Порядок здійснення контролю за доставкою в митниці призначення переміщуваних через митний кордон України товарів окремих видів здійснюється згідно з наказом ДМСУ № 969 від 13 жовтня 2005 року.
Даний наказ поширюється на: 1) товари гуманітарної допомоги, що ввозяться на митну територію України (крім тих, що ввозяться з метою транзиту);
2) несупроводжуваний багаж громадян - при ввезенні його на митну територію України, вивезенні з неї, транзиті через територію України;
3) товари, що ввозяться на митну територію України й переміщуються цією територією з будь-якою метою, у тому числі з метою транзиту, за укладеними в установленому порядку зовнішньоекономічними договорами (контрактами):
o у ручній поклажі;
o у супроводжуваному багажі;
o у несупроводжуваному багажі, який перевозиться залізницею в поштових та/або поштово-багажних вагонах;
4) міжнародні поштові відправлення.
Для здійснення контролю за доставкою товарів, які перебувають під митним контролем і переміщуються митною територією України, використовуються повідомлення про транзитне переміщення (ПТП) та його електронна копія. ПТП складається посадовою особою митниці відправлення, декларантом або перевізником, як правило, на партію товарів. ПТП оформлюється в трьох примірниках на аркушах паперу формату А4 посадовою особою митниці відправлення й реєструється нею в окремому журналі.
При ввезенні товарів автомобільним транспортом на митну територію України з будь-якою метою, крім транзиту, у ПТП обов' язково зазначається місце прибуття товарів, яке визначається посадовою особою митниці відправлення за Переліком місць прибуття автотранспорту, затвердженим наказом ДМСУ на підставі інформації, наданої перевізником. У разі відсутності такої інформації посадова особа митниці самостійно визначає час і місце доставки зазначених товарів для здійснення митного контролю та митного оформлення. При переміщенні товарів залізничним транспортом (крім товарів, що переміщуються в ручній поклажі) на всіх примірниках ПТП проставляється календарний штемпель залізничної станції, яка прийняла товари до перевезення.
Особа або перевізник, яка прийняла заявлені товари до перевезення, надає митниці відправлення зобов' язання доставити ці товари в митницю призначення в строк, установлений митницею відправлення, про що власноручно вчиняє відповідний запис у всіх примірниках ПТП. На всіх примірниках ПТП посадова особа митниці відправлення проставляє відбитки штампа "Під митним контролем" особистої номерної печатки та в строк, що не перевищує 4 годин після завершення митного оформлення товарів, вносить до ЄАІС ДМСУ інформацію за кожним ПТП.
Примірники ПТП розподіляються наступним чином:
o перший і другий примірники ПТП видаються особі або перевізнику, що прийняла товари до перевезення, для доставки разом з товарами в митницю призначення;
o третій примірник ПТП разом з примірниками товаротранспортних (за наявності) та інших товаросупровідних документів (або їх завіреними копіями) залишається на контролі в митниці відправлення.
При надходженні товарів у митницю призначення в межах визначеного митницею відправлення строку доставки посадова особа митниці призначення перевіряє відповідність товарів відомостям про них, зазначеним в електронній копії ПТП, вилучає примірники ПТП у перевізника або в особи, що пред' являє товари до митного оформлення, та проставляє в них і в усіх товаротранспортних (за наявності) та інших товаросупровідних документах відбитки штампа "Під митним контролем". У першому примірнику ПТП посадова особа митниці призначення вчиняє запис "Товар надійшов", завіряє його відбитком особистої номерної печатки, передає цей примірник ПТП особі, що надала митниці відправлення зобов' язання щодо доставки товарів у митницю призначення, як підтвердження виконання цього зобов' язання та в строк, що не перевищує 4 годин з моменту пред'явлення товару до митного оформлення, робить в електронній копії ПТП, що міститься в ЄАІС, відмітку про прибуття товару в митницю призначення.
Після завершення митного оформлення товарів посадова особа митниці призначення, що його здійснила, зазначає в другому примірнику ПТП номер вантажної митної декларації (або номер квитанції МД-1) за якою здійснено митне оформлення товарів, і завіряє цей запис відбитком особистої номерної печатки. Протягом доби від дати завершення митного оформлення товарів посадова особа митниці призначення вносить інформацію про це з ПЕОМ до ЄАІС. При вивезенні товарів за межі митної території України посадова особа митниці, що здійснює пропуск товарів за межі цієї території, учиняє на першому й другому примірниках ПТП запис "Товар вивезено за межі митної території України", який завіряє відбитком особистої номерної печатки, і вносить відповідну відмітку до електронної копії ПТП, що міститься в ЄАІС. Другий примірник ПТП передається до відділу контролю за доставкою товарів, перший - залишається в особи, що надала митниці відправлення зобов' язання щодо доставки товарів у митницю призначення, як підтвердження виконання цього зобов' язання.
Контроль за виконанням зобов' язань щодо доставки товарів у митницю призначення здійснює митниця відправлення. Підставою для зняття ПТП з контролю митницею відправлення є внесена митницею призначення до електронної копії ПТП, що міститься в ЄАІС, відмітка про доставку товарів.
Якщо митницею призначення після закінчення строку доставки товарів не підтверджено факт доставки, то митниця відправлення направляє засобами електронного зв' язку запит до цієї митниці для з' ясування факту доставки/недоставки товарів.
Процедура продовження строку доставки товару в митницю призначення здійснюється відповідно до Положення про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення.
3.7. Товари, які не підлягають пропуску через митний кордон України
Розділ 4. МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
4.1. Контракт - як документ необхідний для митного оформлення вантажу
4.2. Міжнародні правила "Інкотермс"
4.3. Сертифікація товарів та верифікація сертифікатів при митному оформленні
4.4. Митне оформлення інвестиційної діяльності
4.5. Митне оформлення бартерної діяльності
4.6. Митне оформлення операцій з давальницькою сировиною
Видача, облік та погашення векселя (письмового зобов'язання)