Організація ефективної співпраці з посередниками вимагає від фірми-виробника визначитися, яку комунікаційну стратегію впливу на посередника варто обрати:
o проштовхування;
o притягування;
o комбіновану комунікаційну стратегію.
Стратегія проштовхування передбачає спрямування зусиль фірми на посередників з метою заохотити їх включити до асортименту товари фірми, створювати необхідні товарні запаси, виділяти в торгових залах підприємств роздрібної торгівлі найкращі місця і заохочувати споживачів до купівлі товарів фірми.
Які засоби може використати фірма, реалізуючи стратегію натиску для заохочення посередників до співпраці? Це:
/ надання права ексклюзивного збуту на певній території;
/ оптові знижки;
/ оплата витрат за гарантійним обслуговуванням; / надання рекламних матеріалів і зразків товарів; / виділення коштів на стимулювання збуту; / поставка товарів за рахунок фірми; / навчання персоналу, конкурси з продажу.
Стратегія притягування передбачає зосередження основних комунікаційних зусиль на кінцевих споживачах з метою створення їхнього позитивного ставлення до товару і марки для того, щоб споживач сам вимагав цей товар у посередника, заохочуючи його цим до торгівлі цією маркою.
Які конкретно заходи може використати фірма для реалізації стратегії притягування? Такими засобами є:
/ реклама товару або марки;
/ надання безплатних товарів;
/ купони, які надають право повернення частини грошей.
Комбінована стратегія передбачає використання обох стратегій, при цьому виникає важливе запитання, як саме розподілити ресурси для реалізації стратегії притягування та стратегії проштовхування.
Якій комунікаційній стратегії слід віддати перевагу?
По-перше, це залежить від цілей: стратегія проштовхування, як зазначалося, має на меті спонукати посередників займатися певною торговою маркою і є ефективною в разі, якщо виділити значні кошти на рекламу в засобах масової інформації для фірми на цьому етапі нереально. При виведенні відомої марки на ринок, навпаки, саме стратегія притягування може виявитися оптимальною.
По-друге, вибір комунікаційної стратегії залежить від товару: виробники товарів промислового призначення віддають перевагу стратегії проштовхування, а виробники відомих марок споживачів товарів - стратегії притягування. При цьому недостатня увага до формування лояльністю посередників може мати для фірми сумні наслідки (наприклад, зниження посередником рекламних зусиль).
Обравши оптимальний канал розподілу і стратегію впливу на посередників, слід визначитися, з якими з них конкретно працюватиме фірма, як їх мотивувати, оцінювати.
ЕТАП 5. Рішення про управління каналами розподілу
Вибір конкретних посередників по суті є першим складником процесу управління каналами розподілу, який потребує:
o вибору посередників;
o мотивації учасників каналу розподілу;
o навчання;
o оцінювання та контролю діяльності учасників каналу;
o врегулювання конфліктів.
Вибір посередників
у межах оптимального каналу вибір безпосередніх учасників розподілу є важливим завданням. Як засвідчує практика, для пошуків потенційних дистриб'юторів найчастіше використовуються особисті візити в країну експорту для дослідження ринку, дані національних торгових палат, рекомендації партнерів, участь у виставках та ярмарках.
Які критерії сл'щ врахувати керівництву підприємства, вибираючи посередника? За Н.Палеєм, таких критеріїв є вісім:
/ фінансове становище. Безперечно, широкі фінансові можливості, стабільне фінансове становище, досвід у веденні справи у певній сфері бізнесу свідчать на користь потенційного агента;
/ організація та основні показники збуту. Наявність розгалуженої збутової мережі, високі темпи товарообігу є певною гарантією ефективного збуту продукції фірми. При цьому беруться до уваги чисельність зайнятих працівників (що більше, то краще), рівень компетентності у технічній і комерційній сферах діяльності, динаміка обсягу продажу за останні п'ять років;
/ збут якої продукції здійснює посередник? Це питання потребує ретельного аналізу "м'яких" показників якості робіт, які виконує посередник. Скажімо, інколи доцільно довірити збут своєї продукції фірмі, що торгує товарами конкурентів. Перевагу слід надавати посередникам, які вже займаються збутом продукції вашого підприємства. Ще один плюс на користь посередника - висока якість виробів, які він реалізує;
/ загальна кількість товарів і виробів різних фірм, які продає посередник. Якщо таких товарів багато, то перш ніж обрати цього посередника, слід переконатися, що виробам вашого підприємства буде приділено достатню увагу;
/ репутація серед клієнтів;
/ охоплення ринку:
- у географічному розрізі слід уникати дублювання своєї збутової мережі та конфліктів між дилерами;
- у галузевому розрізі збутова мережа дилерів повинна охоплювати основні сегменти споживачів;
- періодичність отримання замовлень - що рідше надходять замовлення, то менша ймовірність збереження своєї присутності у бізнесі;
/ запаси та складські приміщення. Головне при цьому - готовність посередника підтримувати запаси на рівні, необхідному для регулярного постачання споживачів. Крім того, складські приміщення мають бути оснащені всім необхідним для обробки вантажів;
/ управління. Впевнене лідерство у своїй сфері завжди є гарантом успіху. Отже, один з напрямів вивчення дилера - оцінювання його агресивності на ринку.
Мотивація учасників каналу розподілу
Оцінювання та контроль діяльності учасників каналу
Управління конфліктом
6.3. Процес товароруху
ЕТАП 1. Визначення цілей товароруху
ЕТАП 2. Розробка системи оброблення замовлень
ЕТАП 3. Складування та оброблення вантажів
ЕТАП 4. Управління запасами
ЕТАП 5. Вибір методу транспортування