ЕМВ через свою негативну дію на генофонд і здоров’я людини підлягають гігієнічному нормуванню. Закон "Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення" передбачає норми і правила захисту населення від шкідливого впливу ЕМВ (1.08.1996 р.).
Порогові інтенсивності теплової дії електромагнітних хвиль на організм нормуються залежно від діапазону частот за електричною і магнітною складовими ЕМВ.
Напруженість ЕМВ вимірюється у вольтах на метр (В/м), а напруженість магнітного поля — в амперах на метр (А/м). У хвильовій зоні інтенсивність поля оцінюється величиною енергії, яка припадає на одиницю поверхні і вимірюється у Вт/м2 або у похідних одиницях мВт/м2.
У виробничих приміщеннях, де є джерела ЕМВ радіочастотного діапазону, допустимі значення ЕМВ контролюються шляхом вимірювання напруженості Н та Е на робочих місцях і місцях можливого перебування працюючих. Контроль параметрів ЕМВ проводиться один раз на рік, а також при введенні в експлуатацію нових установок або таких, що пройшли ремонтні роботи чи відбулася зміна технологічного процесу. Результати вимірювань заносять в спеціальний журнал.
Гранично допустиму щільність потоку енергії ЕМВ встановлюють виходячи з допустимого значення енергетичного навантаження на органом людини й часу перебування її у зоні опромінення. У всіх випадках це навантаження не може перевищувати 10 Вт/м2, а за наявності рентгенівського випромінювання або високої температури у виробничих приміщеннях (понад 28 °С) - 1 Вт/м2.
Допустимі рівні вищі, але не більше яку 2 рази, у випадку, коли час дії ЕМВ на персонал не перевищує 50 % тривалості робочого часу.
Які існують захисні засоби від дії ЕМВ?
Для забезпечення безпеки персоналу від дії ЕМВ використовують комплекс засобів захисту, які умовно поділяються на організаційні, інженерно-технічні, лікувально-профілактичні.
Організаційні заходи здійснюються як у процесі проектування виробничих об’єктів так і в процесі їх експлуатації. Сюди належить організація робочих місць, оптимальне розміщення технологічного устаткування, розробка гігієнічно-обгрунтованих режимів праці та відпочинку, зменшення часу перебування людей у зоні опромінення і заходи запобігання потрапляння персоналу в зону високої щільності потоку енергії (ЩПЕ). Застосування 313 (спецодяг виготовлений із металізованої тканини у вигляді комбінезонів, халатів, курток з капюшонами з вмонтованими у них окулярами).
Технічні заходи захисту залежать від типу джерела випромінювання, його потужності й призначення. Сюди належить:
зменшення напруженості і щільності потоку енергії шляхом використання узгоджених навантажень і споживачів потужності;
екранування робочого місця за допомогою матеріалів з великою електричною провідністю (мідь, латунь, алюміній та його сплави, сталь).
Ефективність екранування, а відтак ступінь послаблення ЕМВ збільшується із збільшенням частоти коливань ЕМВ і практично не залежить від того, що екран виконаний суцільним чи з металевих сіток. Екрани мають бути заземленими;
віддалення робочого місця від джерела випромінювання;
обладнання попереджувальної сигналізації;
електрогерметизація елементів схем, блоків, вузлів установки з метою зниження або усунення електромагнітного випромінювання.
Лікувально-профілактичні заходи мають бути спрямовані, перш за все, на раннє виявлення порушень у стані здоров’я працюючих. Для цього наказом МОЗ передбачені медогляди для осіб, що працюють в умовах впливу НВЧ (надвисоких частот) один раз на 12 місяців, а для тих, що працюють в умовах впливу ЕМП, УВЧ і ВЧ-діапазоні, — періодичні медогляди персоналу здійснюються 1 раз на 24 місяці.
При виявленні початкової форми радіоактивної хвороби, яка має зворотний характер, працівника тимчасово переводять на іншу роботу, не пов’язану з впливом опромінювання ЕМВ. Жінок у період вагітності та годування немовлят також тимчасово переводять на інші роботи. Особи, які не досягли 18 річного віку, до робіт з генераторами радіочастот не допускаються.
Особам, що контактують з джерелами ЗВЧ і УВЧ випромінювання, надаються додаткові відпустки і скорочується тривалість робочого дня.
2.11. Захист від випромінювань оптичного діапазону
Що таке оптичний діапазон випромінювань?
Що таке інфрачервоне випромінювання? ,
Як впливає інфрачервоне випромінювання на організм людини?
Як нормують і контролюють інфрачервоне випромінювання?
Які існують засоби захисту від дії ІЧВ?
Що таке ультрафіолетове випромінювання?
Що належить до джерел УФ випромінювання?
Як впливає ультрафіолетове випромінювання на організм людини?