Підготовка до екзаменів розпочинається з продумування вчителем та оптимізації уроків узагальнюючого повторення, організації поточного, тематичного і підсумкового повторення. Передбачливі вчителі паралельно з вивченням нового навчального матеріалу постійно узагальнюють раніше вивчений, використовують його як опорну основу для нового навчального пізнання, розглядають у світлі щойно сформованих знань.
У період підготовки до екзаменів необхідно раціонально використати засоби навчальних кабінетів. Для цього доцільно відібрати, підготувати, відремонтувати найнеобхідніше: таблиці, схеми, роздаткові матеріали - насамперед те, що пов'язане з узагальненням значних обсягів навчального матеріалу. Принесе користь і спеціально оформлений куточок Дотуємося до екзаменів", де можна демонструвати кращі зразки учнівських робіт, особливо творчих, запропонувати список рекомендованої для поза клас його читання додаткової літератури тощо.
Методика проведення екзамену.
Усний екзамен, як правило, розпочинається із вступного слова вчителя, який нагадує порядок проведення випробувань, правила поведінки учнів на екзамені. Важливо підбадьорити їх, створивши таку психологічну атмосферу, яка б забезпечувала розкриття мнемічних резервів учнів, а не їхнє згортання. Оскільки початок екзамену "задає тон" усій роботі, доцільніше першими викликати відповідати сильніших учнів.
Необхідною умовою успішного проведення усного екзамену є вміння вчителя уважно вислуховувати учня, не перебивати його до завершення відповіді, вибір додаткових питань з метою виправлення допущених під час відповіді помилок, доброзичливе ставлення до того, хто відповідає. Час, визначений для усної відповіді учня, який екзаменується, повинен бути достатнім для повного висвітлення поставлених в екзаменаційному білеті питань. Зазвичай він знаходиться у межах 10-20 хвилин. Якщо під час екзамену учні знаходяться в приміщенні, де йде екзамен, для них оголошується через кожну годину перерва. Однак кращі умови створюються тоді, коли в кімнаті для екзаменів знаходяться тільки ті учні, які готуються до відповіді.
Письмовий екзамен також розпочинається із вступного слова вчителя про порядок його проведення. Традиційно, згідно з інструкцією про проведення екзаменів, пакети з текстами письмових робіт із математики розкриває голова екзаменаційної комісії у присутності її членів за годину до початку екзамену, з темами для літературних творів - у присутності екзаменаційної комісії безпосередньо перед початком екзамену.
Необхідність попередження суб'єктивізму в оцінці знань учнів під час екзаменів в останні роки диктують певні зміни в їхній підготовці і проведенні.
Веде екзамен учитель. Спираючись на знання учнів, він регулює стосунки з ними членів екзаменаційної комісії, зберігаючи за собою право вирішального слова під час оцінювання знань підопічних.
Важко дати визначальні рецепти на всі складні ситуації, які можуть виникнути в ході оцінювання учнівських знань. Вирішальним тут є всебічне знання учня, його потенційних можливостей, характеру навчальної праці впродовж усього року.
Проблема оцінювання рівня засвоєння учнем досвіду творчої діяльності та досвіду емоційно-ціннісного ставлення до світу.
Академік Б.М.Неменський у своїй статті "Шляхи олюднення школи", як уже згадувалося, зауважував, що названі компоненти змісту шкільної освіти не наслідуються через знання, уміння і навички. Для них потрібен інший інструментарій - дидактичні принципи художності та емоційності. На жаль, перевірка та оцінка цих компонентів змісту, незважаючи на те, що воші є, як зауважує вчений, визначальними як для суспільства загалом, так і для" кожної особистості зокрема, не передбачуються ні випускними екзаменаційними випробуваннями, ні вступними конкурсними.
Однак у педагогічній практиці творчі педагоги знаходять шляхи їхньої реалізації та оцінювання.
Досвід емоційно-ціннісного ставлення до світу.
Формування в учнів самоконтролю та самооцінки.
3.10. Форми навчання
Урок - основна форма навчання.
Вимоги до уроку як основної організаційної форми навчально-пізнавальної діяльності школярів.
Основні елементи уроку.
Форми роботи на уроці.
Індивідуальна форма роботи.
Фронтально-колективна робота.