1. Суд, який ухвалив обвинувальний вирок щодо судді, негайно повідомляє про це Вищу кваліфікаційну комісію суддів України.
2. У разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України повідомляє про це Вищу раду юстиції, яка вносить подання про звільнення судді з посади.
3. Суддя, щодо якого обвинувальний вирок суду набрав законної сили, не може продовжувати здійснювати свої повноваження і втрачає передбачені законом гарантії незалежності і недоторканності судді, право на грошове та інше забезпечення.
Відповідно до Конституції України і статті 106 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" суддя звільняється з посади у разі набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього.
Тим не менш, ухвалення судом обвинувального вироку щодо судді ще не тягне за собою автоматичного звільнення такого судді з посади. Для звільнення судді з означеної підстави вимагається:
а) повідомлення судом, який ухвалив обвинувальний вирок щодо судді, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про ухвалення щодо цього судді обвинувального вироку;
б) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо судді;
в) повідомлення Вищою кваліфікаційної комісією суддів України Вищої ради юстиції про набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо судді;
г) внесення Вищою радою юстиції подання про звільнення судді з посади;
д) прийняття органом, який обрав або призначив суддю, рішення про його звільнення.
Водночас частиною третьою коментованої статті Закону "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді автоматично тягне за собою втрату таким суддею права здійснювати свої повноваження судді, втрату передбачених законом гарантій незалежності і недоторканності, а також права на грошове та інше забезпечення. Всі ці права втрачаються вже з моменту набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді, а не з моменту прийняття органом, який обрав або призначив суддю, рішення про його звільнення.
Стаття 107. Звільнення судці з посади у разі припинення його громадянства
1. Суддя звільняється з посади за поданням Вищої ради юстиції у разі припинення його громадянства відповідно до Закону України "Про громадянство України".
2. Суддя з моменту припинення його громадянства не може продовжувати здійснювати свої повноваження.
Вичерпний перелік підстав припинення громадянства України визначено у статті 17 Закону України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року. До таких підстав закон відносить: 1) вихід з громадянства України; 2) втрату громадянства України; 3) підстави, передбачені міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З моменту припинення громадянства суддя автоматично втрачає право здійснювати свої повноваження. Проте звільненим такий суддя з посади є лише після внесення відповідного подання Вищою радою юстиції до органу, який його обрав або призначив, та прийняття таким органом рішення про звільнення судді з посади.
Стаття 108. Звільнення судді з посади у разі визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим
1. Суд, який ухвалив рішення про визнання судді безвісно відсутнім або оголосив його померлим, негайно повідомляє про це Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Уразі набрання таким рішенням законної сили Вища кваліфікаційна комісія суддів України повідомляє про це Вищу раду юстиції, яка вносить подання про звільнення судді з посади.
Для звільнення судді з посади у випадку, передбаченому статтею 108 коментованого Закону, вимагається:
1) ухвалення судом рішення про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
2) повідомлення судом, який ухвалив рішення про визнання судді безвісно відсутнім або оголосив його померлим, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про ухвалення відповідного рішення;
3) набрання рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення його померлим законної сили;
4) повідомлення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України Вищої ради юстиції про набрання рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення його померлим законної сили;
5) внесення Вищою радою юстиції подання про звільнення судді з посади у зв'язку з визнанням його безвісно відсутнім або оголошенням його померлим до органу, який його обрав або призначив;
6) прийняття органом, який обрав або призначив суддю, рішення про звільнення його з посади.
Стаття 109. Звільнення судді з посади за його заявою про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням
Стаття 110. Вимоги до подання про звільнення судді з посади
Стаття 111. Розгляд питання та прийняття Верховною Радою України рішення про звільнення з посади судді, обраного безстроково
Стаття 112. Припинення повноважень судді
Розділ VІІІ. Суддівське самоврядування
Глава 1. Загальні засади суддівського самоврядування
Стаття 113. Завдання суддівського самоврядування
Стаття 114. Організаційні форми суддівського самоврядування
Ради суддів