Банк міжнародних розрахунків засновано в 1930 році як міждержавний банк, що поєднує проведення суто комерційних операцій для центральних банків з організацією валютного співробітництва. Банк створено на основі міжурядової Гаазької угоди, яку підписали шість держав (Бельгія, Велика Британія, Німеччина, Італія, Франція, Японія), а також на основі Конвенції цих держав зі Швейцарією, на території якої функціонує Банк. Членами Банку є 49 держав, які представляють центральні банки цих країн.
До головних цілей Банку належать:
- сприяння співробітництву між центральними банками;
- забезпечення додаткових умов для міжнародних фінансових операцій;
- сприяння сторонам як довіреної особи в міжнародних фінансових угодах.
Основні напрями та завдання діяльності Банку передбачають виконання операцій за дорученням центральних банків-акціонерів відповідно до Статуту такими операціями є:
- купівля, продаж, обмін і зберігання золота як за власні кошти, так і за кошти центральних банків, а також одержання позик від них;
- купівля, продаж векселів та інших короткотермінових зобов'язань;
- продаж і купівля іноземної валюти та цінних паперів, крім акцій, як за власні кошти, так і за кошти центральних банків;
- прийом від центральних банків коштів на поточні рахунки, а також вкладів;
- короткотермінове фінансування центральних банків. Банкові забороняється: випускати банкноти з оплатою за
пред'явленням; акцептувати переказні векселі; надавати позики урядам, за винятком купівлі державних облігацій; володіти нерухомістю, яка переходить до Банку в результаті погашення зобов'язань перед ним протягом тривалішого терміну, ніж потребує вигідна реалізація цього майна.
Технічний апарат і досвід роботи Банку використовуються в процесі укладання міжнародних фінансових угод, виконання функцій агента і довіреної особи в процесі реалізації міжнародних кредитних угод, а також операцій, пов'язаних з функціонуванням Євроганської валютної системи, здійсненням фінансових операцій, пов'язаних з кредитами та позиками Європейського Союзу.
Загалом Банк виконує роль форуму для міжнародного валютного співробітництва, контролює банківську діяльність, виконує функції Базельського комітету з банківського нагляду: обговорення проблем нагляду; координації розподілу наглядових повноважень між національними відомствами відносно іноземних філій банків з метою забезпечення ефективного контролю діяльності банків у світі, зміцнення надійності та стабільності міжнародної банківської системи, виконує роль центру економічних досліджень з метою кращого розуміння питань функціонування міжнародних фінансових регіонів, сприяння узгодженню валютної політики держав шляхом збору і публікації даних про стан міжнародної банківської справи, про систему управління в центральних банках, формування інформаційної бази даних.
Акціонерний капітал Банку належить найбільшим центральним банкам, насамперед європейських країн. Банк міжнародних розрахунків функціонує на комерційній основі як акціонерне товариство, що виплачує дивіденди на акції.
З 1982 року Банк міжнародних розрахунків надає проміжні кредити за гарантією центрального банку країнам, які очікують надання кредиту МВФ, щоб уникнути кризи їх міжнародної валютної ліквідності. Такі кредити одержали Угорщина, Мексика, Бразилія, Аргентина, Югославія.
Таким чином, Банк міжнародних розрахунків слід розглядати, як міжнародний банк центральних банків, агента і розпорядника в міжнародних розрахункових і фінансових операціях, Центр економічних досліджень і форум міжнародного валютно-кредитного співробітництва.
Діяльність БМР має конфіденційний характер. Рекомендації, підготовлені Банком міжнародних розрахунків на основі консенсусу, часто мають більше значення, ніж інші міждержавні й наднаціональні рішення.
8.1. Сутність та еволюція системи багатостороннього регулювання торговельно-економічних відносин
8.2. Завдання, напрями, принципи діяльності Світової організації торгівлі
8.3. Конференція ООН з торгівлі і розвитку: основні напрями діяльності
8.4. Міжнародний торговельний центр ЮНКТАД / СОТ
Тема 9. Система наддержавного багатостороннього регулювання світових товарних ринків
9.1. Суть, цілі та методи регулювання світових товарних ринків (СТР)
9.2. Міжурядові організації з регулювання світових товарних ринків
9.3. Міжнародні ради з регулювання світових товарних ринків
9.4. Міждержавні організації країн-виробників та експортерів сировини (МОВЕС)