Організація бізнесу - Скібіцький О.М. - 6.2. Вибір бізнес-ідеї

Кожний бізнес розпочинається з бізнес-ідеї. Вибір бізнес-ідеї - це один з найважливіших етапів у створенні власної справи. Помилковий вибір бізнес-ідеї може призвести, в кращому випадку, до втрати вашого часу, а в гіршому - до втрати грошей, які ви можете вкласти у її розвиток. Отже, слід досить серйозно підійти до вибору тієї справи, якою ви плануєте займатись.

Ідея є потенціалом підприємництва. Вдало сформульована ідея може визначити діяльність підприємця на все життя. Однак частіше для продовження підприємництва потрібні все нові й нові ідеї.

Підприємницька ідея - конкретне цілісне знання про доцільність та можливість займатися певним видом підприємницької діяльності, а також чітке усвідомлення мети такої діяльності, шляхів та засобів її досягнення.

Окремими елементами такого цілісного знання є:

o відмова від попереднього виду занять, професії тощо;

o прагнення стати власником, передусім власником підприємства (а, отже, відмова від праці на інших осіб);

o прагнення постійно збільшувати своє багатство шляхом створення товарі і послуг, необхідних для суспільства;

o прагнення в такий спосіб реалізувати свою мету, домогтися визнання у суспільстві й навіть впливу на політику;

o чітке усвідомлення шляхів отримання ресурсів для створення власного підприємства або труднощів при його створені за наявності власних нагромаджень;

o знання певного виду підприємницької діяльності, шляхів створення підприємства у відповідній сфері чи галузі народного господарства;

o вміння вибрати оптимальну організаційну та організаційно-правову форму його існування;

o знання можливих ризиків, які очікують діяльність підприємства та вміння управляти ними, нейтралізувати найгірші негативні сторони;

o вміння організувати облік на підприємстві та знання основ такого обліку;

o знання зовнішніх чинників, які впливають на підприємницьку діяльність; чинного законодавства, форм та засобів економічної політики, конкуренції з боку іноземних товаровиробників.

Успіх підприємництва залежить значною мірою від обраної сфери діяльності, організаційно-правової форми підприємства, стратегії і тактики управління.

Вирішуючи проблему створення нового підприємства, підприємець повинен обрати сферу діяльності, врахувати можливості вкладення в справу власного і позикового капіталів, визначити строки окупності фінансових ресурсів.

Кращим варіантом підприємництва є така сфера, у якій підприємство починає функціонувати першим і є можливість обігнати потенційних конкурентів, визначати асортимент, ціни, залучати клієнтів і замовників. Однак підприємець повинен мати "запасний" варіант напряму діяльності на той випадок, якщо обраний спочатку не приносить успіху.

Варто мати на увазі наявність ряду законодавчих обмежень та заборон по деяких видах підприємницької діяльності. По окремих видах діяльності необхідно мати спеціальний дозвіл (ліцензію).

Крім так званих адміністративних обмежень існують чисто економічні, зв'язані з подоланням вхідних бар'єрів, а саме значний обсяг первісних інвестицій, наднормативний строк окупності капітальних вкладень, протидія конкурентів, високий ступінь ризику і загальна невизначеність в одержанні комерційного результату.

Розробка (придумування) ідей не є основою професійної діяльності підприємця. Але підприємцем може бути лише той, хто здатний на "народження" ідей або чутливий до їх сприйняття.

Аналіз ідей, оцінка реальності втілення при визначених обставинах цілком може виступати як професійна діяльність. Вона може здійснюватися як діяльність консультантів або радників.

Необхідність в ідеях, їх формулюванні, нагромадженні, доборі й аналізі обумовлена потребами, властивими підприємцю. Це прагнення до постійного відновлення виробництва; побоювання упустити ефективний вид діяльності; прагнення до збільшення капіталу і виробництва; підвищення прибутковості виробництва.

Формування нової ідеї є побудова нової комбінації, системи логічних умовиводів, заснованих на нових (з'явившихся або раніше не прийнятих до уваги) фактах.

Вихідною точкою в підприємництві й у створенні нового підприємства часто є ідея нового продукту або послуги, а конкретним проявом ідеї - є саме створення нового товару або послуги.

Новий товар - товар, який принципово відрізняється від наявних на ринку товарів або має серйозні якісні вдосконалення порівняно з товарами-аналогами щодо споживних якостей, дизайну, форми тощо.

Для ухвалення рішення про розробку і просування нового товару (послуги, технологій на продаж) не обійтися без ретельного вивчення стану ринку, положення справ у конкурентів, наукових прогнозів ймовірних змін попиту та пропозиції, купівельної спроможності населення. Важливою є інформація про стан справ в аналогічній сфері діяльності в розвинутих країнах світу, а для одержання такої інформації необхідно використовувати сучасні інформаційні технології. У зв'язку з цим для підприємця може бути корисною рекомендація не завжди боятися закордонних конкурентів, оскільки їх проникнення на внутрішній ринок України пов'язано з чималими транспортними витратами й митними зборами, через що створюються конкурентні переваги для українських аналогів, тим більше, що той або інший товар чи послугу за їхніми споживчими властивостями завжди можна поліпшити, вдосконалити.

Джерелами ідеї підприємницької діяльності (в тому числі ідеї нового товару або послуги) є:

o отримані знання у середній школі та вищому закладі освіти при вивченні економічних дисциплін;

o досвід у цій сфері батьків, родичів та знайомих;

o інформація, отримана із засобів масової інформації (радіо, телебачення, газет, журналів тощо);

o думка споживачів про доцільність мати нові товари, отримувати нові послуги;

o ідеї науковців, які проводять теоретичні та прикладні дослідження;

o відвідування ярмарків і виставок передового досвіду;

o побажання працівників торгівлі системи збуту, осіб, зайнятих рекламою;

o потенційних конкурентів публікації у професіональних виданнях, в тому числі про наявні патенти та ліцензії;

o знання основних способів підтримки державою підприємницької діяльності, якими хотів би скористатися майбутній підприємець.

Джерелом підприємницької ідеї, як це особливо наочно підтверджує японський досвід, можуть стати інформаційні листки патентних бюро і навіть "тривіальна" науково-технічна інформація з вітчизняної та закордонної періодичної преси.

У будь-якому випадку в міру становлення і розвитку початої справи підприємець повинен приділити увагу власній науково-дослідній і дослідно-конструкторській діяльності, якщо він має в структурі підприємства відповідні підрозділи, чи фахівців.

Основою формування підприємницьких ідей є знання про:

1. Товарний ринок;

2. Географічні або структурні "розриви" у системі суспільного виробництва;

3. Досягнення науки і техніки, розвиток НТП;

4. Нові можливості застосування вже виробленого товару або продукту;

5. Не усвідомлені споживачем або поки що не задоволені споживчі запити.

Сутність використання товарного ринку як джерела ідей зводиться до виявлення існуючого на ринку дефіциту і прибутковості зусиль по можливій ліквідації такого дефіциту. Звичайно до цього джерела вдаються підприємці-початківці, які мають малий досвід. Досвідчений підприємець теж аналізує товарний ринок, але звичайно має інші (глибші) цілі.

При використанні як джерело ідей географічних або структурних "розривів" у системі суспільного виробництва підприємець аналізує:

o процес виробництва товару, його окремих компонентів або навіть цілої товарної групи;

o джерело і "маршрут" просування товару від виробника до споживача;

o форму пропозиції товару споживачу.

Ціль цього аналізу: виявлення "розривів" у процесі виробництва - структурні (це виробляється, те не виробляється) або в процесі поставок - географічні (це виробляється в нашій країні, а те ввозиться з-за кордону, чому?). Якщо в результаті виявлення "розривів" підприємець формує ідею і реалізує її, то це означає, що він зумів інтегруватися в процес виробництва.

Звичайно це відбувається у формі організації виробництва товару або окремих його компонентів замість ввезених з-за кордону, налагодження прямих зв'язків з виробником замість існуючих, що включають ряд посередників.

Досягнення науки і техніки як джерело ідей вимагають гарної поінформованості в цій сфері та значної інтелектуальної праці. З одного боку, такий підхід спрямований на пошук конкретних форм сполучення наявних досягнень науки, техніки і технології, з іншого боку - можливостей виробництва нових товарів. Цією діяльністю повинні займатися професіонали. Об'єктом уваги може бути не тільки власне товар, але і технологія його виробництва, виробничий процес.

Нові можливості застосування вже виробленого товару або продукту є специфічним джерелом ідей. У значній мірі поява ідей на базі цього джерела носить випадковий характер. Однак цілеспрямований пошук у цьому напрямку, заснований на творчому підході - теж ефективний метод.

Не усвідомлені споживачем і поки що не задоволені запити, що вгадуються підприємцем, являють собою практично невичерпне джерело ідей. Це грунтується на тому, що будь-яка задоволена потреба породжує нову.

