У літературних джерелах немає загальновизнаного формулювання терміна "методологія". її визначають: як вчення, науку про загальні методи; як комплекс заходів по дослідженню та практичному використанню методів [7,8]; як адекватне поняття парадигми складної сукупності світоглядів [9]; шляхом ототожнення з методом, - і як самостійну категорію не виділяють [10-15].
Методологію економічного аналізу можна визначити як загальний підхід до економічного аналізу, який містить: теорію економічного аналізу (теоретичною основою економічного аналізу є економічна теорія та діалектичний матеріалізм); об'єкт і предмет економічного аналізу; його принципи та методи; класичні цілі та задачі економічного аналізу; його організаційне, методичне та інформаційне забезпечення. Тобто методологія економічного аналізу - це синтез указаних складових частин. Задачами методології економічного аналізу є вивчення: закономірностей розвитку; способів (методів і прийомів) дослідження; взаємозв'язків у сфері господарської діяльності.
Методика економічного аналізу як складова частина його методології відображає доцільну послідовність виконання аналітичних задач і супроводжується дотримуванням принципів аналізу та вибором конкретних методів аналізу щодо вирішення поставлених задач. Принцип комплексного підходу до аналізу потребує використання системи методик економічного аналізу, до якої належать: типова методика, що містить загальні підходи та положення; галузеві методики, які розробляються на основі типової та враховують специфіку конкретної галузі; окремі методики аналізу конкретних проблем (наприклад, кризових ситуацій, аналіз конкурентоспроможності продукції та ін.); методики внутрішнього користування в межах підприємства або банку.
Метод - від грецького methodos - дослідження. Методом економічного аналізу є спосіб вивчення стану, складу, зміни (динаміки) та взаємозв'язків господарських явищ та процесів. Метод "відповідає" на запитання - як їх вивчати та аналізувати? У методі економічного аналізу поєднуються позитивні об'єктивні закономірності з цілеспрямованістю аналітика щодо зміни, перетворення, поліпшення досвіду економічної діяльності завдяки впровадженню визначених резервів підвищення її ефективності.
На відміну від принципів економічного аналізу, яких слід дотримуватися, методи обираються і застосовуються аналітиком самостійно. Цей вибір визначається: ціллю аналізу та його задачами; характером явищ та процесів господарської діяльності металургійного підприємства, яке досліджується; видом економічного аналізу; умовами виконання та часом на його проведення; наявними засобами; кваліфікацією аналітика та ін. При цьому принцип комплексного підходу до економічного аналізу потребує системного використання методів економічного аналізу.
Основні терміни та поняття
Категорія економічного аналізу; термінологічний апарат; теорія економічного аналізу; учасники ринку; предмет, об'єкт та суб'єкт економічного аналізу; аналітичні показники; причини, фактори діяльності; резерви діяльності; економічна інформація; причинно-наслідкові зв'язки; організація аналітичної роботи; цілі економічного аналізу; задачі внутрішнього економічного аналізу; задачі зовнішнього економічного аналізу; принцип економічного аналізу; сукупність принципів економічного аналізу; угрупування принципів економічного аналізу; загальнонаукові принципи; загальні принципи менеджменту; специфічні принципи економічного аналізу; методологія та методика економічного аналізу; методи економічного аналізу;
3.1. Класифікація видів економічного аналізу
3.2. Стисла характеристика видів економічного аналізу
Розділ 4. Система методів та прийомів економічного аналізу діяльності металургійного підприємства
4.1. Системний підхід до вибору та застосування методів економічного аналізу
4.2. Сутність та області використання традиційних методів і прийомів економічного аналізу
4.3. Сутність та області використання економіко-математичних методів аналізу
4.4. Методи стратегічного аналізу
Розділ 5. Організація аналітичної роботи
5.1. Форми організації економічного аналізу