Розглянемо докладніше підрозділ "е" 9-го розділу. Міжнародна практика обґрунтування проектів використовує кілька узагальнюючих показників, які лежать в основі прийняття рішення про реалізацію ЗЕО або МП.
1. Чиста поточна вартість (NPV - Net Present Value) EE
Цей показник, який у вітчизняних джерелах називається "інтегральним економічним ефектом", становить різницю сукупного майбутнього доходу від реалізації продукції за період здійснення проекту та усіх видів майбутніх витрат за той самий період з урахуванням фактору часу (тобто з дисконтуванням різночасових доходів та витрат). Є одним з найважливіших критеріїв при обґрунтуванні ЗЕО або МП.
2. Рентабельність (ROE - Return on Equity),
Розуміється як відношення прибутку до капітальних вкладень, а також у відношенні до акціонерного капіталу.
3. Внутрішній коефіцієнт ефективності.
Визначається як таке порогове значення рентабельності, при якому інтегральний ефект, розрахований за період здійснення проекту, дорівнює нулю. Проект вважається ефективним, якщо Цей коефіцієнт не буде нижчим за вихідне порогове значення.
4. Період повернення капітальних вкладень
Цей показник, який інколи має назву строк окупності, становить період часу (зазвичай, кількість років), протягом якого отриманий дохід від продажів за мінусом функціональних адміністративних витрат (інколи - прибуток) покриває основні капітальні вкладення, зроблені під час дії проекту.
1. Максимальний грошовий потік (борг, відтік)
Становить найбільше від'ємне значення чистої поточної вартості, яке розраховане наростаючим підсумком. Цей показник відображає необхідні розміри фінансування проекту; він має бути ув'язаний з джерелами покриття всіх затрат.
2. Точка беззбитковості (ТБЗ).
Показує мінімальний розмір партії продукції, при якому забезпечується "нульовий прибуток", тобто при якому дохід від продаж дорівнює витратам виробництва. Після визначення точки беззбитковості необхідно проаналізувати отриманий результат. Важливо, щоб запланований у 2-му розділі ТЕО показник річної виробничої потужності № „) на графіку був достатньо далеко праворуч віл розрахованої точки беззбитковості.
6.2.4. Валютні показники проекту
Обґрунтування ЗЕО та МП, наприклад, проектів організації експортного виробництва, міжнародної науково-технічної та виробничої кооперації, реконструювання підприємства на базі імпортного обладнання, заснування спільного підприємства з іноземними інвестиціями (СП), використовує, зазвичай, ту ж послідовність проведення техніко-економічних розрахунків. У завершальному розділі визначаються ті ж самі показники, які розраховуються окремо у гривнях та Іноземній валюті. Тому в обґрунтуванні додатково вказуються валютні показники проекту:
• валютні затрати;
• обсяг реалізації продукції або послуг за валюту.
Зведення вартісних оцінок у гривнях та відповідній валюті потребує врахування обмінних курсів валют, у т.ч. тих, що формуються на валютних біржах та аукціонах.
У зв'язку з тим, що українські підприємства самі несуть економічну відповідальність за ефективність ЗЕО та раціональне використання валютних коштів, особливе значення має забезпечення валютної збалансованості (окупності) міжнародних операцій та проектів, яка полягає в тому, що всі валютні витрати підприємств оплачується за рахунок їхніх валютних доходів. У рамках ТЕО слід проаналізувати можливі схеми досягнення валютної збалансованості та аргументувати вибір однієї з них. Необхідно оцінити ступінь валютних ризиків та передбачити способи їх страхування від курсових втрат.
6.3.1. Зовнішньоторговельний ефект
6.3.2. Науково-технічний ефект
6.3.3. Ефект спеціалізації та кооперування
6.3.4. Ефект виграшу в часі
6.3.5. Ефект подолання дефіциту ресурсів
6.3.6. Ефект збереження ресурсів на майбутнє
6.4. Суть і особливості визначення ефекту та ефективності ЗЕО
6.4.1. Врахування умов конвертації національної валюти
6.4.2. Валютна ефективність експорту та імпорту