Закон визначає загальні засади благодійництва, створює умови для діяльності благодійних організацій відповідно до законодавства України.
Благодійництво – добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги. Специфічними формами благодійництва є меценатство і спонсорство.
Благодійна організація – недержавна організація, головною метою якої є благодійна діяльність в інтересах суспільства або окремих категорій осіб.
Меценатство – добровільна безкорислива матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними особами набувачів благодійної допомоги.
Спонсорство – добровільна матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами набувачів благодійної допомоги з метою популяризації виключно свого імені (найменування), знака для товарів і послуг.
Благодійництво, благодійна діяльність здійснюються на засадах законності, гуманності, спільності інтересів і рівності прав її учасників, гласності, добровільності та самоврядування.
Діяльність благодійників і благодійних організацій має суспільний характер, що не суперечить їх взаємодії з органами державної влади і не позбавляє права на отримання державної допомоги.
Фізичні та юридичні особи можуть займатися благодійництвом самостійно або разом із благодійними організаціями, зареєстрованими у встановленому законодавством порядку.
Президент України, депутати, посадові та службові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також члени їх сімей можуть займатися благодійництвом і благодійною діяльністю тільки у межах отриманих і задекларованих доходів.
Якщо міжнародним договором України передбачені інші правила, які відрізняються від встановлених законодавством України про благодійництво та благодійні організації, то застосовуються правила міжнародного договору, згоду на обов'язковість яких надає Верховна Рада України.
Благодійництво, благодійна діяльність здійснюються у таких основних напрямах:
– сприяння практичному здійсненню загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм, що спрямовані на поліпшення соціально-економічного становища;
– поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також надання допомоги особам, котрі через фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів; надання допомоги громадянам, які постраждали внаслідок стихійного лиха, екологічних, техногенних та інших катастроф, у результаті соціальних конфліктів, нещасних випадків, а також жертвам репресій, біженцям;
– сприяння розвитку науки й освіти, реалізації науково-освітніх програм, надання допомоги вчителям, ученим, студентам, учням;
– сприяння розвитку культури, у тому числі реалізації програм національно-культурного розвитку, доступові усіх верств населення, особливо малозабезпечених, до культурних цінностей і художньої творчості;
– надання допомоги талановитій творчій молоді;
– сприяння охороні і збереженню культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам 'яток історії та культури, місць поховання;
– надання допомоги у розвитку видавничої справи, засобів масової інформації, інформаційної інфраструктури;
– сприяння розвитку природно-заповідного фонду та природоохоронної справи;
– сприяння розвитку охорони здоров'я, масової фізичної культури, спорту і туризму, пропагування здорового способу життя, участь у наданні медичної допомоги населенню та здійснення соціального догляду за хворими, інвалідами, одинокими, людьми похилого віку та іншими особами, які через свої фізичні, матеріальні чи інші особливості потребують соціальної підтримки та піклування;
– сприяння захисту материнства і дитинства, надання допомоги багатодітним та малозабезпеченим сім'ям.
Конкретні напрями благодійництва та благодійної діяльності визначаються благодійниками і статутами (положеннями) благодійних організацій.
Засновниками (засновником) благодійної організації можуть бути громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років, а також юридичні особи незалежно від форм власності.
Органи державної влади та місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи та організації України, що фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) благодійної організації.
Засновник благодійної організації приймає рішення про заснування благодійної організації, затверджує статут (положення), формує орган управління організацією, заслуховує звіти наглядової ради стосовно контролю за цільовим використанням коштів і майна благодійної організації, вирішує інші питання, віднесені законом та статутом (положенням) благодійної організації до його компетенції.
Благодійні організації можуть утворюватися у таких організаційно-правових формах: членська благодійна організація; благодійний фонд; благодійна установа; інші благодійні організації (фундації, місії, ліги тощо).
Конкретну організаційно-правову форму благодійних організацій визначають засновники (засновник).
Благодійні організації утворюються і діють за територіальним принципом і поділяються за своїм статусом на всеукраїнські, місцеві та міжнародні.
До всеукраїнських благодійних організацій належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію всієї України та які мають свої відділення (філії, представництва) у більшості областей України.
До місцевих належать благодійні організації, які діють на території відповідного регіону або адміністративно-територіальної одиниці.
До міжнародних належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави.
Зареєстровані всеукраїнські та міжнародні благодійні організації мають право створювати відділення, філії, а також представництва у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів
України. Територія діяльності благодійної організації визначається відповідно до її статуту (положення).
Благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Державну реєстрацію всеукраїнських та міжнародних благодійних організацій здійснює Міністерство юстиції України, а місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій – відповідні місцеві органи виконавчої влади.
За державну реєстрацію благодійної організації вноситься плата, розмір якої встановлює Кабінет Міністрів України, але вона не може бути більшою трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Для державної реєстрації благодійної організації подаються такі документи: заява засновників (засновника), чи їх уповноважених; статут (положення); протокол установчих зборів (з'їзду, конференції); відомості про засновників (засновника) та органи управління благодійної організації; відомості про місцеві відділення (філії, представництва) благодійної організації; документ, що засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію.
Заява про державну реєстрацію благодійної організації розглядається у двомісячний термін з дня подання усіх потрібних документів. Про результати розгляду у 10-денний термін повідомляється заявнику. Орган, який здійснює державну реєстрацію, може проводити перевірку відомостей поданих у документах. За результатами розгляду заяви приймається рішення про державну реєстрацію або відмову в ній. Після державної реєстрації благодійної організації засновникам (засновнику) видається свідоцтво про реєстрацію за зразком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Зареєстрована благодійна організація вноситься до реєстру благодійних організацій, який веде орган, що здійснює державну реєстрацію, з присвоєнням відповідного номера. Порядок ведення реєстру встановлює Кабінет Міністрів України. Дані щодо реєстру благодійних організацій, зареєстрованих Міністерством юстиції України, оприлюднюються в офіційних виданнях.
Благодійна організація зобов'язана після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у податкових органах за її місцезнаходженням.
Про зміни у статутних документах благодійна організація повідомляє у 10-денний термін до органу, що здійснює реєстрацію.
Рішення про державну реєстрацію благодійної організації може бути анульоване у судовому порядку у разі встановлення органом, що реєструє, факту фальсифікації установчих документів.
Не допускається реєстрація декількох благодійних організацій під однією і тією самою назвою.
Якщо із заявою про державну реєстрацію звертаються благодійні організації, що мають одну і ту саму назву, перевага надається тій благодійній організації, яка першою подала заяву про реєстрацію.
Порушення встановленого нормативно-правовими актами України порядку створення благодійної організації або наявність раніше зареєстрованої благодійної організації під такою самою назвою є підставою для відмови у державній реєстрації.
Не вважається підставою для відмови в державній реєстрації благодійної організації надання їй юридичної адреси громадянином за місцем його проживання.
Рішення про відмову в державній реєстрації благодійної організації може бути оскаржене у судовому порядку відповідно до законодавства України.
Реорганізація благодійної організації здійснюється за рішенням її вищого органу управління відповідно до вимог статуту (положення). Під час реорганізації благодійної організації її права й обов'язки переходять до правонаступників. Благодійна організація не може бути реорганізована в юридичну особу, метою діяльності якої є одержання прибутку. Ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.
Благодійна організація діє на підставі статуту (положення), в якому зазначаються:
– назва, місцезнаходження, статус та організаційно-правова форма благодійної організації;
– предмет, цілі, завдання та основні форми благодійної діяльності;
– порядок утворення і діяльності органів управління благодійної організації;
– джерела фінансування та порядок використання майна і коштів благодійної організації;
– порядок внесення змін до статуту (положення) благодійної організації;
– порядок реорганізації або ліквідації благодійної організації, використання її майна і коштів у разі припинення діяльності;
– умови і порядок прийняття у члени благодійної організації та вибуття з неї;
– права й обов'язки членів благодійної організації.
До статуту (положення) можуть включатися й інші положення, пов'язані з особливостями діяльності благодійної організації. Статут (положення) благодійної організації не має суперечити законодавству України.
