти у сфері обліку і звітності зовнішньоекономічної діяльності (порядок - хронологічний)
3.1.2. Навчальні посібники і підручники про облік і аналіз вітчизняної зовнішньоекономічної діяльності (порядок - хронологічний)
3.1.3. Навчальні посібники і підручники про облік і аналіз господарської діяльності за кордоном (порядок - хронологічний)
3.2. Зміст окремих підручників і навчальних посібників з обліку, звітності і аналізу зовнішньоекономічної діяльності