Організація бізнесу - Скібіцький О.М. - 8.2. Структура бізнес-плану

Бізнес-план являє собою документ, у якому описаний бізнес, яким Ви бажаєте займатися і яким чином він стане прибутковим, включаючи деталі щодо дослідження ринку і маркетингової стратегії, а також оцінку ваших конкурентів і декілька фінансових прогнозів.

Бізнес-план зазвичай починається з формулювання ваших намірів і цілей вашого бізнесу, потім випливає частина, у якій показано, яким чином підприємець реалізує ці цілі, включаючи детальний опис маркетингової стратегії. Закінчений бізнес-план також містить формальний прогноз прибутку і витрат та аналіз руху готівки, розроблений для того, щоб показати, що у випадку, якщо справа буде розвиватися, як і очікувалося, то вона принесе прибуток.

Первинним змістом бізнес-плану стане опис, у якому оцінюються всі аспекти економічної життєздатності бізнесу, включаючи опис і аналіз перспектив. Бізнес-план - це один з найважливіших кроків, які обережний підприємець повинен зробити незалежно від розмірів свого бізнесу. Він служить картою його подальшого зростання і розширення.

Бізнес-план містить у собі відповіді на наступні питання:

o На якій стадії знаходиться на дійсний момент ваш бізнес і, чого ви хочете досягти в майбутньому?

o Яким чином ваші головні цілі будуть досягнуті?

o Хто займеться впровадженням плану?

o Які ресурси будуть потрібні для цього?

o У гарного бізнес-плану є дві важливі цілі:

o Він повинний містити опис основ вашої бізнес ідеї;

o Надати фінансові дані, які покажуть, що у вас вийде заробити гроші. Для розробки бізнес плану потрібна інформація про:

o ринки;

o споживачів;

o конкурентів;

o виробничі технології;

o виробничі потужності тощо.

Структура, зміст і формат бізнес-плану залежить від бізнес-ідеї і передбачуваної аудиторії.

Якщо Ви намагаєтеся одержати гроші в інвесторів або взяти позичку в банку, то бізнес-план повинен містити професійний пакет надійної фінансової інформації і ринкових досліджень.

Бізнес-план повинен бути простим, об'єктивним і чесним. На початковому етапі формат бізнес-плану повинен бути ефективним і порівняно легким для подальшого опрацювання.

Наразі немає єдиної "стандартної'' схеми написання бізнес-плану. І це зрозуміло, оскільки можуть бути різними цілі його написання й критерії оцінки тими людьми або організаціями, котрі його розробляють. Проте, цей документ треба складати за певними загальними правилами:

o бізнес-план має бути лаконічний і поданий у зручній для ознайомлення формі;

o бізнес-план для власних потреб складається у вигляді плану дій з описанням усіх кроків;

o бізнес-план для банку має переконувати його працівників, що ви зможете повернути кредит протягом терміну, на який його берете;

o бізнес-план для потенційного партнера має переконувати, що створюваний бізнес буде приносити стабільний дохід протягом довгих років. Партнер повинен зрозуміти з бізнес-плану, що очікується значне зростання обсягів ринку, а виробництво здатне дати певну кількість продукції;

o бізнес-план для інвесторів має показувати, що бізнес-ідея є життєздатна, що ви здатні організувати правильно діяльність, забезпечити необхідний ріст реалізації продукції, маєте необхідні компетенції та зв'язки, і його інвестиції не лише швидко повернуться, а й дадуть очікувані дивіденди;

o навіть, якщо ви звертаєтесь за допомогою у написанні бізнес-плану до спеціалістів, то маєте брати активну участь в його опрацюванні, оскільки зміст бізнес-плану - це докладна схема майбутньої підприємницької діяльності і саме вам при йдеться його реалізовувати. Форма, повнота, характер написання бізнес-плану дають уяву про людину, яка його склала та буде реалізовувати, тому варто приділити цьому достатньо уваги, якщо ви хочете переконати когось в доцільності вашого бізнесу;

o для підготовки бізнес-плану необхідно зібрати чимало інформації, яку попередньо варто проаналізувати (зробити "прикидагу" фінансових результатів) і тільки після цього розпочинати написання проекту.

Структура узагальненого проекту (може використовуватись і для виробництва, і для торгівлі, й для надання послуг) має містити наступні пункти:

1) резюме;

2) характеристика об'єкту інвестування;

3) характеристика продукції (послуг) за проектом;

4) аналіз ринків збуту;

5) аналіз конкурентів та стану конкуренції на конкретному ринку;

6) план маркетингу (стратегія);

7) план і структура виробництва продукції;

8) організаційний план і управління проектом;

9) юридичний план;

10) оцінка ризиків;

11) фінансовий план інвестиційного проекту (стратегія фінансування).

Фактори, які впливають на структуру та зміст основних розділів бізнес-плану:

o цілі його створення;

o вимоги сторони, для якої розробляється бізнес-план;

o власне специфіка самого проекту (наприклад, виробництво чи послуги);

o кваліфікації розробника;

o інші фактори.

Чого не варто відображати в бізнес-плані:

o робити нереалістичні прогнози;

o недооцінювати труднощі розвитку бізнесу;

o недооцінювати рівень конкуренції;

o застосовувати вузькоспеціалізовану лексику (наприклад, для описання продукції чи послуг, технологічних процесів);

o включати в бізнес-план інформацію суворо конфіденційного характеру;

o не зважено підходити до викладення ризиків (акцент - на запобіганні можливим ризикам, а не на їхньому детальному описі).

Зазвичай поданий взірець структури бізнес-плану є досить розгорнутим, проте він дає загальну схему, яку ви можете використати для написання будь-якого бізнес-плану, використовуючи ті пункти, що стосуються саме вашого проекту. В невеликому проекті можна представляти інформацію в дещо спрощеному вигляді. Все залежить від того, для кого і для чого ви розробляєте бізнес-план.

8.3. Зміст основних складових бізнес-плану
8.3.1. Резюме (можливості фірми)
8.3.2. Характеристика об'єкту інвестування
8.3.3. Характеристика продукції за проектом
8.3.4. Аналіз ринку збуту товарів (послуг)
8.3.5. Аналіз конкурентів
8.3.6. План маркетингу
8.3.6.1. Визначення попиту і можливості ринку
8.3.6.2. Конкуренція й інші зовнішні чинники
8.3.6.3. Стратегія маркетингу
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru