Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В.В. - 6.7. Вплив на ефективність експорту та імпорту зміни валютних курсів

За час з моменту підписання контракту до оплати за контрактом може змінитись валютний курс залежно від стану торгівлі і платіжного балансу, рівня інфляції та інших чинників. Тобто, існують так звані валютні ризики.

Загалом для експортера зміна валютних курсів має такі наслідки:

• зниження курсу національної валюти дає змогу експортерам отримувати додатковий прибуток (валютний);

• підвищення курсу національної валюти веде до збитків експортера (курсові втрати).

Для імпортера спостерігається зворотна картина:

• зниження курсу національної вал юти веде до збитк і в і м портера;

• підвищення курсу національної валюти забезпечує імпортеру додатковий прибуток.

Валютні ризики можуть бути досить значними у випадку довгострокових угод, при продажу товарів у кредит, при лізингу обладнання, при продажу ліцензій на науково-технічні досягнення на умовах роялті, при реалізації компенсаційних та інших угод тощо.

Розрахунок валютного прибутку та курсових втрат здійснюється за звичайними формулами. Якщо національне підприємство - експортер певного товару продає його за кордон за зовнішньоторговельною ціною 1000 дол./од., то при ринковому курсі

5,25 грн./дол. дохід становитиме 5250 гри./од. Зниження курсу національної валюти до 5,85 грн./дол. збільшить дохід до 5850 гри/од. Отже, на кожну одиницю експортованого товару додатковий прибуток становитиме:

5850 - 5250 - 600 грн./од.

Остаточні висновки про ефективність експорту можна зробити тільки порівнявши умови виробництва та реалізації товару. Зокрема слід враховувані інфляцію, яка може призвести до зростання витрат виробництва експортного товару. Навіть я кщо ці умови змінились (наприклад, усі матеріали та комплектувальні вироби були закуплені заздалегідь), змінюються умови витрачання додатково отриманого прибутку: в умовах Інфляції його реальна цінність зменшиться. Таким чином, остаточний висновок про ефективність здійснення ЗЕО можна зробити після порівняння динаміки валютного курсу та темпів Інфляції.

Оскільки ЗТК може передбачати різні валюти для визначення ціни експортного/ імпортного товару і для здійснення платежів, можуть виникнути додаткові валютні ризики, зв'язані зі зміною взаємного курсу однієї з цих валют виносно іншої.

У світовій практиці для запобігання валютним ризикам і підтримання ефективності ЗЕО розроблені різні способи страхування від курсових втрат шляхом внесення в ЗТК спеціальних умов (захисних, або валютних застережень). Страхування від інфляційних ризиків, тобто від знецінення валюти в результаті спаду П купівельної сили відносно товарів, забезпечується додатковими умовами, що фіксуються в ЗТК.

Зазначені вище принципи та методи розрахунку економічної ефективності ЗЕО можуть використовуватись при оцінці вигідності різних ЗЕО та МП. При цьому у кожному конкретному випадку повинна враховуватись специфіка ЗЕО, особливі умови реалізації угоди тощо. Окремі о)юрмули та показники можуть бути при цьому модифіковані.

У додаток до абсолютних показників, які характеризують кожну ЗЕО або МП зокрема, необхідно обов'язково оцінювати порівняльну вигоду від реалізації даної ЗЕО відносно альтернативних рішень. При цьому слід порівнювати зовнішньоекономічні та внутрішні рішення, а також різні форми ЗЕД.

Наприклад, побудоване на українському суднобудівному заводі пасажирське судно може бути продано закордонному покупцю, здане в лізинг або залишитись у власності української транспортної компанії І використовуватись для перевезення закордонних пасажирів. В усіх цих випадках українська сторона матиме деякий валовий дохід, нести відповідні затрати. Відповідь на запитання, яка з альтернатив вигідніша, може дати повноцінний розрахунок показників ефекту та ефективності.

Доступ до іноземної технології також може бути здійснений різними шляхами, можна закупити необхідне імпортне обладнання або купити ліцензію на виготовлення обладнання або організувати СП. У кінцевому підсумку особа, яка приймає рішення, повинна на підставі техніко-економічних розрахунків вибрати найкращу відповідно до заданих критеріїв альтернативу.

6.8. Ефективність створення експортних виробництв
6.8.1. Співвідношення виробництва . на внутрішньому та зовнішньому ринках
6.8.2. Напрями підвищення конкурентоспроможності експортної продукції
6.8.3. Послідовність розрахунку показників ефекту та ефективності експорту продукції
6.8.4. Формулювання альтернативних варіантів
6.9. Ефективність придбання і використання імпортного обладнання
6.9.1. Вимоги до ТЕО імпортних операцій
6.9.2. Послідовність розрахунку ефективності та ефекту імпорту машин і обладнання
6.9.3. Вартісна оцінка імпортного обладнання
6.9.4. Оцінка альтернатив
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru