Види фірм (підприємств) можна класифікувати за різними критеріями. Розглянемо найпоширеніші з них.
Залежно від основних форм власності визначають приватні, колективні та державні фірми (підприємства). Відповідно до ст. 2 Закону України "Про підприємства в Україні" в Україні можуть діяти такі підприємства:
— приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи;
— колективне підприємство, засноване на власності трудового колективу підприємства;
— господарські товариства (акціонерні товариства відкритого та закритого типу, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства);
— підприємство, засноване на власності об'єднання громадян;
— комунальне підприємство, засноване на власності відповідної територіальної громади;
— державне підприємство, засноване на державній власності, у томі числі казенне підприємство. Державне підприємство, яке не підлягає приватизації, може бути перетворено на казенне, якщо, по-перше, воно здійснює виробничу або іншу діяльність, яку згідно з законодавством може здійснювати тільки державне підприємство; по-друге, головним споживачем продукції підприємства (понад 50%) є держава; по-третє, підприємство є природною монополією.
За розміром фірми (підприємства) поділяють на малі, середні, великі. Головним критерієм розміру фірми є кількість працюючих. Наприклад, у США до малих підприємств належать підприємства, на яких зайнято до 500 робітників, в Японії — до 300 робітників. В Україні, відповідно до ст. 2 Закону України "Про підприємства в Україні" до малих підприємств належать підприємства:
— у промисловості та будівництві — з кількістю працюючих до 200 осіб:
— в інших галузях виробничої сфери — з кількістю працюючих до 50 осіб;
— у науці та науковому обслуговуванні — з кількістю працюючих до 100 осіб;
— у галузях невиробничої сфери — з кількістю працюючих до 25 осіб;
— у роздрібній торгівлі — з кількістю працюючих до 15 осіб. Слід пам'ятати, що згідно з законодавством України
підприємство може також мати статус суб'єкта малого підприємництва — юридичної особи. У цьому разі на підприємстві середньооблікова кількість працюючих за рік має не перевищувати 50 осіб, а обсяг виручки від реалізації продукції — не перебільшувати 1 млн грн.
За видом господарської діяльності та характером здійснюваних операцій фірми (підприємства) бувають виробничі, торговельні, транспортні, фінансові, науково-дослідницькі та інноваційні, консалтингові тощо.
За сферою діяльності фірми (підприємства) поділяються на одногалузеві та багатогалузеві. Перші у свою чергу мають такі різновиди: 1) фірми, що діють лише на одній стадії виробничого процесу кінцевого продукту; 2) фірми, що діють на кількох стадіях виробничого процесу кінцевого продукту; 3) фірми, що діють на всіх стадіях виробничого процесу кінцевого продукту.
Багатогалузеві фірми можуть бути комбінатами — фірми, що включають підприємства різних, але технологічно тісно пов'язаних галузей; диверсифікованими фірмами — фірми, які об'єднують підприємства різних галузей, але мають галузеве ядро, профілюючий вид діяльності; конгломератами — фірми, які об'єднують підприємства різних галузей без чіткого технологічного зв'язку між ними, фірми, що не мають профілюючого виду діяльності. Слід також зазначити, що фірми можуть бути національними, багатонаціональними — фірми, які є міжнародними за сферою діяльності та за належністю капіталу; транснаціональними — фірми, що є міжнародними за сферою діяльності і національними за належністю капіталу.
§ 1. Економічні витрати підприємства: сутність та види
§ 2. Доходи підприємства. Беззбитковість та рентабельність підприємства
§ 3. Ціна, її суть та значення у ринковій економіці. Основні фактори, що обумовлюють формування ціни на продукцію підприємства (фірми)
§ 4. Цінові стратегії підприємства (фірми). Особливості цінової політики
Глава 11. Ринок праці. Заробітна плата
§ 1. Ринок праці. Попит на працю. Пропозиція праці. Економічна природа заробітної плати
§ 2. Структура індивідуального ринку праці: рівень заробітної плати та зайнятість. Ринок праці з досконалою і недосконалою конкуренцією
§ 3. Організація оплати праці в Україні
§ 4. Реформа оплати праці в Україні та особливості її проведення