Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В.В. - 5.2.2.1. Авансовий платіж

Авансовий платіж (cash in advance/down payment) передбачає передачу покупцем продавцю грошової суми або майнової цінності (сировини, комплектувальних матеріалів, необхідних для виготовлення замовленого товару тощо) до відвантаження товару (інколи навіть до початку виконання ЗТК) у рахунок виконання зобов'язань за контрактом.

Аванс може надаватись у розмірі повної вартості ЗТК, а також у вигляді частки, певного відсотка від неї.

Авансовий платіж на повну суму ЗТК, або попередня оплата, є найбільш вигідним для експортера через такі причини:

1) експортер захищенні! від ризику, що імпортер відмовиться або буде не в змозі оплатити товар, який уже відвантажений на його адресу;

2) експортер отримує у своє розпорядження вільні кошти, які він може використати на придбання сировини, виплату зарплати, технічне оснащення підприємства тощо;

3) експортер звільняється від необхідності використовувати банківський кредит із сплатою відсотків та інших витрат за користування ним.

Проте, незважаючи на це, у міжнародній торгівлі розрахунки у формі авансу на повну вартість ЗТК використовуються рідко, оскільки:

• з багатьох товарів склався стійкий "ринок покупця", і експортери змушені пристосовуватись до інтересів імпортерів при оплаті товарних поставок;

• у більшості випадків експортери мають справу не з кінцевими споживачами або великими операторами ринку, а з посередниками* які не мають достатніх власних ресурсів для 100-процентної попередньої оплати;

• експортерам не завжди вигідна ця форма розрахунків, оскільки вона обумовлює надання імпортеру значних фактичних знижок.

При використанні варіанта з авансовим платежем на повну суму ЗТК, або попередньої оплати у ЗТК рекомендується таке формулювання умов платежу:

"Платіж загальної суми контракту здійснюється авансом 100% на рахунок

Продавця у Банку_рахунок №_за поданням Продавцем

таких документів:

а) оригіналу специфікованого рахунка Продавця з трьома копіями;

б) фотокопії чинної експортної ліцензії, якщо така необхідна.

Покупець повідомляє Продавця телексом/телеграфом про здійснення платежу протягом5днів. Протягом 14днів після поставки Продавець пред'являє Покупцю:

в) міжнародну накладну, яка виписана на ім'я вантажоотримувача або приймально -здаточний акт;

і) відвантажувальну специфікацію у трьох екземплярах;

д) сертифікат про якість у трьох екземплярах;

е) специфіковані пакувальні листи у трьох екземплярах. Усі банківські витрати оплачуються таким чином:

- витрати Банку Країни Продавця - за рахунок Продавця,

- витрати Банку країни Покупця - за рахунок Покупця"'

"Оплата товару, зазначеного у Додатку 1 до даного контракту, буде здій' снюватись шляхом передоплати 100% після отримання інформації від Продавця про закінчення формування замовлення, у розмірі не менше доларів США на

рахунок Продавця и банку.

Не пізніше Зробочих днів з дати поставки товару Продавець направить Покупцю кур 'єрською службою такі документи:

• один оригінал накладної транспортної організації,

• повний комплект оригіналу страхового поліса, оформленого згідно із статтею 2 даного контракту,

- один оригінал сертифіката якості товарів,

• два екземпляри відвантажу вальної специфікації,

- два екземпляри пакувальних листів.

Усі банківські витрати з переказу передоплати на території Покупця оплачуються Покупцем, а за її межами - продавцем".

Авансовий платіж у вигляді певного відсотка від суми ЗТК є засобом забезпечення зобов'язань покупця за контрактом. У разі відмови імпортера прийняти поставлений товар експортер має право використати аванс на відшкодування збитків. Цей різновид авансового платежу досить поширений у міжнародній торгівлі. Основну частину платежу продавець отримує після відвантаження товару, використовуючи для цього інші форми розрахунків, платіжні та фінансові інструменти. Наприклад, 5-10% вартості ЗТК виплачується у формі авансу, а залишкова частина - у формі відкритого рахунка або акредитива. Іноді авансові платежі безпосередньо здійснюються у рамках акредитивів (наприклад, при використанні акредитива "з червоним застереженням").

При використанні варіанта з авансовим платежем у вигляді певного відсотка від суми ЗТК у ЗТК рекомендується такс формулювання умов платежу:

"Платіж за цим контрактом здійснюється Покупцем у доларах США таким чином: Покупець переказує на рахунок Продавця авансовий платіж у розмірі 25% від суми даного контракту. Оплата Покупцем залишкової суми у розмірі 75% від вартості коптракта здійснюється через банк протягом ЗО днів після отримання копій таких документів:

- рахунок Продавця у 3-х екземплярах;

- комплект коносаментів на ім'я Покупця;

- специфікація у 3-х екземплярах;

- сертифікат якості у 3-х екземплярах, наданий Продавцем; • страховий поліс - один оригінал та дві копії;

- пакувальний лист в 1-му екземплярі для кожною ящика, *

Усі банківські та інші витрати на території Продавця несе Продавець, а на території Покупця - Покупець".

