Роздрібна торгівля лікарськими засобами - вид господарської діяльності з:
o придбання;
o зберігання;
o продажу лікарських засобів через аптеку та її структурні підрозділи безпосередньо:
o громадянам для особистого споживання;
o закладам охорони здоров'я;
o установам та організаціям без права подальшого перепродажу.
Роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється на підставі ліцензій, одержаних суб'єктами господарювання відповідно до законодавства.
Роздрібна торгівля може здійснюватися лише зареєстрованими в Україні лікарськими засобами за наявності сертифіката якості виробника. Винятки від цієї умови передбачені законодавством України.
Продаж лікарських засобів може привести до анулювання ліцензії, якщо:
o лікарські засоби не були зареєстровані в Україні;
o минув термін придатності лікарських засобів;
o відсутня копія сертифіката якості виробника лікарського засобу. В аптеках забороняється:
o торгівля неякісними та фальсифікованими лікарськими засобами;
o реклама лікарських засобів, які відпускаються за приписом лікаря.
Аптека повинна мати паспорт аптечного закладу - документ, складений суб'єктом господарювання при створенні або реконструкції аптечного закладу, погоджений з:
o територіальними органами державної санітарно-епідеміологічної служби;
o державного контролю якості лікарських засобів;
o місцевими органами виконавчої влади.
Паспорт аптечного закладу засвідчує відповідність наявних приміщень та устаткування аптечного закладу (його структурного підрозділу) встановленим вимогам і можливість їх використання для оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Аптечні заклади та їх структурні підрозділи мають право придбавати та продавати вироби медичного призначення, дезінфікуючі засоби, предмети особистої гігієни, оптику, природні та штучні мінеральні води, лікувальне, дитяче та дієтичне харчування, лікувальні косметичні засоби та інші супутні товари. Перелік цих товарів визначає Міністерство охорони здоров'я України.
Розміщення аптек
Аптека повинна бути розміщена в окремому будинку або у вбудованому приміщенні. В житловому будинку аптека може розміщуватися тільки на першому поверсі. Окремі приміщення аптеки (крім торговельного залу) можуть розміщуватись у цокольних та підвальних приміщеннях.
Аптечні кіоски розміщуються у відокремленому ізольованому приміщенні установ або організацій. Деякі аптечні кіоски мають торговельні зали.
Аптечні пункти розміщуються у відокремлених ізольованих приміщеннях лікувально-профілактичних закладів. Деякі аптечні пункти мають торговельні зали
(рис. 7.11).
Рис. 7.11. Вимоги до площі приміщення аптек та їх структурних підрозділів.
Роздрібна торгівля лікарськими засобами може здійснюватися через фельдшерсько-акушерські пункти, що організовані в сільських населених пунктах, на підставі угод, укладених з аптекою, за умови, що лікарські засоби відпускатиме особа з медичною освітою.
Обладнання аптек
Аптека. Виробничі приміщення для зберігання запасів лікарських засобів повинні бути обладнані стелажами, шафами, холодильним та іншим устаткуванням для забезпечення умов зберігання отруйних, наркотичних, сильнодійних, вогненебезпечних та вибухонебезпечних, термолабільних та інших лікарських засобів, лікарської рослинної сировини відповідно до діючих вимог.
Приміщення, в яких зберігаються наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори, повинні бути обладнані засобами охоронно-пожежної сигналізації. Обладнання цих приміщень, умови зберігання зазначених лікарських засобів повинні відповідати вимогам законодавства про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.
Для контролю за температурою і вологістю приміщення для зберігання повинні бути забезпечені термометрами та гігрометрами.
Прилади, апарати, які є в аптеці, повинні мати технічні паспорти, а також підлягати своєчасному технічному обслуговуванню та перевірці. Засоби вимірювання, що використовуються, повинні бути метрологічно атестовані, мати державне пові-рочне тавро і проходити повірку в установленому порядку.
Кімната персоналу аптеки повинна бути обладнана холодильником, меблями для організації вживання їжі.
Аптечний пункт. Приміщення аптечного пункту обладнується стелажами, шафами, холодильником, сейфом для збереження отруйних лікарських засобів.
Аптечний кіоск. Приміщення аптечного кіоску мають бути обладнані стелажами, шафами та холодильником.
Санітарно-гігієнічні умови роботи аптек
Стан приміщень аптек та їхніх відокремлених структурних підрозділів, технічного оснащення повинен відповідати санітарно-гігієнічним умовам, установленим для аптек.
Обробка стін та стель виробничих приміщень повинна допускати вологе прибирання з використанням дезінфікувальних засобів.
Приміщення аптек повинні підлягати вологому прибиранню із застосуванням мийних і дезінфікувальних засобів. Сухе прибирання виробничих приміщень аптек забороняється.
Приміщення та устаткування гардеробної повинні забезпечити утримування та схоронність спецодягу працівників відповідно до вимог санітарно-протиепідемічного режиму аптек. У приміщенні аптечного пункту та аптечного кіоску забороняється зберігання та вживання їжі.
Персонал аптеки та її структурного підрозділу під час прийняття на роботу має обов'язково проходити медичне обстеження, а в подальшому - періодичний медичний огляд.
Акредитаційні вимоги до управління закладом охорони здоров'я
РОЗДІЛ 8. ПІДПРИЄМНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
8.1. Підприємництво в галузі охорони здоров'я: сутність, принципи, функції
8.2. Бізнес-план медичного проекту
Приблизна структура та схема розробки бізнес-плану
Зміст розділів бізнес-плану
Резюме
Аналіз стану галузі
Сутність запропонованого проекту