11.1. Службовий етикет як сукупність правил поведінки людини.
11.2. Професійна етика. Норми професійних ділових відносин.
11.3. Авторитет особистості.
11.4. Особливості роботи керівника і норми його поведінки.
11.5. Мовленнєвий етикет.
11.6. Мовний етикет української науки.
11.1. Службовий етикет як сукупність правил поведінки людини.
Етикетом називається сукупність правил поведінки, які регулюють зовнішні прояви людських стосунків, Етикет тісно пов'язаний із життям суспільства. Етикет сприяв розвиткові культури. У етикеті кожного народу збережені форми шанування жінки, культ матері. Перед матір'ю оголювали голову, жінкам дарували квіти, виказували знаки уваги.
Дворяни Росії розглядали етикет як особливу знакову систему, яку вирізняла їх загальної маси росіян.
Етикет як феномен культури демократизувався з часом, а етикетні норми стали невід'ємним компонентом способу життя (в побуті, на роботі, у громадських місцях) вихованої людини.
Службовий етикет — це сукупність найдоцільнішіх правил поведінки людей у трудових колективах. Ці правила зумовлені найважливішими принципами загальнолюдської моралі й моральності.
Не секрет, що на роботі кожна людина є об'єктом уваги колег, відвідувачів, які звертають увагу на її привітання, уміння запитувати, слухати, виявляти пошану до інших тощо.
"У будь-якому дрібному, навіть незначному, непримітному вчинку вже виявляється наш характер: дурень і входить, і виходить, і сідає, і встає з місця, і мовчить, і посувається інакше, аніж розумна людина," — писав Ж. де Лабрюйєр .
Дотримання правил і вимог службового етикету є обов'язковим для всіх: і керівників, і підлеглих. Так, на службі люди зазвичай звертаються один до одного на "Ви", поводяться чемно, намагаються бути чемними і коректними.
На світських раундах, за правилами етикету, розмовляють про приємні і цікаві речі, не обговорюють особисте життя, зовнішність присутніх, ділові проблеми, намагаються усміхатися.
Етикет — це мова символів. Людина повинна використовувати його з метою краще взаємодіяти з іншими (колегами, партнерами).
Правила і вимоги службового етикету мають сприяти створенню здорового морально-психічного клімату і піднесенню настрою, підвищенню продуктивності праці. Учені радять:
керівникові:
• намагатися робити зауваження підлеглим віч-на-віч;
• навчитися заохочувати підлеглих;
• визнавати свої помилки;
• уміти карати;
• не сперечатися через дрібниці;
• бути доброзичливим, делікатним; усім співробітникам:
— володіти загальною культурою;
— порядно ставитися до інших;
— поважати людську гідність колег;
— не лицемірити, не брехати;
— бути ввічливими;
— свої негаразди, прикрощі залишати за межами установи;
— бути доброзичливими, сумлінними, шанобливими, тактовними, делікатними;
— уміти висловлювати співчуття.
Службовий етикет передбачає і правила поведінки з клієнтами та партнерами по бізнесу.
Етикет службових взаємин зобов'язує:
• бути ввічливим до всіх клієнтів (думка кожного клієнта впливає на імідж фірми, установи);
• зустрічі починати вчасно;
• на всі дзвінки і листи клієнтів вчасно давати відповіді;
• прийняті рішення виконувати у зазначені терміни;
• працівників бути в гарному і охайному одязі.
Усе це сприятиме надійним і довготривалим взаєминам із клієнтами, зростанню прибутків фірми.
Службовий етикет передбачає стосунки з іноземцями. Для ділового спілкування з ними потрібно добре знати звичаї, традиції країни, представником якої є ваш партнер, а також прийняті там правила етикету.
Але слід пам'ятати, що одним із найважливіших принципів закордонного ділового етикету є підтримка чесних і шанобливих відносин із партнером .
