Тернистий шлях України до надання їй статусу країни з ринковою економікою супроводжувався появою великої кількості нових форм господарювання в різних галузях народного господарства, які були широковідомі в багатьох країнах, але були не звичні для нашого суспільства. Однією з таких форм господарської діяльності є підприємництво, яке властиве ринковій економіці. В українській мові, на нашу думку, за значенням до слова іноземного походження "бізнес" ("моя справа") є його синонім - термін "підприємництво".
Зростання ролі підприємництва, як суспільного явища у формуванні ринкової економіки, становленні нових форм господарювання супроводжується руйнуванням сталих мотиваційних механізмів залучення людей до праці, появою незвичних мотивів і стимулів до суспільно корисної, продуктивної діяльності. Рухливе і динамічне підприємництво сприяє вирішенню низки соціально-економічних проблем, розширює можливості працевлаштування населення, повнішого задоволення потреб споживачів.
Як соціально-економічне явище підприємництво включає в себе широкий спектр суспільних відносин, зокрема історичних, економічних, психологічних, культурних тощо. За своєю економічною природою підприємництво - це економічні відносини, що виникають у процесі створення власного діла, його функціонування з метою одержання найбільшого прибутку. Отже, в основі підприємницької діяльності лежить, перш за все, особистий інтерес. Підприємництво - це основа і невід'ємний елемент ринкової системи господарювання, умови для започаткування якого створюються у нашій країні. Саме ринкова економіка забезпечує високоефективне функціонування організаційних структур підприємництва, раціональне використання усіх видів ресурсів, сприяє випуску високоякісної і конкурентоспроможної продукції, підвищенню добробуту людей.
У процесі становлення ринкової економіки в Україні все більша кількість громадян отримує можливість випробувати свої здібності в діяльності того або іншого виду підприємницької діяльності. Однак становлення генерації українських підприємців гальмується багатьма факторами. Серед них не останню роль відіграє відсутність необхідної теоретичної і практичної підготовки потенційних підприємців, що пояснюється, зокрема, відсутністю достатньої кількості навчальної і методичної літератури з питань створення і діяльності організаційних структур підприємництва за умов ринкової економіки. Цю прогалину в певній мірі передбачає заповнити навчальний посібник "Основи економіки та організації підприємництва".
Зростання актуальності створення і функціонування підприємництва потребує підготовки високо кваліфікованих спеціалістів, здатних реалізувати у своїй діяльності вимоги ринкових відносин. У процесі становлення ринкової економіки в Україні все більша кількість випускників вищої школи прагне випробувати свої здібності і знання в діяльності того або іншого виду підприємницької діяльності. А це вимагає відповідної уваги до поглибленого вивчення курсів: "Основи підприємництва", "Основи бізнесу", "Економіка та організація бізнесу", "Економіка та організація підприємництва", "Основи підприємницької діяльності" та набуття практичних навичок в організації виробничо-господарської діяльності.
В умовах ринку підприємницька діяльність є основною ланкою економіки країни, оскільки саме нею створюється потрібна суспільству продукція, надаються послуги і виконуються роботи, застосовуються різноманітні ресурси, використовуються досягнення науково-технічного прогресу, проводиться робота по збільшенню прибутковості і підвищенню рентабельності. Тому фахівцям в галузі економіки і організації підприємництва необхідні глибокі знання і уміння грамотно і компетентно організувати виробничо-господарську діяльність, забезпечувати виконання запланованих обсягів виробництва продукції відповідної якості з найменшими затратами, встановлювати ціни на вироблену продукцію та їх вплив на прибутковість підприємства.
Послідовне вивчення проблеми економіки і організації підприємництва виступає умовою сучасної підготовки фахівців. Саме глибоке пізнання природи економіки і організації підприємництва, набуття поглиблених і різноманітних знань сучасного управління в підприємницькій діяльності, вміння самостійно проводити маркетингові дослідження, здійснювати фінансові операції, безперервно провадити інноваційний пошук - визначають ефективність ринкових перетворень.
Створення цілісної та ефективної системи кадрового забезпечення для ефективного розвитку економіки країни відповідно до стратегічних напрямів формування висококваліфікованого кадрового потенціалу та нових підходів до змісту й організації підготовки фахівців економічного профілю з урахуванням положень Закону України "Про освіту" та чинного законодавства про розвиток бізнесу в Україні обумовлюють необхідність удосконалення організації підготовки фахівців з поглибленими знаннями підприємницької діяльності.
Майбутній фахівець підприємницької діяльності повинен мати розвинені професійні та аналітичні здібності, знати і вміти використовувати найновіші підходи до оптимізації господарських рішень, організації планування, управління та здійснення взаєморозрахунків з постачальниками і покупцями, вдало застосовувати набуті знання у практичній діяльності, спрямованість якої пов'язана зі здійсненням широкого кола господарських операцій.
Структура посібника дає змогу людині, яка започаткувала або бажає започаткувати власну справу, отримати необхідну інформацію щодо порядку створення певного виду підприємницької діяльності, механізму його ефективного функціонування. Особливістю посібника є те, що в ньому узагальнено перші кроки створення і діяльності підприємницьких структур. Тут знайшли відображення основні правові документи, що регулюють організацію створення і діяльність організаційних структур підприємництва, міститься інформація щодо порядку оформлення документації і процедури державної реєстрації основних форм підприємницької діяльності.
Від часу написання посібника до виходу його в світ і доступ його до читача пройде певний час, за який можливі нові зміни в законодавчій базі. Тому можлива певна невідповідність реальному стану в нормативно-правовому полі. Це, на думку авторів не носить принципового характеру і не несе суттєвих відмінностей викладених теоретичних аспектів в економіці і організації підприємства.
Ряд питань, викладених в навчальному посібнику "Основи економіки та організації підприємництва" мають установчий, проблемний і дискусійний характер. Тому автори готові з вдячністю сприйняти побажання і критичні зауваження, врахувати їх у своїй викладацькій роботі і в подальшому вдосконаленню посібника.
В написанні розділів 7,8 активну участь прийняв магістр Тернопільського Національного економічного університету Тирпак Анатолій Васильович.
1.1. Сутність підприємницької діяльності та її роль у формуванні ринкових відносин
1.2. Види і форми підприємницької діяльності
1.3. Принципи та умови створення підприємницьких організаційних структур
1.4. Ділові якості підприємців та їх роль у забезпеченні успіху підприємницької діяльності
Розділ 2. Організаційні форми підприємництва
2.1. Підприємство - основна організаційна структура господарювання
2.2. Види підприємств та їх класифікація
2.3. Порядок створення підприємства та умови його функціонування
2.4. Умови і порядок державної реєстрації підприємства