Провідники духовності в Україні - Курас І.Ф. - ФЕДОРОВ Іван (Москвитін Іван Федорович)

Першодрукар, засновник книгодрукування в Україні

Рік народження невідомий. Служив дияконом у церкві Миколи Гостунського в Московському Кремлі. У 1553—1563 рр. керував будівництвом державної друкарні. Виявив різнобічні здібності у друкарській справі: був гравером, ливарником, столяром, складачем, друкарем і палітурником. 1 березня 1564 р. разом зі своїм помічником П. Мстиславцем видав »Апостол», що став видатною пам’яткою давньоруської літератури. У 1565 р. було надруковано два видання »Часовника». В 1565—1566 рр. І. Федоров, переслідуваний вищим духівництвом і реакційним боярством, був змушений разом із П. Мстиславцем переїхати з Москви в маєток білоруського магната Г. Ходкевича в Заблудові (нині Білостоцьке воєводство у Польщі). Тут у створеній 1568 р. друкарні вони видали »Євангеліє учительне» (1569) і »Псалтир» (1570).

1572 p. І. Федоров переїхав до Львова і на кошти, зібрані серед простого люду, заснував власну друкарню. Разом із своїми помічниками сином Іваном та Гринем Івановичем 1574 р. випустив нове видання »Апостола» та »Азбуку» з граматикою — перший друкований підручник східних слов’ян. Післямова І. Федорова до »Апостола» містить цінні історичні відомості про початок книгодрукування на Русі, про життя й діяльність першодрукаря, свідчить про його широкі знання, патріотизм, прогресивність суспільно-політичних поглядів.

Тяжке матеріальне становище змусило І. Федорова перейти на службу до князя К. Острозького у м. Острог на Волині. Тут у заснованій ним друкарні було надруковано »Книгу Нового Завіту» і покажчик до неї (1580), »Хронологію» А. Римші (1581) та славнозвісну Острозьку біблію (1581).

І. Федоров започаткував в Україні книжкову гравюру, брав участь у редагуванні та оформленні книжок, був талановитим новатором у галузі поліграфічної техніки.

Помер 15 грудня 1583 р. у Львові. Похований у церкві Онуфріївського монастиря, в якому була розташована його перша друкарня.

ФРАНКО Іван Якович
ХОДЧЕНКО Павло Семенович
ХОТКЕВИЧ Гнат Мартинович
ЧЕРКАСЕНКО Спиридон Феодосійович (псевдоніми: Провінціал, Стах Петро та ін.)
ЧЕЧВЯНСЬКИЙ Василь Михайлович (справжнє прізвище — Губенко; псевдонім — Василь Тувинський)
ШАШКЕВИЧ Маркіян Семенович
ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович
ЮЖАКОВ Сергій Миколайович
ДІЯЧІ НАУКИ І ОСВІТИ
АЛЧЕВСЬКА Христина Данилівна
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru