Розрахунки економічної ефективності ЗЕО базуються на загальних положеннях з оцінки ефекту:
1) комерційних операцій - для посередницьких операцій;
2) інвестиційних проектів - для вирбництва експортної продукції, імпорту обладнання з метою реконструкції, міжнародного науково-технічного обміну тощо.
Особливості розрахунку зовнішньоекономічного ефекту визначаються, зокрема, такими чинниками:
• можливостями конвертації національної валюти та умовами формування валютних курсів;
• побудовою показників ефекту та ефективності;
• умовами розподілу валютної виручки підприємств;
• варіантністю експортних та імпортних програм.
6.4.1. Врахування умов конвертації національної валюти
Особливості зовнішньоекономічних розрахунків ефективності залежать, передусім, від умов конвертації національної валюти (НВ) у валюти закордонних країн. При цьому в усіх випадках враховуються реальні можливості отримання іноземної валюти.
Якщо НВ повністю неконвертована, то єдиною можливістю для отримання іноземної валюти (ІВ) є експорт товарів, послуг чи знань. У розрахунках ефекту та ефективності ЗЕО враховуються характеристики зустрічних зовнішньоторговельних операцій.
Якщо НВ конвертується частково, то у розрахунках ефекту та ефективності ЗБО враховуються конкретні умови такої конвертації (наприклад, біржові або аукціонні валютні курси).
Якщо НВ є вільно конвертованою, то в економічних розрахунках використовується значення офіційно встановленого валютного курсу для купівлі/ продажу валюти.
Українська гривня є замкненою валютою, причому в Україні зберігається множинність валютних курсів. Так, використовується офіційний курс гривні (курс НБУ) та ринковий курс, коливання якого зв'язані із співвідношенням попиту та пропозиції.
6.4.2. Валютна ефективність експорту та імпорту
Економічною характеристикою будь-якої експортної чи імпортної операції є показник валютної ефективності (валютний коефіцієнт, купівельна сила валюти, товарний курс). Показник валютної ефективності експорту та імпорту визначається згідно з так званими експортним та імпортним еквівалентами.
Експортний еквівалент - це набір товарів та послуг, які експортуються з метою отримання необхідної Іноземної валюти (ІВ) у випадку повної неконвертованості НВ. Експортний еквівалент може бути визначений для окремої угоди, виду товару, країни, групи валют.
Імпортний еквівалент - це набір товарів і послуг, які імпортуються на отриману від експорту валюту.
Сам по собі кожний з цих коефіцієнтів, які мають взаємно обернену розмірність" не дає відповіді про вигідність експортної чи імпортної операції. Для економічної оцінки ЗЕО необхідне порівняння отриманих за формулами (6.1) та (6.2) значень коефіїцєнтів з якоюсь базою.
У випадку повної або часткової конвертованості національної валюти значення валютної ефективності експорту та імпорту порівнюються з базовим показником, яким в відповідний валютний курс. Наприклад, якщо валютний
коефіцієнт ( Квар) перевищує значення курсу валюти уповноважених банків або на
валютних біржах, експорт вважається ефективним.
Якщо, національна валюта повністю неконвертована, то розраховують інтегральну ефективність експорту-імпорту, оскільки експорт продукції в єдиним джерелом іноземної валюти, на яку може бути закуплений товар чи послуга з-за кордону. Інтегральна ефективність розраховується як добуток
Комплекс операцій при цьому вважається ефективним, якщо цей добуток більший від одиниці.
Наприклад, продаж на західних біржах українського товару забезпечує валютну ефективність експорту в розмірі 0,7 дол./грн., а купівля на виручену ІВ американських комп'ютерів забезпечує валютну ефективність імпорту в розмірі 4,0 грн./дол. У цьому випадку комплекс операцій "експорт товару - імпорт комп'ютерів" забезпечує інтегральну ефективність 0,7*4,0 = 2,8 гри./гри., що більше від одиниці і підтверджує ефективність проведення такої операції (тобто на 1 гри., затрачену на закупівлю/ виробництво українського товару, можна отримати після закінчення експортно-імпортного циклу 2,8 гри.).
6.4.4. Взаємозалежність ефектів експорту та імпорту
6.5. Дисконтування в зовнішньоекономічних розрахунках
6.6. Вплив умов платежу на розрахунок показників ефекту і ефективності
6.7. Вплив на ефективність експорту та імпорту зміни валютних курсів
6.8. Ефективність створення експортних виробництв
6.8.1. Співвідношення виробництва . на внутрішньому та зовнішньому ринках
6.8.2. Напрями підвищення конкурентоспроможності експортної продукції
6.8.3. Послідовність розрахунку показників ефекту та ефективності експорту продукції
6.8.4. Формулювання альтернативних варіантів