Порядок обрання Президента України визначається Конституцією України та Законом України "Про вибори Президента України" від 5 березня 1999 року з наступними змінами і доповненнями.
Так, згідно з ч. 1 ст. 103 Конституції України Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.
Загальне виборче право означає, що право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років.
Документами, які підтверджують право голосу на виборах, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про вибори Президента України" є:
1) паспорт громадянина України;
2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
3) дипломатичний паспорт;
4) службовий паспорт;
5) посвідчення особи моряка;
6) посвідчення члена екіпажу;
7) військовий квиток для військовослужбовців строкової служби;
8) тимчасове посвідчення громадянина України;
9) картка (довідка) установи виконання покарань і слідчого ізолятора, в якій зазначається прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, міститься фотокартка особи, підпис керівника та печатка установи, - для осіб, які перебувають в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах.
Громадяни України, які мають право голосу, можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів Президента України та інших заходах, передбачених чинним законодавством України.
Будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією та законами України. Зокрема, не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.
Рівне виборче право означає, що громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати свій голос у день голосування тільки на одній виборчій дільниці. Усі кандидати на пост Президента України мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
Рівність прав і можливостей участі у виборах забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів на пост Президента України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком законодавчо передбачених випадків;
3) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів Державного бюджету України та коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України.
Пряме виборче право означає, що громадяни України безпосередньо обирають Президента України.
Добровільність участі у виборах означає, що участь чи неучасть громадян України у виборах є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.
Принцип вільних виборів означає, що виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення під час голосування. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.
Військовослужбовці голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами місць дислокації військових частин. Для участі в голосуванні їм надається відпустка не менш як на чотири години.
Принцип таємного голосування означає, що контроль за волевиявленням виборців забороняється.
Принцип особистого голосування означає, що кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.
Одна і та ж особа не може займати пост Президента України більше двох строків підряд. Такі вимоги існують і в інших державах - Російській Федерації, Франції, США. Проте Конституція Єгипту від 11 вересня 1971 року довгий час не містила жодних обмежень щодо кількості строків перебування Президента Єгипту на цьому посту.
Кандидатом на пост Президента України згідно з ч. 2 ст. 103 Конституції України може бути особа, яка:
* є громадянином України;
* на день виборів досягла 35 років. Цікаво, що віковий ценз кандидата у президенти в державах неоднаковий. Наприклад, 30 років -в Аргентині; 35 років - Індії; 40 років - ФРН, Албанії; 50 років - Італії;
* має право голосу;
* проживає в Україні протягом останніх 10 років ;
* володіє державною мовою.
Не може бути висунутий кандидатом на пост Президента України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку. Особа, повноваження якої на посту Президента України були припинені достроково відповідно до Конституції України, не може бути висунута кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах, призначених у зв'язку з цим припиненням повноважень.
Президент України не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об'єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.
Порядок призначення виборів Президента України визначений чинним законодавством України. Рішення про призначення виборів Президента України згідно з п. 7 ч. 1 ст. 85 Конституції України приймається Верховною Радою України.
Класифікація виборів Президента України:
* чергові;
o позачергові;
* повторні.
1. Чергові вибори Президента України проводяться у зв'язку із закінченням відповідного конституційного строку повноважень Президента України. Чергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю березня п'ятого року повноважень Президента України. Верховна Рада України призначає чергові вибори Президента України не пізніш як за 90 днів до дня виборів. Верховна Рада України забезпечує опублікування рішення про призначення чергових виборів Президента України у засобах масової інформації. Виборчий процес чергових виборів Президента України розпочинається за 90 днів до дня виборів.
2. Позачергові вибори Президента України проводяться у зв'язку із достроковим припиненням повноважень Президента України, які призначаються на останню неділю дев'яностоденного строку з дня (ч. 4 ст. 17 Закону України "Про вибори Президента України"):
1) проголошення Президентом України особисто заяви про свою відставку на засіданні Верховної Ради України. Постанова Верховної Ради України про призначення позачергових виборів Президента України приймається в день проголошення главою держави такої заяви;
2) опублікування рішення Верховної Ради України про підтвердження неможливості виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я. У день прийняття такого рішення приймається постанова Верховної Ради України про призначення позачергових виборів Президента України;
3) опублікування рішення Верховної Ради України про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. Постанова Верховної Ради України про призначення позачергових виборів Президента України приймається в день проголошення імпічменту главі держави;
4) прийняття постанови Верховної Ради України про призначення позачергових виборів^ зв'язку зі смертю Президента України.
3. Повторні вибори Президента України відбуваються в останню неділю дев'яностоденного строку з дня прийняття постанови Верховної Ради України про призначення повторних виборів. Постанова Верховної Ради України про призначення повторних виборів приймається не пізніш як на п'ятнадцятий день після дня внесення до Верховної Ради України відповідного подання ЦВК.
Повторні вибори Президента України проводяться у випадках:
1) якщо до виборчого бюлетеня для голосування було включено не більше двох кандидатів на пост Президента України і жодного з них не було обрано;
2) якщо всі кандидати на пост Президента України, включені до виборчого бюлетеня, до дня виборів або до дня повторного голосування зняли свої кандидатури.
Про призначення виборів Президента України Верховна Рада України приймає постанову з підстав, визначених Конституцією та Законом України "Про вибори Президента України". Про призначення повторних виборів Президента України Верховна Рада України приймає постанову на підставі подання Центральної виборчої комісії.
Виборчий процес чергових, позачергових і повторних виборів Президента України розпочинається наступного дня після офіційного опублікування постанови Верховної Ради України про їх призначення.
10.4. Компетенція і повноваження Президента України
10.5. Правові акти Президента України
10.6. Апарат Президента України
10.7. Рада національної безпеки і оборони України
Форми роботи РНБО
10.8. Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим
Розділ 11. Кабінет міністрів України, інші органи виконавчої влади
11.1. Поняття, ознаки та система виконавчої влади в Україні
11.2. Конституційно-правовий статус Кабінету Міністрів України