З метою здійснення благодійної діяльності благодійні організації мають право:
– самостійно вирішувати питання про надання благодійної допомоги її набувачам, використовувати цільові пожертвування, що подаються благодійниками на реалізацію благодійної програми згідно з умовами цього пожертвування;
– утворювати відповідно до законодавства України свої відділення, філії, представництва;
– об'єднуватися у спілки, асоціації та інші об'єднання, що створюються на добровільній основі та сприяють виконанню статутних завдань;
– обмінюватися інформацією та спеціалістами з відповідними організаціями зарубіжних країн;
– організовувати збір благодійних пожертвувань та внесків від фізичних та юридичних осіб, іноземних держав і міжнародних організацій;
– самостійно визначати форми, об'єкти, суб'єкти й обсяги благодійної допомоги;
– відкривати рахунки (у національній та іноземній валютах) в установах банків;
– засновувати засоби масової інформації, підприємства й організації, займатися видавничою діяльністю;
– бути членом інших благодійних організацій;
– мати власну символіку, яка підлягає державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про об'єднання громадян" для реєстрації символіки об'єднань громадян;
– популяризувати своє ім'я (назву), символіку;
– мати інші права згідно із законодавством України.
Благодійна організація зобов'язана забезпечити виконання статутних завдань, вільний доступ до своїх звітів, документів про господарську та фінансову діяльність. Засновники та працівники благодійної організації не мають права отримувати матеріальних переваг і додаткових коштів у зв'язку зі своїм становищем у цій організації, крім тих, що передбачені законом.
Благодійна програма приймається благодійною організацією і є комплексом благодійних заходів, спрямованих на вирішення завдань, що відповідають статутним цілям організації.
На фінансування благодійних програм мають використовуватися всі надходження за фінансовий рік від підприємств і організацій, які перебувають у власності благодійної організації, за винятком адміністративно-господарських витрат, пов'язаних із функціонуванням благодійної організації. За умови реалізації довгострокових програм використання коштів здійснюється відповідно до термінів, визначених цими програмами.
Благодійна допомога може надаватися набувачам у вигляді:
– одноразової фінансової, матеріальної та іншої допомоги;
– систематичної фінансової, матеріальної та іншої допомоги;
– фінансування конкретних цільових програм;
– допомоги на основі договорів (контрактів) про благодійну діяльність;
– дарування або дозволу на безоплатне (пільгове) використання об'єктів власності;
– дозволу на використання своєї назви, емблеми, символів;
– надання безпосередньої допомоги особистою працею, послугами чи передачі результатів особистої творчої діяльності;
– взяття на себе витрат на безоплатне, повне або часткове утримання об'єктів благодійництва;
– інших заходів, не заборонених законом.
Здійснення благодійними організаціями благодійної діяльності у вигляді надання конкретних послуг (виконання робіт), що підлягають обов'язковій сертифікації або ліцензуванню, допускається після такої сертифікації або ліцензування в установленому законодавством України порядку.
Вищий орган управління благодійної організації – це колегіальний орган (загальні збори, з'їзд, конференція), який здійснює свої повноваження згідно зі статутом (положенням) благодійної організації.
До компетенції вищого органу управління благодійної організації належать затвердження статуту (положення) благодійної організації, внесення змін до нього, обрання виконавчого та контрольного органів благодійної організації, затвердження благодійних програм, визначення основних напрямів діяльності благодійної організації, прийняття рішень про реорганізацію та ліквідацію благодійної організації і вирішення інших питань, що передбачені статутом (положенням) про благодійну організацію.
Виконавчим органом благодійної організації є правління (комітет). Повноваження правління (комітету) визначаються статутом (положенням) благодійної організації. Для забезпечення поточної діяльності благодійної організації призначається адміністративно-виконавчий орган на чолі з президентом (директором), повноваження якого визначаються статутом (положенням).
Розпорядчі та контролюючі функції в благодійній організації виконує наглядова рада, персональний склад якої визначають засновники (засновник).
Члени виконавчого органу благодійної організації, крім президента (директора), не одержують заробітну плату за роботу в цьому органі. Витрати, обумовлені виконанням статутних обов'язків у цих органах, можуть бути відшкодовані за рахунок коштів благодійної організації за рішенням правління (комітету).
На працівників апарату благодійної організації поширюється законодавство України про працю, соціальне забезпечення і соціальне страхування.
У власності благодійної організації можуть перебувати рухоме і нерухоме майно, матеріальні та нематеріальні активи, кошти, а також інше майно, придбане на законних підставах.
Благодійна організація має право здійснювати щодо майна та коштів, які є в її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям та законодавству України.