Авансові платежі становлять, як правило, 10-30% вартості ЗТК, причому процент авансованої частини ЗТК залежить від призначення авансу:

• якщо аванс є завдатком та формою забезпечення зобов'язань, прийнятих імпортером за контрактом, то він становить 10-15% вартості ЗТК;

• якщо аванс призначений на виконання спеціального замовлення імпортера або поповнення оборотного капіталу експортера, то він становить 30-50% вартості ЗТК;

• якщо аванс є формою розрахунків за ЗТК із відомим та тривалим партнером або за ЗТК на підставі міжурядових угод, то він може сягати 100% вартості контракту.

У ЗТК може бути передбачений поетапний метод сплати авансу, тобто декількома внесками, наприклад, 10-20% вартості ЗТК - при підписанні контракту, 15% - по представленні технічної документації.

Аванс зазвичай сплачується протягом визначеного строку з дати підписання ЗТК. При поставках складної машинотехн ічної продукції з тривалим строком виготовлення ЗТК набуває сили після переказу імпортером авансу, який має бути виплачений, як правило, протягом 30-90 днів з дати підписання ЗТК. У ЗТК обумовлюється, через який проміжок часу після виплати авансу буде поставлений товар. Аванс реалізується найчастіше шляхом банківського переказу, але можуть використовуватися й інші платіжні інструменти, наприклад чеки.

Розмір плати за аванс визначається обумовленою у ЗТК ставкою у процентах річних, причому відсотки нараховуються на користь покупця з дати надання авансу до дати реальної поставки товару. Часто відсоткова ставка у ЗТК не зазначається, а враховується контрагентами при вторгу ванні та узгодженні ціни товару, тобто шляхом зниження ціни на розмір Витрат, пов'язаних з наданням авансу.

Погашається аванс шляхом заліку при поставці товару, що має бути зафіксовано у ЗТК. Якщо товар поставляється партіями, аванс може бути на обліку до останньої поставки і погашатись при кінцевому розрахунку. При погашенні авансу у певній частці від кожної поставки доцільно використовувати такі два способи:

■ пропорційний, коли при кожній поставці погашається частина авансу, яка відповідає його частці у вартості товару;

■ прогресивний, коли процент погашення авансу з кожною новою поставкою пропорційно зростає.

Для імпортера за інших рівних умов більш вигідний такий спосіб погашення авансу, який зводить до мінімуму реальний строк авансування ним експортера. Для експортера більш вигідно, якщо аванс погашається при розрахунку за останнє відвантаження товару, оскільки цей спосіб забезпечує найтриваліше користування авансом і повністю страхує його від можливих втрат при відмові імпортера від наступних партій товару.

Недоліком авансової форми розрахунків є комплексний ризик імпортера, який полягає у такому:

• експортер може не поставити товар або поставити несвоєчасно, невідповідної якості або неправильної специфікації;

• експортер може не дотримуватись асортименту товару, умов транспортування, пакування, що зробить товар некондиційним або навіть імпортер може втратити аванс та матеріальну компенсацію;

• імпортер фінансує поставку за певний проміжок часу, до того як він фізично отримує товар у своє розпорядження, тобто він "зв'язує" свій капітал до отримання товару.

Оскільки авансовий платіж є для покупця ризикованою формою розрахунків, він при його використанні часто наполягає на виставленні на свою користь гарантії першокласного банку (гарантії повернення авансового платежу або гарантії належного виконання контракту).

Аванс слід відрізняти від завдатку та відступних. Завдаток, як і аванс, видається у рахунок сум, належних за контрактом, і при невиконанні умов договору контрагентом, який дав завдаток, він втрачає повну суму завдатку. Якщо невиконання зобов'язань за контрактом буде виявлено у сторони, яка отримала завдаток, то ця сторона має повернути його у подвійному розмірі. Отже, завдаток не звільняє сторону, яка не виконала договору, від відшкодування збитків іншій стороні.

Відступні - це обумовлена у договорі сума, при сплаті якої контрагент отримує право звільнитись від прийнятих на себе зобов'язань за контрактом. Якщо аванс та завдаток спонукають контрагентів до належного та своєчасного виконання ЗТК, відступні, навпаки, за певних обставин можуть зменшити стимули до виконання контракту.

5.2.2.2. Банківський переказ
5.2.2.3. Акредитивна форма розрахунків
5.2.2.4. Інкасова форма розрахунків
5.2.2.5. Розрахунок у формі відкритого рахунка
5.2.3. Визначення засобів розрахунку
5.2.3.1. Розрахунки за допомогою векселів
5.2.3.2. Розрахунки за допомогою чеків
5.2.4. Використання банківських гарантій у міжнародних розрахунках
5.2.5. Факторингові операції
5.2.6. Форфейтингові операції
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru