10.2.1. Нормативна база обліку розрахунків з бюджетом
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про розрахунки з бюджетом, правила та порядок нарахування та сплати податків регламентується багатьма нормативно-правовими актами. Основні з них є:
1. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. №996-ХІУ.
2. П(С)БО 11 "Зобов'язання".
3. Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-УІ.
4. "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", затверджено Наказом МФУ від 01.11.2011 р. № 1379.
5. "Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення", затверджено наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1002.
6. "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" затверджено наказом МФУ від 25.11.2011 р. № 1492.
7. "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств" затверджено наказом МФУ від 28.09.2011 р. № 1213.
10.2.2. Сутність та класифікація податків
Податки - це обов'язкові платежі підприємств та окремих осіб в державний або місцевий бюджети.
Податок - обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний у порядку і на умовах, що визначаються законами України.
Податки класифікують:
1) за рівнем державних структур:
o загальнодержавні;
o місцеві;
2) за формою оподаткування:
o прямі - встановлюються безпосередньо щодо платників, розмір податків залежить від масштабів оподаткування (податок на доходи фізичних та юридичних осіб, податок на прибуток підприємства);
o непрямі - встановлюються у цінах продукції, товарів, послуг. Їх розмір для окремого платника прямо не залежить від його доходів (ПДВ, акцизний податок, мито);
3) за економічним змістом об'єкта оподаткування:
o податки на доходи - стягуються з доходів фізичних та юридичних осіб (податок на прибуток підприємства);
o податок на майно - встановлюється щодо рухомого та нерухомого майна (плата за землю, збір за першу реєстрацію транспортного засобу); податок на споживання - стягується у вигляді прямих та непрямих податків (акцизний податок, мито).
Порядок нарахування і сплати загальнодержавних податків регулюється відповідними законами України, місцевих податків і зборів - регламентується рішеннями органів місцевого самоврядування.
10.2.3. Податок на прибуток
Згідно з розділом ІІІ Податкового кодексу України платниками податку на прибуток є всі суб'єкти підприємницької діяльності (в тому числі бюджетні та громадські організації), які одержують прибуток від господарської діяльності, нерезиденти, а також філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що зобов'язані мати окремий банківський рахунок та вести окремий облік результатів діяльності.
Ставка податку на прибуток складає 21% від об'єкта оподаткування.
Об'єктом оподаткування є:
- прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду;
- дохід (прибуток) нерезидента із джерелом походження з України, що підлягає оподаткуванню згідно зі ст. 160 розділу III ПКУ.
Податок =( доходи - собівартість реалізованих товарів (робіт, послуг) - інші витрати звітного податкового періоду) o 21%.
Первинними документами по обліку податку на прибуток є розрахунок бухгалтерії. Щоквартально подається декларація з податку на прибуток, що містить додатки. У декларації відображаються показники доходів і витрат, які підприємство отримало чи понесло у звітному періоді. Результативним показником даної звітної форми є сума податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету.
Облік податку на прибуток ведеться на рахунку 641 за відповідним субрахунком, який встановлюється підприємством.
10.2.5. Відображення операцій по розрахунках з бюджетом на рахунках бухгалтерського обліку
ТЕМА 11. ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ
11.1. Поняття та класифікація власного капіталу
11.2. Нормативно-законодавче забезпечення обліку власного капіталу
11.3. Документальне забезпечення господарських операцій з обліку власного капіталу
11.4. Аналітичний і синтетичний облік власного капіталу
ТЕМА 12. ОБЛІК ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ
12.1. Поняття та класифікація фінансових інвестицій
Поняття фінансових інвестицій