Майно та кошти благодійних організацій становлять:
– внески засновників (засновника) та інших благодійників;
– благодійні внески і пожертвування, що мають цільовий характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній формах;
– надходження від проведення благодійних кампаній зі збору благодійних пожертвувань, благодійних масових заходів, благодійних лотерей та благодійних аукціонів з реалізації майна та пожертвувань, які надійшли від благодійників;
– доходи від депозитних вкладів та цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації;
– інші джерела, не заборонені законодавством України.
Джерелом формування майна та коштів благодійної організації не можуть бути кредити. Майно та кошти благодійної організації не можуть бути предметом застави.
Благодійна організація здійснює господарську діяльність, спрямовану на виконання її статутних цілей та завдань. Благодійна організація є самостійною у прийнятті господарських рішень, визначенні умов оплати праці працівників апарату благодійної організації, використанні власних фінансових і матеріальних ресурсів відповідно до вимог законодавства.
Розмір витрат на утримання благодійної організації не може перевищувати 20 % кошторису цієї організації в поточному році.
Фізичні та юридичні особи, які віддають частину своїх прибутків, заощаджень або майна на благодійну діяльність, користуються податковими та іншими пільгами відповідно до законодавства України.
Благодійні організації, що функціонують лише за рахунок членських внесків і добродійних пожертвувань, звільняються від сплати податків та інших платежів до бюджету і спеціальних фондів.
Благодійна організація обліковує на окремих банківських рахунках кошти для господарської та благодійної діяльності як в національній, так і в іноземній валютах. Порядок відкриття та ведення банківських рахунків благодійних організацій встановлює Національний банк України.
Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України. Фінансова діяльність, спрямована на благодійництво, не розглядається як підприємницька або інша прибуткова діяльність. Надходження благодійної організації від фінансової діяльності спрямовуються виключно на благодійництво і забезпечення господарської діяльності у розмірах та порядку, передбачених законом.
Контроль за діяльністю благодійних організацій, у тому числі порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції.
Контролюючі органи виконавчої влади у межах своїх повноважень мають право вимагати від благодійників та органів управління благодійної організації надання їм потрібних документів та отримувати необхідні пояснення.
Благодійники, які передали своє майно, кошти та інші матеріальні цінності до благодійної організації, одержують на їх вимогу звіт про використання зазначених майна, коштів і цінностей. Якщо майно, кошти та інші матеріальні цінності передано за цільовим призначенням, звіт про їх використання подається благодійнику благодійною організацією в обов'язковому порядку.
Набувачі благодійної допомоги у формі благодійних внесків і пожертвувань, що мають цільовий характер (благодійні гранти), повинні звітувати перед благодійниками та благодійними організаціями про їх використання.
Держава в особі її органів влади гарантує та забезпечує захист передбачених законодавством України прав та інтересів фізичних і юридичних осіб – учасників благодійництва і благодійної діяльності.
Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у діяльність благодійних організацій, як і втручання благодійних організацій у діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, окрім випадків передбачених законом, забороняється.
Обсяг і форми статистичної звітності благодійних організацій встановлює Кабінет Міністрів України з урахуванням особливостей їх діяльності. Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів і майна благодійними організаціями встановлює центральний податковий орган із урахуванням особливостей благодійної діяльності.
Учасники благодійної діяльності мають право здійснювати міжнародну благодійну діяльність відповідно до нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Міжнародна благодійна діяльність здійснюється шляхом участі в міжнародних благодійних проектах, участі в роботі міжнародних благодійних організацій, а також в інших формах, що не суперечать законодавству України, нормам і принципам міжнародного права. Пріоритетним напрямом у міжнародній благодійній діяльності є співпраця з українською діаспорою.
Набувачі благодійної допомоги та благодійні організації мають право отримувати пожертвування від фізичних та юридичних осіб іноземних держав.
Іноземні громадяни, особи без громадянства, іноземні і міжнародні організації мають право здійснювати благодійництво та благодійну діяльність на території України. Однією із форм благодійництва є гуманітарна й інша матеріальна допомога, порядок і здійснення якої на території України визначає Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України та законів України.
7.4. Спортивні організації
Органи управління ФФУ
Виконавчий комітет
Президія ФФУ
Органи футбольного правосуддя
Розділ 8 ДІЯЛЬНІСТЬ ІНОЗЕМНИХ ТА МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ В УКРАЇНІ
8.1. Представництва міжнародних організацій в Україні
8.2. Національні організації України – члени міжнародних організацій
Умови визнання суб'єктів олімпійського руху НОКом України.