Запитання і Завдання для самоконтролю
Завдання 1. Користуючись додатковою літературою, напишіть реферат на одну із запропонованих тем:
Особливості ділового етикету у США. Діловий етикет у Великій Британії. Етикет ділових взаємин у Франції. Діловий етикет Фінляндії. Німецькі бізнесмени і діловий етикет. Етикет службових взаємовідносин в Італії. Діловий етикет японських бізнесменів. Етикет ділового спілкування в Південній Кореї. Діловий етикет у Туреччині. Арабські країни і діловий етикет.
Завдання 2. Дайте відповіді на запитання. 1. Що таке етикет?
2. Який етикет називається службовим?
3. Яких правил етикету потрібно дотримуватися на роботі? Чому?
4. Які правила етикету в стосунках з клієнтами ви запам'ятали? Назвіть їх.
Завдання 3. Поясніть, як ви розумієте вислів "Етикет — мова символів".
Завдання 4. Сформулюйте "Поради з правил поведінки керівника і службовця" і запишіть.
Завдання 5. Прочитайте текст. На основі тексту і прочитаної додаткової літератури напишіть виступ "Якою має бути вихована людина".
Етикет як феномен культури демократизувався. Ввічливі форми спілкування, поведінки входять у побут, культуру відносин людей як невід'ємний компонент їхнього способу життя. Справжня, щира ввічливість стає своєрідним мірилом культури людини, адже в її основі лежать повага, вміння почувати і співчувати, переживати і співпереживати, відчувати милосердя і співчуття. "Ніщо не обходиться нам так дешево і не цінується так дорого, як увічливість", — писав іспанський письменник Сервантес. У ввічливості віддзеркалюється рівень вихованості людини.
"На мою думку, — писав А.Чехов у листі до брата, — виховані люди мають задовольняти такі умови.
1. Вони шанують людську особистість, а тому завжди поблажливі, ввічливі, чемні... Вони не бунтують через молоток або зниклу гумку; живучи з кимось, вони не роблять із цього послуги, а йдучи, не докоряють: з вами жити не можна! Вони вибачають і шум, і холод, і пересмажене м'ясо, і жарти, і присутність у їхній оселі сторонніх...
2. Вони співчувають не одним лише злиденним і кішкам, а переймаються й тим, чого не побачиш простим оком...
3. Вони шанують чужу власність, а тому сплачують борги.
4. Вони щиросерді, позаяк бояться брехні гірше вогню. Не брешуть вони навіть у дрібницях. Неправда образлива для слухача й опошлює в його очах того, хто говорить. Вони не хизуються, тримають себе на вулиці так само, як і вдома, не пускають пилюки в очі меншої братії... Вони не балакучі й не лізуть із відвертостями, коли їх не запитують... Через повагу до чужих вух вони найчастіше мовчать.
5. Вони не принизяться заради того, щоб викликати в комусь співчуття. Вони не грають на струнах чужих душ, щоб у відповідь їм зітхали і няньчилися з ними. Вони не говорять: "Мене не розуміють!" або "Я розмінявся на дрібну монету!...", бо все це б'є на дешевий ефект, вульгарне, застаріле, фальшиве...
6. Вони не суєтні, їх не обходять такі фальшиві діаманти, як знайомство зі знаменитостями... Щирі таланти завжди приховуються в затінку, в юрбі, якнайдалі від виставки...
7. Якщо вони мають у собі талант, то шанують його. Вони жертвують для нього спочинком, жінками, вином, суєтою...
8. Вони виховують у собі естетику, не можуть заснути в одязі, бачити на стіні щілини з клопами, дихати поганим повітрям, крокувати обпльованою підлогою... Вони щосили намагаються приборкати й облагородити статевий інстинкт... їм потрібні від жінки: свіжість, добірність, людяність, спроможність бути матір'ю. Вони не "тріскають" горілку мимохідь... бо знають, що вони не свині".
11.3. Авторитет особистості
11.4. Особливості роботи керівника і норми його поведінки.
11.5. Мовленнєвий етикет
11.6. Мовний етикет української науки
РОЗДІЛ 12. ЩОДЕННИЙ ЕТИКЕТ
12.1. Культура поведінки на вулиці, в магазині.
12.2. Правила поведінки у кав'ярні, їдальні, ресторані.
12.3. Як поводитися в транспорті
12.4. На вернісажі, в картинній галереї.