Діатези
Актуальність теми. Загальновідомо, що витоки більшості хронічних захворювань у дорослих людей починаються з дитинства. Підвищена схильність до розвитку тих чи інших захворювань визначає суть терміну "діатез". Вчення про діатези лежить в основі профілактичної медицини. Раннє розпізнавання діатезів (донозологічних станів) і своєчасне призначення реабілітаційних заходів сприяють запобіганню маніфестації діатезів, розвитку хронічних, нерідко інвалідизуючих захворювань як дітей, так і дорослих. Вищеперераховане визначає необхідність вивчення даної теми студентами медичного факультету.
Мета заняття. Вивчити клініко-лабораторні ознаки основних типів діатезів, знати патогенетичне обґрунтування реабілітаційних заходів при них; уміти визначити тип діатезу в дитини й скласти план її оздоровлення.
Основна література
Медицина дитинства / За ред. П.С. Мощича: У 4 т. – К.: Здоров'я, 1994. – Т. 1. – С. 654-668.
Дитячі хвороби / За ред. В.М. Сидельникова, В.В. Бережного. – К.: Здоров'я, 1999. – С. 74-83.
Додаткова література
Андрущук А.Л. Тяжкая A.B., Помыткина Л.P. Диагностика, лечение, реабилитация и диспансеризация детей с аллергическим и лимфатическим диатезами: Метод, рекомендації. – К.: Б. и., 1992. – 24 с.
Шабалов Н.Л, Детские болезни. – СПб. и др.: Питер, 1999. – С. 89-108.
Допоміжні матеріали
1. Сучасне уявлення про діатези.
2. Діагностичні критерії алергічного діатезу.
3. Реабілітація дітей з алергічним діатезом.
4. Діагностичні критерії лімфатичного діатезу.
5. Реабілітація дітей з лімфатичним діатезом.
6. Діагностичні критерії нервово-артритичного діатезу.
7. Реабілітація дітей з Нервово-артритичним діатезом.
Сучасне уявлення про діатези
Діатез – це схильність до розвитку певних захворювань і особливостей їх перебігу. Це донозологічний етап, стан, що передує розвитку основних симптомів хронічного захворювання. У формуванні діатезів основне місце належить полігенним спадковим факторам, але в більшості випадків має значення також вплив негативних внутрішньоутробних (гестози, вірусно-бактеріальні хвороби, загроза переривання вагітності) та набутих (нераціональне харчування, несприятливі побутові умови тощо) факторів. П'ятнадцять із 17 класів хвороб людини (окрім травм і отруєнь) – хвороби зі спадковою схильністю. На основі цього можна зробити висновок: скільки існує класів хвороб, стільки й діатезів (наприклад, атонічний, аутоалергічний, пневмонічний, енцефалітичний, кишково-виразковий та ін.). Історично склалося, що в педіатрії найбільш дослідженими є три типи діатезів: алергічний, лімфатичний та нервово-артритичний (або сечокислий). Діти з алергічним діатезом схильні до розвитку алергічних хвороб (бронхіальної астми, алергічних захворювань шкіри та травної системи тощо), з лімфатичним діатезом – до частих вірусно-бактеріальних захворювань, раннього формування хронічних вогнищ запалення, особливо органів дихання; з нервово-артритичним діатезом – до розвитку дисметаболічної нефропатії, неврастенії, психастенії, атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, жовчно- та сечокам'яної хвороб, ожиріння, обмінних артритів.
Наведені назви діатезів раніше були дещо іншими. Так, замість "алергічний діатез" застосовували термін "ексудативно-катаральний". Це пов'язано з тим, що цей діагноз встановлювали не лише за наявності ознак схильності, але й ознак самої хвороби (стійкі інфільтративяо-десквамативні ураження шкіри, мокнення тощо). Замість терміну "лімфатичний діатез" раніше застосовували "лімфатико-гіпопластичний". Це зумовлено тим, що в сучасних умовах у значної кількості дітей з цим типом діатезу не спостерігається гіпоплазії внутрішніх органів (надниркових залоз, серця, аорти, нирок), яку на початку XIX ст. вважали обов'язковою ознакою. Залишається без змін термін "нервово-артритичний діатез", який характеризує основні клінічні ознаки цього діатезу в дітей, але поряд з ним існує термін "сечокислий діатез"- за основною рисою його патогенезу.
Діагноз діатезу необхідно встановлювати у фазі передхвороби, до маніфестації діатезу в захворювання. Доцільність своєчасного визначення діатезу пов'язана з тим, що діти потребують диференційованого підходу в організації режиму дня, харчування, лікування гострих захворювань, проведення профілактичних щеплень, щоб запобігти формуванню хронічних захворювань.
Діагностичні критерії алергічного діатезу
- спадкова схильність до алергії (наявність у родичів алергічних хвороб і реакцій);
- алергічні реакції в дитини (легкого перебігу, транзиторні) на харчові продукти, медикаменти, вакцини, хімічні речовини, укуси комах тощо;
- повторні гострі обструктивні бронхіти й стенози гортані;
- "географічний" язик;
- часті епізоди послаблення випорожнень без зміни загального стану організму;
- еозинофілія крові та секретів (слизу із носа, слини, мокротиння);
- підвищений рівень IgE, дефіцит IgA та Т-лімфоцитів;
- зниження рівня гістамінопексії крові та підвищення чутливості до гістаміну, ацетилхоліну тощо.
Реабілітація дітей з алергічним діатезом
Діагностичні критерії лімфатичного діатезу
Реабілітація дітей з лімфатичним діатезом
Діагностичні критерії нервово-артритичного діатезу
Реабілітація дітей з нервово-артритичним діатезом
Рахіт, спазмофілія
Функції вітаміну D
Вміст кальцію і фосфору в крові та їх динаміка при рахіті
Якісне визначення рівня кальцію в сечі (проба Сулковича)