Якщо мислити в масштабах ринку, то забезпечення ним очевидних суспільних потреб призводить до визрівання нових, котрі ще можуть не усвідомлюватися потенційними споживачами. Тому підприємцю важливо прогнозувати майбутній розвиток ринку. Такий прогноз можливий на основі дослідження тенденцій попереднього періоду розвитку ринку й основних напрямків НТП, що мають місце вданий період. Однак варто мати на увазі, що ідеї, засновані на даному джерелі, призводять до проектів з підвищеним ризиком. Проте успішна реалізація таких проектів дозволяє забезпечити довгострокове стійке положення на ринку і високий доход (надприбутки).

Нові ідеї, що відбираються для реалізації, повинні бути обгрунтовані економічно. Цей вибір здійснюється на базі порівняльного аналізу декількох можливих для реалізації ідей. Перед проведенням такого аналізу варто оцінити достатність умов і наявність технічних можливостей для реалізації ідей. Вже на цьому етапі деякі ідеї можуть бути відкинуті (просівання бізнес-ідей). Основним критерієм порівняння ідей є їхня економічна ефективність.

Крім зазначеного оцінюються строки окупності. Але такий підхід є чисто економічним. У реальній діяльності варто враховувати й ряд інших ринкових факторів, пов'язаних з цілями підприємця. Наприклад, стабільне становище на ринку може забезпечити проект, що має максимальний термін окупності. Звідси випливає, що при доборі підприємницьких ідей важливу роль відіграє мета, що керує підприємцем.

Будь-яка ідея може бути реалізована з різною ефективністю. В цьому аспекті для підприємця важливо не упустити наявні можливості, які не завжди ясно проглядаються.

Кожен підприємець обирає свою техніку реалізації бізнес-ідеї. Однак існує загальне правило: при готовності реалізувати ідею доцільно скласти загальну схему цієї реалізації, яка дозволяє виявити, чи все до неї включене; дає можливість сформулювати конкретні питання по кожному етапу й знайти шляхи їх вирішення. Коли загальна схема ясна по всіх позиціях, можна переходити до конкретних попередніх розрахунків, які зручніше за все виконувати в рамках бізнес-плану.

Найкраще вибирати бізнес-ідею методом мозкового штурму: спочатку просто записати усі варіанти видів бізнесу, що приходять у голову, навіть найбільш несподівані та нездійсненні, і тільки після складання великого списку приступити до оцінки їх важливості, вірогідності та вибору. Складати список краще разом з вашими майбутніми компаньйонами, у крайньому випадку, просто з друзями і знайомими. Необхідно стимулювати найбільш оригінальні пропозиції, навіть якщо незрозуміло, як на такій діяльності можна заробляти. Особливо важливо записати все те, чим Ви любите займатися або де маєте досвід діяльності. Для ведення бізнесу перш за все необхідно:

o мати бажання робити бізнес, усвідомлювати мету, заради якої ним буде займатися, а також готовність нести відповідальність за його результати;

o мати вміння, професіоналізм, знання; бажання постійно вчитись та підвищувати свою кваліфікацію;

o ніколи не зупинятись на досягнутому, не опускати руки;

o мати ресурси; розраховуючи лише на власні ресурси, підприємець суттєво зменшує ризики, але в той же час зменшує і можливості бізнесу.

Успіх будь-якого бізнесу залежить від трьох основних складових: особистості підприємця, ідеї бізнесу і ресурсів, які він має в своєму розпорядженні.

Тому, вибираючи свій бізнес, варто оцінити наступні фактори:

Власну особистість

Усі Ваші сильні сторони повинні застосовуватися в обраному Вами бізнесі, а слабкі сторони не впливати на результат. Якщо у Вас гарний художній смак і Ви чудово малюєте, то Вам не варто займатися будівництвом, тому що для нього дуже важливим є організаторські здібності, краще відкрити дизайн-салон. Якщо Ви некомунікабельні, то Вам не варто займатися торгівлею, але виробництву пиломатеріалів некомунікабельність заважати не буде. Вирішіть, яка діяльність Вам до душі, тому що Вам прийдеться присвячувати саме їй більшість свого часу та зусиль.

Досвід та вміння

Найкраще розвивати той вид діяльності, в якому у Вас вже є певний досвід, знання, навички. Багатьох помилок, які допускають підприємці на початковій стадії, можна уникнути. Один із способів - поспілкуватись з власниками існуючих підприємств щодо їх досвіду становлення бізнесу.

