Аудит: організація і методика - Огійчук М.Ф. - 4.4. Особливості маркетингового аудиту

Аудиторський контроль за видами можна розділити на дві групи: за ознаками; за змістом і функціями.

Стратегічний аудит вирішує питання стратегічного розвитку фірми. Даний вид аудиту також можна класифікувати за такими видами:

* стратегічний аналіз;

* маркетинговий аудит.

Маркетинг визначає динамічну систему прогнозованого бізнесу. Тому виробничі фірми часто вирішують свої перспективні проблеми за допомогою маркетингового аудиту.

Маркетинговий аудит - це комплексне, системне дослідження економічного, політичного і демографічного середовища фірми, її стратегічних, виробничих планів з метою виявлення проблем, які з'явилися, та надання рекомендацій для подальшого планування діяльності.

Для аудиторської перевірки замовник, як правило, надає всі необхідні документи: поточні і перспективні плани фінансової діяльності, бухгалтерські звіти за кілька років, оперативні звіти, дані синтетичного та аналітичного обліку, статистичну звітність.

Після детального вивчення даних документів аудитори складають план маркетингового аудиту, який, як правило, включає такі розділи:

- аудит маркетингового середовища;

- аудит мікросередовища;

- аудит стратегії маркетингу;

- аудит результативності маркетингу.

Під час вивчення маркетингового середовища розглядаються, у першу чергу, демографічні фактори, коли встановлюється зростання чисельності чи її поступове зниження. Це необхідно для визначення наявності трудових ресурсів і рівня купівельної спроможності населення та інших показників. Крім цього, визначаються економічні, природні, науково-технічні, політичні і культурні фактори. Усі вони також значною мірою впливають на розвиток і становлення бізнесу конкретного підприємства або фірми.

Наявність ринків збуту - найважливіший фактор перспективного процвітання торгових фірм і окремих клієнтів для оптового збуту. При наявності конкурентів звертають увагу на підвищення рівня якості і оптимальне встановлення цін на свою продукцію. Не виключають і вивчення також такого фактора, як наявність стабільних та більш економічно сильних постачальників.

Вивчення питання стратегії маркетингу також займає важливе місце. Воно пов'язане з розглядом програми діяльності фірми, ефективності менеджменту, процесу заготівлі і процесу виробництва.

Вивчення факторів результативності маркетингу пов'язане з розглядом маркетингового контролю, аналізом прибутковості, встановленням ціни, поставки реклами, порядку стимулювання збуту і організації пропаганди. Без аналізу, реклами і маркетингового контролю результативність діяльності підприємства і ринкові можливості можуть бути стрімко знижені, а конкурентні переваги ослаблені, оскільки знижене зростання товарно-ринкової діяльності.

Роль постійного внутрішнього контролю за маркетинговою діяльністю підприємства очевидна. Він повинен здійснюватися як за виконанням планів виробництва, так і за формуванням прибутку кожного структурного підрозділу.

Для виконання рекомендацій під час здійснення маркетингового аудиту дуже важливо, щоб не знижувалася роль кожного виду аудиту. Використання ретроспективного і операційного аудиту впливає на успішний розвиток підприємства. Так, підсумки своєчасно проведеного операційного аудиту допомагають розкрити питання функціональної, організаційної і системної проблеми окремих підрозділів підприємства. Цей вид аудиту можна назвати "управлінським аудитом" або "аудитом господарської діяльності", оскільки мета під час його перевірки полягає в тому, щоб допомогти господарській системі вийти на більш високий рівень ефективності і продуктивності, як у найближчий час, так і на перспективу.

Таким чином, операційний аудит є початком маркетингового аудиту, коли мова йде про дослідження таких питань, як вивчення рівня кваліфікації персоналу, ефективності виробництва окремих видів продукції, продуктивності праці та ін.

Під час проведення маркетингового і операційного аудиту велике значення надається тісному зв'язку досліджень між окремими видами перевірки. Тому необхідно, щоб висновки, зроблені при кожному виді аудиту, мали сполучну ланку в результаті поставленої мети досліджень, для цього важливо, щоб аудит проводився при постановці багатопредметності, комісійних і регламентуючих завдань.

4.5. Консалтинг
РОЗДІЛ 5. АУДИТОРСЬКИЙ РИЗИК І ОЦІНЮВАННЯ СИСТЕМИ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ
5.1. Аудиторський ризик
5.2. Ризик внутрішнього контролю (спадковий ризик), ризик контролю, ризик невиявлених помилок
Властивий ризик
Ризик контролю
Ризик невиявлення
5.3. Оцінка аудиторського ризику
5.4. Моделі ризику
5.5. Внесення корективів у план аудитора
© Westudents.com.ua Всі права захищені.
Бібліотека українських підручників 2010 - 2020
Всі матеріалі представлені лише для ознайомлення і не несуть ніякої комерційної цінностію
Электронна пошта: site7smile@yandex.ru