Загальну економічну ситуацію

Особливості стану ринку роблять більш прибутковими і зростаючими окремі види бізнесу Наприклад, великий попит на нові квартири і високі темпи будівництва нового житла об'єктивно розширюють ринок побутової техніки (холодильників, пральних машин і ін.) і меблів, тому що переїзд у нову квартиру звичайно супроводжується покупкою нових меблів і побутової техніки. У той же час скорочення народжуваності зменшує попит на освітні послуги для дітей і збільшує конкуренцію на цьому ринку.

Обраний ринок

Окрім того, як що Ви, як підприємець, вмієте і можете щось робити, важливо проаналізувати, які потреби існують у потенційних споживачів і чи зможуть Ваші товари або послуг їх задовольнити; чи будуть потрібним продукти Вашої діяльності та чи захочуть покупці їх купувати. Подумайте, що саме хотіли придбати люди, але не можуть - тому що ніхто їм цього не пропонує. Насправді, потреби потенційних споживачів не так легко виявити. Тому перед тим, як почати свою діяльність, варто проробити портрет потенційного споживача, на якого Ви розраховуєте: який його дохід, чого він надає перевагу, які у нього мотиви для придбання послуг чи товарів, або викликає антипатію тощо. Проведіть невелике дослідження обраного ринку для оцінки обсягів продаж, переваг покупців. Провести його можна у вигляді анкетування, вільної бесіди або спостереження за потенційним клієнтам і конкурентами.

Насиченість конкурентами

По можливості не копіюйте чужий бізнес, кращим варіантом є створення власної ніші на ринку, а знайти її можна лише аналізуючи існуючі потреби споживачів та існуючі пропозиції на ринку. Звичайно, найкраще починати бізнес на ринку, який хоча б перший час буде досить вільним. Краще вибирати вид бізнесу, що недавно зародився, споживачі тільки-но про нього довідалися й у даний момент можна прогнозувати великий ріст ринку. На зростаючому ринку усім місця вистачає і конкуренція невисока.

Не варто вважати, що Вам удасться зробити що-небудь краще за конкурентів без особливих передумов. Ви не зможете зробити ціни нижчими, якщо Ви не володієте якою-небудь унікальною технологією щодо зниження витрат. Проте більшість бізнес-ідей можна трохи модифікувати, щоб зробити їх більш перспективними. Наприклад, продаж канцтоварів (чи встановлення автомата з продажу кави) може здатися не особливо успішним бізнесом, однак, якщо вдасться розмістити торговельну точку у ВУЗІ або в будинку з великою кількістю офісів, то оцінка перспектив істотно покращиться.

Доступ до ресурсів

Під ресурсами слід розуміти не лише гроші, але й наявність потрібного обладнання, приміщення, людей, які будуть працювати разом з Вами, йдучи до спільних цілей, сировини або товарів. Доступ до кращих ресурсів може бути суттєвою перевагою перед існуючими конкурентами.

Досить часто розпочинають власний бізнес, виходячи зі специфіки свого регіону. Сільськогосподарські регіони дають поштовх для розвитку фермерства, близьке розташування до кордону - до торгівлі товарами, які є на ринку сусідньої країни, але ще відсутні на регіональному. Наявність великих підприємств дає змогу створювати малий бізнес навколо них або надавати специфічні послуги цим підприємствам (ремонт і налагодження спеціального устаткування, конструкторські і технологічні послуги, виробництво дрібносерійних комплектуючих тощо), або пропонувати додаткові сервісні послуги до продукції великосерійних виробників, робити її для покупців більш індивідуальною (встановлення додаткового устаткування, поліпшене виконання тощо).

Серед починаючих підприємців користуються популярністю надомні форми діяльності, що є кращими з економічної точки зору, або потребують мінімальних постійних витрат (ательє вдома, макіяж і консультування по іміджу, комп'ютерні технічні послуги).

На етапі вибору бізнес-ідеї слід дуже ретельно проаналізувати свої бажання, вміння, дії та можливості, щоб не припуститись помилки від початку. Якщо ж Ви прийняли для себе рішення, починайте діяти.

6.2.1. Як розробити успішну комерційну ідею
6.2.1.1. Визначіть "бачення" бізнесу
6.2.1.2. Визначіть ваші сильні сторони і чим ви б хотіли займатися.
6.2.1.3. Прорахуйте попит ринку
6.2.2. Як оцінити бізнес-ідею
6.2.3. Попередження розповсюджених помилок
Помилки впровадження бізнес-ідеї
Помилки початківців
6.3. Форми й принципи створення власної справи
1. Занадто швидке оформлення бізнесу
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru